החיסונים הם הסיפור של הבחירות

ראש הממשלה נתניהו יצטלם בקרוב עם המחוסן ה-2 מיליון, אך מדוע אין עדיין פיתרון לחיסון עשרות אלפי הקשישים והנכים מרותקי הבית?

נחמן שפירא , כ"ט בטבת תשפ"א

חיסון נגד קורונה
חיסון נגד קורונה
צילום: ISTOCK

השבוע שוב נשבר שיא במאומתים לקורונה, אבל זה כבר לא הסיפור, הסיפור הוא כמה אנשים יחוסנו בחיסון השני עד הבחירות.

עד כה חוסנו כמעט 2 מיליון אזרחים בישראל בחיסון הראשון. נתניהו הצליח להגיע להסכם נוסף עם חברת פייזר שיבטיח לו כ-5 מיליון אזרחים שיהיו אחרי החיסון השני עד הבחירות. בכך מקווה נתניהו להניע חזרה את הכלכלה, התרבות והספורט במדינה, בתקווה שישכחו לו את מצוקות השנה האחרונה. ימים יגידו.

עד כה לא מדברים מספיק בתקשורת על מצוקת מרותקי הבית של עשרות אלפי הקשישים שנשכחו ושאין פיתרון כדי לחסנם. במשרד הבריאות הסבירו כי עקב הקושי בחלוקת מגש החיסונים של פייזר שמכיל 975 חיסונים ועקב רגישות האמפולה לטלטול, אין כרגע פיתרון לחיסון בבתים.

במשרד לשוויון חברתי טענו כי חיסוני מודרנה יפתרו את הבעיה. ראש הממשלה נתניהו אף הצהיר בסוף השבוע שעבר כי חיסוני מודרנה שהגיעו לארץ ישמשו כדי לחסן את אותם עשרות אלפי הקשישים, שאינם יכולים לצאת מביתם כדי להגיע לקופות החולים ולמרכזי החיסונים.

אך עוד יום ועוד יום עובר, ועדיין בקופות החולים לא מעודכנים בשום פיתרון, והקשישים ובני משפחתם שמתקשרים לא מקבלים שום מענה. עם כל הכבוד למספרים המרשימים על כמות החיסונים. עשרות אלפי הקשישים והנכים בבתים היו צריכים גם הם להיות בעדיפות ראשונה.

פניתי למשרד ראש הממשלה בנושא והם בדקו והפנו אותי לדוברות שר הבריאות שם נאמר לי כי למרות הציפייה שחיסוני מודרנה יפתרו את הבעיה לחיסון בבתים, והמחשבה כי יכולת התפעול של החיסון תהיה פשוטה יותר כי הוא נוח לשימוש וניתן לשינוע בקלות יותר מפייזר, לא כך הדבר.

ההנחיות שקיימות כרגע לא מאפשרות גמישות כזו. אין למודרנה עדיפות תפעולית, לכן הם לא מתאימים למרותקי הבית. בנוסף מדובר ב-10 מנות בבקבוק ולא ב-6 כמו בפייזר, ולכן במקום להקל זה מסרבל. במשרד הבריאות טוענים כי ייתכן שהם יחזרו לאופציית החיסון בפייזר גם למרותקים בבתים, כי בעיה אחת של כמות החיסונים במגשים נפתרה, רק בעיית הטלטול והשינוע עדיין נותרה ללא פתרון.

כמעט ארבעה שבועות לאחר תחילת מבצע החיסונים, עשרות אלפי הקשישים והנכים מרותקי הבית נותרו עדיין סגורים בבתיהם ללא מענה. אז בפעם הבאה שנתניהו מצטלם מחויך עם מחוסן נוסף כדאי שכולנו נזכור את עשרות אלפי הקשישים שרוצים להתחסן ואין להם פיתרון.

 

לתגובות: nachman.pr@gmail.com