חיסון לקורונה
חיסון לקורונה צילום: ISTOCK

לישראל, כך סביר להניח, יש אינטרס בריאותי לחיסון האוכלוסייה ברש"פ, שכן אוכלוסיה זו באה במגע שוטף עם אזרחי ישראל, אך האם קיימת מחויבות משפטית או מדינית לישראל לדאוג לחיסונה של אוכלוסיית הרש"פ? על כך שוחחנו עם השגריר לשעבר, אלן בייקר, מומחה למשפט הבינלאומי, בעבר היועץ המשפטי של משרד החוץ וממנסחי הסכמי אוסלו.

לשיחה עם בייקר אנחנו מגיעים בעקבות מה שנראה כקמפיין בינלאומי מגמתי שתכליתו לחייב את ישראל לדאוג לחיסונם של תושבי הרש"פ ובייקר קובע כי לא מדובר רק בקמפיין אלא בעלילת דם של ממש.

"זו עלילת דם שהולכת ומתחזקת ביומיים שלושה האחרונים. הם טוענים שישראל מסרבת להעביר חיסונים לפלשתינים ובכך היא עוסקת באפרטהייד בריאותי, לא פחות", אומר בייקר הקובע כי מאחורי הקמפיין העלילתי הזה נמצאים גם הרש"פ, גם אמנסטי, גם האו"ם, גם מדינות שונות וגם ארגוני שמאל ישראלים כדוגמת 'בצלם' ואחרים.

ובאשר לשאלה עצמה, האם ישראל מחויבת בדין הבינלאומי לדאוג לחיזונם של תושבי הרש"פ, קובע בייקר נחרצות "לא", והוא מסביר: "יש לנו הסכמי אוסלו שהם עדיין תקפים למרות ההפרות מהכיוונים השונים. כל הקיום של הרש"פ שואב את חוקיותו מהסכמי אוסלו. בלי זה גם הראיס וכל המוסדות לא היו קיימים. הנספח האזרחי של ההסכמים הללו קובע בצורה מפורשת ששני הצדדים צריכים לשתף פעולה ולהעביר אינפורמציה כדי להיאבק במגיפות. אין שום מחויבות לישראל לספק חיסונים. להיפך, הואיל ויש להם מנהל עצמי, כולל ממשל ומוסדות ממשל, הם קיבלו על עצמם את כל הסמכויות לדאוג לענייני בריאות מסחר תחבורה וכו'".

ואולי יש מקום לטענתם שישראל מונעת את ההתחסנות הפלשתינית בכך שהיא מהווה בפועל מעין מעטפת המונעת מהפלשתינים התנהלות חופשית ועצמאית לגמרי, ולמעשה הם תלויים בישראל? אלן בייקר משיב ואומר שאכן "יש מידה מסוימת של תלות כי הם הסכימו שכל ייבוא יעבור דרך ישראל. זה לא אומר שישראל מונעת מהם או מסרבת. להיפך, גם ארגון הבריאות העולמי וגם הפלשתינים היו בקשר עם ישראל לגבי האפשרות שהפלשתינים ייבאו חיסונים רוסיים ואחרים. ישראל לא רק שלא סירבה אלא שהנושא עדיין במגעים".

"הפלשתינים הודיעו שהם כבר במו"מ עם ארגון הבריאות העולמי והרוסים כדי לספק להם את החיסונים, כך שהדבר נמצא במהלכים", אומר בייקר ומוסיף כי "גם מסיבות מוסריות ואפדימיולוגיות ברור שיש לנו אינטרס שבשטחי הרש"פ יטפלו בקורונה ושזה לא יתפשט מהם אליו כך שמכל הבחינות יש חשיבות לאותו מו"מ".

עוד שאלנו את אלן בייקר האם משרד החוץ או גורם רשמי כלשהו מנסה להיאבק ולבלום את אותה עלילה בינלאומית. תשובתו של בייקר צפויה ומדאיגה. "לא ראיתי שום הודעה של משרד החוץ בנושא הזה. חיפשתי באתר שלהם ובאתר המתפ"ש כי אני יודע שיש מגעים. עדיין לא ראיתי שום אינדיקציה שנאבקים מול העלילה הזו. כאיש משרד החוץ לשעבר אני מקווה ששולחים הנחיות לשגרירים כיצד להיאבק בכך".