ואולי זה לא כל כך נורא

בסופו של דבר, ההחלטה צריכה להגיע מוקדם, עוד לפני שמתחילות כל ההתכתשויות והבוץ המאוס של "בגידות וספינים".

ינון אליה מימון , כ"ט בטבת תשפ"א

אליה מימון
אליה מימון
צילום: באדיבות המצולם

זה נכון. לבנט ולסמוטריץ' כמייצגים של ציבוריהם יש הרבה מן המשותף. וזה נכון, אחוז החסימה הוא דבר מפחיד, והצלקות מסבב א' מראות שהיפרדות היא דבר מיותר.

אבל במצב שנוצר, בו הערכים הולכים ומטשטשים, נראה שאין ברירה. היום במיוחד, בתקופה כה סבוכה ומבולבלת ערכית, בה הפוסט מודרניזם היכה כמעט בכל חלקה טובה, הציונות הדתית לא יכולה להסתפק בכך שפוליטיקאי כלשהו יואיל בטובו, בין שלל הערכים שנראים לו חשובים, לקחת גם את אותה תחת חסותו, על הדרך להתבטא 180 מעלות בנושאי יסוד מעולמה, ולבסוף עוד לצפות לקבל "תודה" על הנדיבות הרבה בכך שהסכים שתצטרף אליו לדרך.

אני שומע כבר עכשיו את התלונות המוצדקות על החששות מהדרך הצפויה, ואיפה ערכי האחדות וכו'. לכן חשוב לומר שוב, אין קשר בין ערכים של אחדות ואהבת ישראל, לבין ההבנה שאי אפשר לקדם ערכים גדולים נוספים, עם אדם שחולק על ערכי יסוד בשיטתך הפוליטית, ובמקרה הטוב מנסה להסתיר את דעותיך בנושאים יסודיים כמו דת ומדינה.

נקודה נוספת על הפן האסטרטגי שיכולה גם לבשר דברים טובים – במצב הנוכחי, בשונה מהסבבים הקודמים, ריבוי המפלגות הוא דווקא בצד השמאלי של המפה, בעוד מפלגות של סער ובנט מושכות אליהן קולות "לא ביבי".

האופציות הסבירות היחידות הן כנראה או בחירות חמישיות, או ממשלת ימין. האופציה היחידה לממשלת שמאל, תהיה בעזרת קולות של סער-בנט, והרי אלו שקוראים לסמוטריץ' שלא להיפרד טוענים שבנט הוא אולטרה-ימין ו"ציונות דתית" גם ככה. לכן הסיכון איננו גדול כמו בסבבים הקודמים.

גם בהתקיים הסיכוי האפסי שהציונות הדתית לא תעבור בפעם הראשונה בהיסטוריה את אחוז החסימה, עדין לא תוקם ממשלת שמאל, וכמו שהיציאה לאופוזיציה עשתה טוב לכמה חכי"ם ורשימות, אולי יציאה (בסיכוי אפסי, כאמור) אל מחוץ לכנסת תאפשר לאסוף כוחות, לחדד ערכים ולהעיר את השטח של הציבור המאמין בתורת ישראל עם ישראל וארץ ישראל.

לא חלילה מתוך התפלגות מנפתלי בנט ואיילת שקד האנשים והערכים, אלא מתוך הכרה בטוב שהם מביאים איתם במקביל לטוב שמפלגה נפרדת לציונות הדתית תביא איתה. אפרופו איחודים, מצב כזה יכול להוביל לאיחוד של בנט עם סער בלי לפחד מתיוג שטחי של "קיצוני" של סמוטריץ', יאפשר לבנט סיכוי אמתי סוף סוף להיתפס כמנהיג לא רק בסקרים, ואף ימנע מהמפלגה של סער הרפתקאות בשמאל מרכז. איחוד כזה גם יותיר לסמוטריץ' את העבודה (הקשה גם כך) של איסוף קולות וכינון הציונות הדתית מבלי להתחרות על הקולות במשבצת הזו.

מה שיהיה בסופו של דבר, ההחלטה הזו צריכה להגיע מוקדם עוד לפני שמתחילים כל ההתכתשויות והבוץ המאוס של "בגידות וספינים" שמוכרים לנו לצערנו מסבבים קודמים. הפרדות מתוך כבוד והערכה הדדית. רק שהפעם יהיה מספיק זמן לכל מפלגה להתבסס עם המצביעים שלה ולדאוג יחד לגוש רציני ומאמין, מימין.

ינון אליה מימון הוא בעל תואר במשפטים ובוגר תכנית 'תורת המדינה-בית אורות'