בצלאל סמוטריץ': רוצה בהצלחתו של בנט

ח"כ סמוטריץ' לא מבטל את החשש מאבדן מנדטים, אך חושש יותר מחבירה להקמת ממשלת שמאל מרכז. "דרשתי שממשלת ימין תהיה ברירת המחדל".

שמעון כהן - ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשפ"א

בצלאל סמוטריץ': רוצה בהצלחתו של בנט-ערוץ 7
בצלאל סמוטריץ'
צילום: Noam Rivkin Fenton/Flash90

חבר הכנסת בצלאל סמוטריץ' מתייחס בראיון לערוץ 7 לחשש מאבדן מנדטים לגוש הימין בכלל ולציונות הדתית בפרט בעקבות החלטתו להיפרד מ'ימינה'.

"אני בוודאי חושש, אבל בעיקר אני חושש מחזרה על תסריט של סבב א'. לציונות הדתית יש מאה אחוזי הצלחה בסטטיסטיקת המעבר של אחוז החסימה. זה קורה כי בניגוד למפלגות אחרות כאן יש ציבור אמתי, יש קהילות, מוסדות, בוגרים, תנועות נוער, ציבור אמתי שנושא ערכים אמתיים ורוצה מפלגה שתייצג את ערכיו מפעליו וצרכיו. אני מאוד מקווה שנפתלי שמתחיל עם סקרים גבוהים יצליח לעבור את אחוז החסימה ולא יתרסק כמו בפעם הקודמת ויזרוק הרבה קולות לפח".

על העובדה שהוא עצמו מתחיל את הדרך עם סקרים שמורים על כך שאינו עובר את אחוז החסימה, משיב סמוטריץ': "יש סקרים כאלה ויש אחרים. עוד לא הרכבנו את הרשימה ועוד לא יצאנו בקמפיין. אנשים עוד לא מבינים מה קורה כאן ויש עיסוק יתר במשחק האשמות מיותר ויש הרבה שקרים והכפשות שלא היו ולא נבראו. יש כאן שתי דרכים וביניהן אנשים יצטרכו לבחור. נפתלי, ברמה האישית הוא איש טוב ואיש ימין, אבל הוא אומר שבשנים הקרובות הוא הולך לשים את הכול בצד. אין כאן דיון על השאלה אם הוא איש טוב. הוא איש טוב, אבל אני שואל את עצמי למי לתת את הקול בהתאם למה שהוא אומר שהוא יעשה עם הקול שלי. נפתלי אומר שהוא הולך לשים בארבע השנים הקרובות את הכול, את ההתיישבות, הריבונות, החינוך, מערכת המשפט, הזהות היהודית, את הכול הוא שם בצד ועוסק אך ורק בקורונה, מנה שמביא אותו ככל הנראה לממשלה עם לפיד, חולדאי וליברמן".

"אנחנו אומרים שיש לנו מפלגת ימין דתי לאומית שממשיכה לשאת בגאון את כל הדגלים והערכים ומחויבת לציבור הזה ולצרכים הצודקים והלגיטימיים שלו, מפלגה שיודעת להתעסק גם בצרכי כלל ישראל אבל לא מאפסנת את כל הערכים", אומר סמוטריץ' ומעיר כי בתקופה הקרובה לא ניתן לאפסן ערכים ומאבקים שכן לא בג"ץ, לא ביידן ולא ארגוני השמאל אינם יוצאים לחופשה, כלשונו.

על דבריהם של חברי הכנסת אילת שקד ומתן כהנא שאינם מאפסנים את הערכים שבשמם פעלו עד כה, אלא רק משנים את מיקוד הפעילות לנוכח צרכי השעה, אומר סמוטריץ' כי "יש כאן שאלה למי להאמין. שולחים את מתן ואילת להגיד דבר אחד בערוץ 7 ואת נפתלי להגיד דברים אחרים באולפנים אחרים, אבל גם מהדברים הללו עולה משמעות לפיה הם נשארו אנשי ימין וברמה האישית לא שינו כלום מאמונתם, מה שלא טענתי לרגע, אבל אנחנו הולכים לשים את הכול בצד כי החיים קודמים. אני חושב שזו אמירה נוראה בהיבט הערכי. אין דבר כזה לשים ערכים בצד. תמיד הזהות היהודית נמצאת ותמיד התורה נמצאת ותמיד ערכי והמשפחה נמצאים שם. לא מסתכלים רק על הקמח. צריך תמיד את החיבורים בין תורה לקמח".

"אני לא חושב שאיילת שקד פחות ימנית ממני או שמתן כהנא פחות ציוני דתי ממני, אבל הם קיבלו החלטה אסטרטגית ערכית לשיטתם, שהם כרגע שמים את הדברים האלה בצד, ואני בוחן את הדברים לפי התכניות הפוליטיות, והמשמעות היא כשתיבחר הקואליציה שבה נשב, האם נבחן אותה לפי איפה נוכל לקדם את הדברים האלה או את הפרנסה, מה שמהר מאוד יוביל אותנו לממשלת מרכז שמאל".

על החשש שמא אכן בנט יחבור לשלח חולדאי ולפיד אומר סמוטריץ' כי לא מדובר בחשש אלא בהקשבה לדבריו של בנט כפי שהם נאמרים על ידו. "על זה היה השיח בינינו, בניגוד לשקרים שמנסים לומר שדיברנו על מקומות. לא התחלנו לדבר על מקומות בכלל. דרשתי מנפתלי התחייבות שממשלת ימין היא ברירת המחדל הראשונה כל עוד אפשר, ואם אי אפשר נבחן את הדברים ונראה אם צריך להתפשר, וגם אז שהשיקולים יהיו ערכיים ולא לפי רצון לדפוק את נתניהו כי נעלבנו ממנו ורוצים להחזיר לו ולא לפי פוזיציות פוליטיות נוחות יותר לשלב הבא, אלא איפה נוכל לקדם יותר מהערכים שלנו".

ראיה לחששו שהדברים מובילים לממשלה שאולי תקדם את המאבק בקורונה אך לא את ערכי הציונות הדתית הוא מוצא בשילובם ברשימה של אישים כמו שמואל אבוהב, ועליו אומר סמוטריץ': "שמואל אבוהב הוא איש ביצוע יקר, אבל הוא איש שמאל, היה מועמד במפלגת העבודה, שמאל מדיני דתי ומשפטי. הוא יצביע בעד או נגד פסקת ההתגברות? זו שאלה נורא פרקטית. האם האצבעות שנכניס לכנסת יהיו בעד או נגד חוק ההסדרה. כשנצטרך להצביע בעד גיור ממלכתי הוא יצביע בעד או נגד? מי שאומר שזה לא מעניין אין לו בעיה לשים אנשים כאלה בכנסת כי הוא לא מתעסק בזה. אם אנחנו לא מאפסנים את הערכים אז האצבעות שאנחנו מכניסים לכנסת חייבות להיות כאלה שיתמכו בערכים שלנו ולא רק בכלכלה ושהקואליציה שאליה אנחנו הולכים צריכה להיות מורכבת מכמה שיותר אנשים שמזדהים עם הערכים האלה ויאפשרו לנו לקדם אותם ולא להיפך. זה ההבדל בין 'הימין החדש' של בנט לבין הציונות הדתית".

לדברי סמוטריץ' בשיחותיו עם בנט נתקל בסירוב ברור להתחייב למתווה שכזה. "מדברים איתי על כיסאולוגיה. הרי אם היה מעניין אותי הכסא שלי, שלא עניין אותי בכל השנתיים האחרונות, היה הכי פשוט לי לחתום עם נפתלי ולשבת חודשיים בשקט ולחזור היישר לכסא שר התחבורה, אבל זה לא מה שמעניין אותי. אני לא מוכן למכור את הציונות הדתית הימין הערכים שלי והמצביעים שלי כדי לקבל תפקיד".

לדבריו מוטב שיהיו כמה שיכעסו עליו כעת על המהלך הנוכחי ולא שיכעסו עליו ועל חבריו לאחר הבחירות כאשר יראו שקולותיהם נלקחים להקמת ממשלה הזונחת את ערכי הציונות הדתית והימין.

ומה באשר לאפשרות לייצר חבירה לצורכי מעבר אחוז החסימה כאשר כבר כעת קובעים הצדדים שנפרדים ביום שאחרי הבחירות? על כך משיב סמוטריץ' כי זו אכן אפשרות, אבל היא תלויה בקיומו של שוויון בין הצדדים, שהרי אם לאחר הבחירות הולך כל אחד לדרכו לא סביר שמפלגת הציונות הדתית תעזוב עם שני מנדטים בלבד. "היום יש ריצ'רץ' מלא בעשירייה הראשונה, חצי מהמנדטים של הימין החדש וחצי של הציונות הדתית. דרשתי להמשיך את זה, כדי שאם מחר נפרדים כי נפתלי ילך להרפתקאות עם השמאל נלך עם שני מנדטים ואיתם נדאג לכל הערכים שלנו. זה לא יעבוד כך". עוד הוא מוסיף ואומר כי "אם נפתלי דורש הגמוניה בשם סקרים שצופים לו 15 מנדטים אז מצוין. קח את כל המנדטים מעשר וצפונה והם שלך. אם יהיו לך 15 מנדטים עשרה יהיו שלך וחמישה של הציונות הדתית, אבל אם אתה לא מאמין לסקרים הללו וזה יסתיים ב-8-10 מנדטים ברור שזה צריך להיות חצי חצי".

ומה באשר ל'בית היהודי'? "אני מכבד את 'הבית היהודי' ולכן לא מתערב בתהליכים הפוליטיים שם. אני סבור שאין הצדקה לשתי מפלגות ציוניות דתיות. אנחנו חתומים על הסכם מיזוג והלוואי שמי שייבחר שם יבוא מיד ליישם אותו ונייצר שותפות אמתית למפלגה דתית לאומית אחת ולאחר הבחירות נבקש תיקון משפטי שיאפשר מיזוג אמתי שיאפשר ישות משותפת בצורה שאף אחד לא ירגיש שבולעים אותו או מעלימים אותו. צריך תיקון קטן בחוק כדי שמה שקיים בחברות יהיה קיים גם במפלגות".

"בעיניי 'הבית היהודי' נמצא בסוג של צומת דרכים היסטורי, האם הוא נשאר לדגל שהוא נשא לאורך כל השנים ומנסה לחזור לתפקיד הזה ומתחברים ביחד בשותפות ומרימים יחד את הדגל הגדול של הציונות הדתית, או ש'הבית היהודי' הולך למקומות אחרים של פרנסה וקורונה. אני מקווה שיקבלו שם את ההחלטה הנכונה. על כל פנים אני פתוח לחיבורים ולאחדות. אין מקום לתת מפלגות ולמריבות ולריצ'רצ'ים שכאלה. צריך להתחבר למפלגה אחת שנותנת מקום לכל הגוונים".

על דבריהם של פרשנים פוליטיים המעריכים כי המריבה הפוליטית בין בנט לסמוטריץ' אינה אלא פרי מהלך מתוכנן היטב של השניים המבקשים לפעול בשתי זרועות, זו מול הציונות הדתית על שלוחותיה, וזו מול הציבור החילוני ליבראלי ימני, אומר סמוטריץ' כי "זה לא היה מתוכנן ככה. נפתלי אומר כל הזמן שהוא פונה לקהלים חדשים ויביא ציבור חילוני, זה בסדר גמור. זו הייתה התיאוריה בבסיס הקמת הימין החדש, אבל אנחנו יודעים איך זה הסתיים מתחת לאחוז החסימה ואני חושש מאוד שזה יקרה שוב גם עכשיו, אבל אני מסכים שאחרי שהדרכים נפרדו לא צריך לתקוף אחד את השני וכל אחד צריך לפנות לקהלים שלו".

"שיהיה ברור, אני רוצה שנפתלי יצליח. אין לי שום עניין לפגוע בו, נקודה. אבל זה מסוכן כי בסקרים רואים שיש 77 אחוזי פריכות של מצביעים שלו. רק 23 אחוזים בטוחים שיצביעו לו וזה מספר שמציב אותו מתחת לאחוז החסימה, אבל הלוואי והוא יצליח, הלוואי והוא ידבק במסרים שלו, יבא את הקהלים שלו ואנחנו נגבש את הציבור הדתי ימני".

ומה באשר ל'עצמה יהודית'? האם יש גם לה מקום באותו איחוד ימני דתי? "בגדול מפלגה שרוצה לייצג את הציונות הדתית צריכה להיות גדולה ורחבה ככל הניתן ולבחון את כל החיבורים בצורה נכונה, חברית וחיובית, עם מחויבות ואחריות לצבא למדינה ולממלכתיות. אני לא פוסל אף אחד ולא מחלק ציונים לאף אחד. אנחנו מכבדים את כל המצביעים של עצמה יהודית אבל אני לא עושה משאים ומתנים בתקשורת. היעד הוא רשימה גדולה ורחבה שמתכנסת בחברות ובאחריות כדי לייצג את הערכים האלה בצורה מכובדת ותביא כבוד".

האם על השולחן נמצא גם השיקול שמא שותפות עם 'עצמה יהודית' תרחיק את הסיכוי של המפלגה להיכנס לממשלת נתניהו, ולמעשה תשלח אותו לזרועות מפלגת שמאל כלשהי כדי שלא להכניס לקואליציה את תלמידי הרב כהנא? "יש הרבה שיקולים ואת כולם צריך לשים על השולחן כדי לעשות את הנכון ולשרת את המטרה, מפלגה שתייצג את הציבור והערכים והדגלים ותהיה מצפן ומצפון ימני בכל ממשלה שלא תקום, אבל קודם כל תצלח את הבחירות. ברור לי שלסחורה הזו יש ביקוש גדול וכשהדברים יתבררו ויהיה ברור שיש דרך אחת מול דרך שנייה הציבור יבחר בדרך הנכונה".