ניסים ואטורי
ניסים ואטורי צילום: דוברות הכנסת, דני שם טוב

חבר הכנסת ניסים ואטורי מהליכוד פנה לשר הביטחון בני גנץ בבקשה להקים מינהלת ייעודית לנפגעי הטרור.

המנהלת תהווה כתובת רשמית לנפגעי טרור ולמשפחות שכולות, תעדכן אותם בהליכים נגד המחבלים שפגעו בהם ותודיע להם על ההחלטה להרוס או לא להרוס את בתי המחבלים.

במכתב ששיגר לשר הביטחון כתב ח"כ ואטורי: "מיום כניסתי לכנסת אני מטפל בפניות ציבור רבות ומגוונות. אחד הנושאים העיקריים שנטלתי על עצמי הוא סיוע למשפחות שכולות נפגעי איבה שברגע אחד חרב עליהן עולמן.

"בנאומי הראשון בכנסת ציטטתי והזכרתי את דבריו של עמית בן יגאל שנפל בקרב על המולדת. לצערנו ולצערו הרב של אביו, ברוך בן יגאל, בית המשפט העליון סירב להרוס את בית המחבל ובן יגאל יצא למאבק על הצדק למען בנו עמית ולמען חיילי צה"ל בכלל''.

ואטורי הדגיש במכתבו: ''המאבק איננו רק של משפחת בן יגאל; בשנים האחרונות שוב ושוב משפחות שכולות נפגעי איבה נלחמות למען עשיית צדק ולענישה הולמת ככל הניתן כלפי אלו שפגעו בהן או רצחו את יקיריהן''.

''ואולם, המשפחות השכולות נלחמות בידיים כבולות: בעוד המחבלים מסתייעים בעורכי דין שממומנים לעיתים קרובות בכספי מדינות זרות, האיחוד האירופי והקרן החדשה לישראל - משפחות שכולות רבות מוצאות עצמן ללא שום משאבים ויכולת כלכלית''.

בנוסף לכך, המערכת המשפטית מסרבת לשתף אותן במידע לגבי ההליך, בעוד שלנפגעי עבירה פלילית יש מערכת שמעדכנת אותן בכל שלב ומזמינה אותן לחוות דעה או להתנגד לעסקת טיעון. כאשר מדובר בנפגעי עבירה לאומנית, המנגנון לליווי המשפחות אינו קיים כלל.

ח''כ ואטורי תיאר במכתבו: "המשפחות השכולות נאלצות, למרבה הצער, לשמוע בכלי התקשורת על כך שהוחלט, לדוגמא, שלא להרוס את בית המחבל שרצח את יקיריהן או לא לשלול תושבות למי שרצח את אב המשפחה.

"כידוע לך, היועץ המשפטי לממשלה אישר לך באופן אישי להקים מינהלת ייעודית שתספק מענה לאותן משפחות שכולות שהחליטו, למרות הכאב הגדול, להילחם למען הצדק. בעת הזו, על אף שאנו בעיצומה של פגרה, אבקש כי תפעל ותודיע על הקמת מינהלת זו שתעניק סעד למשפחות השכולות. זהו המעט שאנו כחברה יכולים לתת להן כתמיכה. אנא עדכנני בהקדם על החלטתך בעניין'', הוסיף ואטורי.

שי גליק, מנכ"ל ארגון ''בצלמו'', מסר בתגובה: ''אנחנו מברכים על הפניה ומקווים שהשר גנץ בעת נעילת שער יחליט על מעשה הומניטרי ונצרך זה ויורה על הקמת מינהלת ייעודית לנפגעי טרור בהקדם האפשרי''.