ניר אורבך: הבית היהודי יביא לאיחוד המיוחל

ניר אורבך רץ לראשות הבית היהודי ומבטיח לקדם איחוד מחודש של 'ימינה'. מה יקרה ללא איחוד וכיצד הוא מגיב לטענות שהוא 'האיש של בנט'?

יוני קמפינסקי - ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשפ"א

ניר אורבך, מנכ"ל הבית היהודי המתמודד על ראשות המפלגה מספר על ההחלטה להתמודד ועל כוונותיו להביא לאיחוד מחודש של מפלגות הציונות הדתית.

"בשנים האחרונות הייתי בצמתי קבלת ההחלטות ב'בית היהודי'", אומר אורבך הקובע כי המפלגה עוברת משבר מתמשך בשנים האחרונות, "נשארתי בבית היהודי גם כשאחרים עזבו את המפלגה ובשעות הקשות ביותר שלה. אנחנו עדיין במקום שבו אנחנו צריכים להתאושש. אני במקום המשמעותי ביותר בבית היהודי, אני כמעט היחידי שיכול לשמור על עצמאות הבית היהודי גם בבית פנימה וגם מול מפלגות אחרות וגם ברשימה משותפת שתתגבש במהרה. אני האדם הנכון במקום הנכון כדי להציל את הבית היהודי וכדי להצעיד אותו קדימה".

לטעמו של אורבך 'הבית היהודי' נמצאת במקום המרכזי שבין בנט לסמוטריץ', ולכן בכוחו לגבש את כלל הכוחות לרשימה אחת ובהמשך "לחשוב על חיבורים משמעותיים יותר כמו מיזוגים וכו'".

את המפלגה הוא רואה כמייצגת הן את הפן המוניציפלי בלמעלה ממאה רשויות לאורכה ולרוחבה של הארץ והן את מוסדות הציונות הדתית ואת הציבור המרכזי הרואה במפלגה בית.

אורבך מתמודד, ולא מהיום, עם טענות בתוך המפלגה ולפיהן הוא איש של בנט בתוך המפלגה. על הטענות הלו הוא אומר: "עשינו עם בנט בהחלט דברים יפים בבית היהודי. לפני שנתיים בנט קיבל החלטה לעזוב את הבית היהודי ואני בהחלטה ערכית אמיצה החלטתי להישאר בבית היהודי בשעה הכי קשה של המפלגה ולהציל אותה. אני אמנם קרוב לבנט וביחסים טובים אתו, אבל אני לא פחות מיודד עם בצלאל סמוטריץ'. אמנם בחודשים האחרונים מטבע הדברים אנחנו לא בקשר רציף אבל אני במקום של חיבור כלל הכוחות בציונות הדתית, בנט מצד אחד, סמוטריץ' מהצד השני ואנחנו באמצע".

לדבריו ולטעמו האיזון בין השאיפה לשמור על הפן המגזרי לבין השאיפה לחתור להנהגה קיים במפלגה. הוא מציין כי בלשכתו נחתם ההסכם עליו חתמו בנט סמוטריץ', שקד והרב רפי פרץ, "לא סתם הגענו לכאן", הוא אומר ומוסיף כי הוא סבור ש"רק אנחנו נוכל לחבר את כלל הכוחות".

"מעבר לערכים המשותפים לכולם ולחזון המשותף, אני נמצא גם במקום של הניסיון הפוליטי", אומר אורבך בהתייחס להתמודדותו שלו. הוא מזכיר בדבריו את דבריו של ראש הממשלה על הציונות הדתית 'אתם חבר'ה טובים, אבל לא מבינים בפוליטיקה' ומוסיף: "אני מביא גם את ההבנה הפוליטית".

בדבריו שב אורבך וקורא לאיחוד כלל כוחות הציונות הדתית. "עד הרגע האחרון אפעל לחיבור כלל הכוחות. אם לא יהיה חיבור, לצערי, נפנה למרכז 'הבית היהודי' ושם תתקבל ההכרעה. אני סומך עליהם שיקבלו את ההחלטה הנכונה לטובת הציונות הדתית ולטובת עם ישראל".

לדבריו לא יהיה במפלגה ויכוח בשאלת העומד בראש ומאבק ארוך "עם דם רע", כהגדרתו, לא יהיה. "אמרתי גם לרבנים ואנשי הרוח שמנסים לפעול לטובת כולם שאנחנו צריכים לפעול בכל כוחנו לאחדות כוללת במחנה. אני מקווה שלא הגענו לנקודת אל חזור.

״אני מקווה שהדיבורים בין האיחוד הלאומי לימין החדש הם בגדר הכנה למו"מ, אם כן נהיה הראשונים לפעול כדי שכולם יהיו ביחד, ואם לא, אנחנו המפלגה הדמוקרטית היחידה ויש לנו גוף בוחר שמייצג אותנו ושולח אותנו למו"מ. נחזור למרכז המפלגה ונקבל החלטה כיצד לפעול".