איוב קרא: שיריון ערבי לא יבוא על חשבוני

ח"כ קרא: הרחוב הערבי בשל להפנים שהישראליזציה מביאה לו איכות חיים. שיריון ערבי הוא צורך פוליטי שלא יבוא על חשבוני בהיותי סמל.

שמעון כהן - ערוץ 7 , א' בשבט תשפ"א

איוב קרא: שיריון ערבי לא יבוא על חשבוני-ערוץ 7
איוב קרא
צילום: קובי ריכטר/TPS

ראש הממשלה ביקר בנצרת ביקור המצטרף לביקורים קודמים באום אל פאחם וישובים ערביים נוספים כחלק מהקמפיין הקורא למגזר הערבי לנטוש את הרשימה המשותפת ולראות בליכוד בית. חבר הכנסת איוב קרא מתייחס למהלך, לקמפיין ולביקורת המוטחת בנתניהו. בין השאר הוא גם מתייחס לשאלה אם שיריון מועמד ערבי ברשימת הליכוד עלול לפגוע במיקומו שלו.

"ראש הממשלה הביא לשינוי בתפיסה הבסיסית של המגזר הזה לאחר ארבעה הסכמי שלום", אומר קרא. "צריך להסתכל, אם בדובאי מקבלים את הישראלים יותר טוב מאשר את הפלשתינים, אז מדוע שערבים הישראלים לא יקבלו את הישראלים כמו בדובאי. זה הבסיס להנחה שאפשר לשנות תפיסות בסיסיות".

עם זאת מוסיף חבר הכנסת קרא וקובע כי "בהמשך כנראה צריך לעשות הרבה דברים בנושא השוויון בזכויות וחובות", אך לטעמו "אנחנו במגמה שונה. המגזר הערבי חצוי, אלה שבשמאל הקיצוני שרוצים להמשיך ולהיות באותו כיוון, כי זה משרת את המשותפת והשמאל בכלל ומעצבנת אותם הגישה החדשה שלוקחת להם קולות" לעומת הזרם השני כפי שרואה אותו קרא ככזה המבקש לקדם ישראליזציה מתוך רצון לאיכות חיים והבנת ערך החיים. לטעמו של קרא הרחוב הערבי בשל לשינוי לכיוון הישראליזציה, "אם ישראל רעה כל כך מדוע כל המדינות רוצות בקרבתה. יש הרבה שאלות שצצות על פני השטח. בעבר הם היו יסמנים והיום מעלים שאלות על פני השטח. אם יש שיתוף פעולה עם דובאי ומרוקו למה שלא יהיה שיתוף פעולה כאן".

"הזרם השני רוצה לראות את עצמם כישראלים לכל דבר. מי שחי בישראל חי טוב יותר מכל ערבי אחר בכל מבחן סוציולוגי", אומר קרא וכשהוא נשאל אודות הביקורת אותה סופג נתניהו על החיבוק הציבורי שהוא נותן לחבר הכנסת מנסור עבאס, מזכיר קרא כי רבין חיבק את יאסר ערפאת, ובכך למעשה מדינת ישראל חיבקה רוצחים של ממש. בעיניו מדובר בחלק מהמאבק נגד השאיפה להוריד לליכוד קולות על מנת להעצים את הקיצוניים. "האידיאולוגיה של הימין נמצאת אך ורק בליכוד. אין מגרש אחר שיכול להכליל בתוכו את כל הפרגמטיזם עם האידיאולוגיה חוץ מהליכוד".

מכאן שאלנו את חבר הכנסת קרא אם שיריון ערבי ברשימת הליכוד הדבר יבוא על חשבונו האישי כמי שמייצג מיעוטים. קרא משיב: "אם הייתי עושה את החשבון האישי לא הייתי בליכוד מזמן, מרוב המכות והפגיעות שקיבלתי, גם אחרי גירוש היהודים על ידי שרון וגם בפריימריז האחרונים מה שנעשה לי, אבל אני לא בוכה, אני חלק מהליכוד ואעשה הכול כדי שנתניהו ינצח. עם ישראל מזהה מי סמל. עם כל הכבות, אני לא קולות, אני סמל האינטגרציה והישראליזציה שצריכה להיות לכל אזרח בישראל".

"כשאיבדתי את שני אחיי שני דודיי ושני בני דודיי ונפצעתי ליד ביירות, זה לא כי אני שייך למגזר כזה או אחר, כי האמנתי שמדינת ישראל היא מדינתי ואעשה למענה הכול. העתיד של ישראל יכול להתנהל דרך הליכוד. כשארגיש שפוגעים בי ברגל גסה אולי יום אחד לא אתאפק יותר, אבל עם ישראל מחבק אותי ויודע שעושים טעות בענייני. אין מה להשוות בין צורך פוליטי לסמל מסמלי הליכוד שפוגעים בו והוא שותק, וזה לא אומר שזו שתיקה של קבלת ההתנהלות הזו. זה איפוק שאני לא יודע מתי הוא יתפרץ".

לדבריו בהחלט יתכן ובעתיד, אם תימשך ההתנהלות הזו נגדו, גישתו תשתנה. "יש סמלים בליכוד שנדחקים אחורה בגלל שיקולים קטנים ומצד שני הציבור ועם ישראל מחבק אותם. אין לי מושג מי עושה את החשבונות האלה. אני מסתפק כרגע בכך שכל עם ישראל רוצה אותי ממשיך כפי שאני רואה בכל סקר. זה שאני מפריע בגלל דעות קדומות לכמה אנשים בהנהגה זה לא אומר שאפנה את הגב ואלך. צריך להיות כל הזמן בקו האמתי והאמין ולפעול מתוך כוח ולא מתו חולשה".

לטעמו של חבר הכנסת קרא אין סיבה שהוא ייפגע בגלל שריון ערבי. "אני לא רואה תחרות עם מישהו. אני מתחרה מול הנהגה. אני אחד מסמלי הימין. לא מעדתי מעולם בהצבעות אידיאולוגיות בעוד בהנהגת הליכוד אפשר למצוא כמה שכן מעדו בהצבעות אידיאולוגיות ואולי זה אחד הדברים שמעצבנים אנשים מסוימים".