ח"כ מתן כהנא
ח"כ מתן כהנא צילום: דוברות הכנסת

הפריצה של גנב הרכב הבדואי לבסיס חיל האוויר בנבטים מעלה שוב את ההפקרות החוגגת באזור. האם ניתן בכלל להשיב את ריבונות ישראל לנגב?

חבר הכנסת מתן כהנא, אל"מ במיל' ואיש חיל האוויר לשעבר, מתייחס לסוגיה בראיון לערוץ 7: "פיקדתי על טייסת בבסיס וגרתי בו ארבע שנים במצטבר. בסיס ענק בגודל של תל אביב. לאירוע הזה צריך להתייחס בשני מישורים, התפקוד של חיל האוויר והמישור הלאומי", אומר חבר הכנסת כהנא ומתייחס בראש ובראשונה להפקרות שהפכה חלק בלתי נפרד מהמתרחש באזור זה.

"אזרח בדואי מרשה לעצמו לגנוב רכב תחת אפם של השוטרים והוא לא מורתע עד כדי אפשרות לדהור לתוך בסיס צה"ל. זו בעיית משילות קשה בנגב והיא חלק מהכאוס שהממשלה אחראית לו. הבדואים לא מתרשמים מנאומי השר לביטחון פנים. זו מדינה בתוך מדינה, כאוס מטורף".

חבר הכנסת כהנא מוסיף: "זה מתעצם מאוד בתקופה האחרונה כל אחד בונה איפה שהוא רוצה, פרוטקשן מטורף ופשיעה מטורפת. אין דין ואין דיין. הם חשים שאף אחד לא אומר להם מה לעשות והחוק לא חל עליהם. יש כבר רצף של שישה שרים לביטחון פנים מהליכוד וככה זה נראה".

אז מה נכון לעשות מול התופעה? "הפתרון הוא עניין של סדרי עדיפות, צריך לאפשר חופש פעולה מול עבריינים קשים. פורעי חוק נכנסים לבסיסי צה"ל וגונבים רכוש, מה שהפעם לא קרה, אבל במקרים אחרים זה קורה מתחת אפם של חיילי צה"ל. צריך לאפשר לחיילי צה"ל לפעול בנחרצות ובתקיפות מול הפשיעה החצי לאומנית הזו. צריך לגמור עם הסיפור הזה ואם הממשלה לא מצליחה למשול צריך להחליף אותה".

לדבריו יש לאפשר לחיילי צה"ל גם לירות לעבר גלגלי טרקטורונים של גנבי ציוד ונשק מבסיסים. "זה שיש שם פרוטקשן צריך לעצור את זה ולהילחם בתופעה הזו. זה כאוס מוחלט. זה מכתים אוכלוסייה שלמה. הסתובבתי בפזורה הבדואית ויש שם רבבות שרוצים לשמור חוק ולחיות ביחסי שכנות טובים ומיעוט מונע את זה. זה גם אינטרס של האוכלוסייה הבדואית".

באשר להתנהלות חיל האוויר ומפקדי הבסיס באירוע עצמו, אומר כהנא כי להבנתו "מעגלי האבטחה של חיל האוויר עבדו בסדר גמור. הרכב נעצר בשער היציאה של הבסיס בגלל הדוקרנים והגנב נאלץ לנטוש ולעבור לריצה רגלית. מיד מערך האבטחה קיבל את ההנחיות, כל הנהלים נשמרו, הנכסים נשמרו וכל החיילים איבטחו ואובטחו. אני משוכנע שמקיימים כעת תחקיר מעמיק על איזה כשלים היו אם היו. מדובר בבסיס בגודל של גוש דן והוא לא ניזוק ולא נגנב שום ציוד. זה אירוע לא טוב אבל אני משוכנע שחיל האוויר יפיק את הלקחים מהאירוע הזה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו