איתי גרנק: הציבור מאס במלחמות העסקנות, הכסאולוגיה והאגו

הגיע הזמן לתת לציבור הבוחרים את האפשרות להתמודד לרשימה, להיות חלק מהרכבת המפלגה ולקבוע מי ייצג אותם בכנסת.

איתי גרנק , כ"ט בטבת תשפ"א

איתי גרנק: הציבור מאס במלחמות העסקנות, הכסאולוגיה והאגו  -ערוץ 7
איתי גרנק
צילום: דוברות

הציונות הדתית סובלת כבר שנים ארוכות ממשבר הנהגה עמוק. כעדר ללא רועה אנו כה צמאים למושיע התורן, ובדומה לתסמונת האישה המוכה שוב ושוב אותן ציפיות וכמיהות שרוקעות להן שחקים באבחה, צונחות להן באותה מידה במהרה למציאות של פיכחון ואכזבה.

וכך, מרוב שהיינו עסוקים כל העת בסוגיית ההנהגה ובשאלה מי משקף את הגוון המדויק שלנו בתמהיל הייחודי של הציונות הדתית, לא שמנו לב שבדרך איבדנו חלקים גדולים מהציבור שלנו.

התקופות בהן ציבורים שלמים במגזר הדתי לאומי היו שמים את האות ב' בקלפי בדומה להוראת קבע כבר אינן עוד, ורבים מבוגרי החמ"ד לא מרגישים מחויבות כלשהי לתמיכה במפלגה דתית לאומית.

רבים שואלים אותי האם הסיבה לכך נובעת מטשטוש הרעיונות וערכי הציונות הדתית עליהם חונכנו? המציאות מוכיחה כי התשובה היא חד משמעית לא. רובם המכריע של בנות ובני הציונות הדתית שגדלו על אדני התורה והעבודה, מגדלים את ילדיהם על אותם ערכים בדיוק.

אנחנו מעורים, מובילים ותורמים למדינה בכל אספקט אפשרי- אם בצבא ובשירות הביטחון, אם באקדמיה, בכלכלה ובמסחר, בהתנדבות בעמותות שונות כבר מגילאי הנוער, בהתיישבות. אנו משפיעים באמצעות הגרעינים התורניים, ישיבות ההסדר, המכינות והמדרשות ותנועות הנוער. אותם ערכים מלווים אותנו בחיינו הבגירים וכראשי משפחות, אז מהי בכל זאת הסיבה שלמעט תקופות רנסנס פוליטיות קצרות אנו עדים לירידה עקבית בכוחנו הפוליטי?

הציבור הדתי לאומי על כלל גווניו ודעותיו מעורה בחברה הישראלית. הוא התחנך במערכות חינוך מצוינות וחלקו נמנה עם מעמד סוציו אקונומי גבוה. מדובר בציבור דעתן שחלקו הגדול חש סלידה ולעיתים אף תחושות זלזול כלפי נציגי הציבור שמייצגים אותו.

הוא זוכה למקום של כבוד בתעשייה הישראלית, בצבא, בביטחון ובאקדמיה ומצפה מנציגיו הפוליטיים לייצג אותו בכבוד הראוי גם בכנסת. הוא מאס במלחמות העסקנות, הכסאולוגיה והאגו הבלתי נגמרים וממועמדים שמקדמים אינטרסים של מפלגות אחרות. במעשיהם, משאירים אותם פוליטיקאים את מפלגות הציונות הדתית עם כוח פוליטי דל.

כדי לכלול את מגוון הדעות והאנשים לכדי מפלגה ציונית דתית אחת יש צורך בקיום פריימריז פתוחים ורחבים עם עשרות אלפי בוחרים. כוחו הגדול של הבית היהודי ביחס למפלגות ומגזרים אחרים זהו השטח; ברגע שמתנתקים מהשטח ולא סופרים אותו, ופעם אחר פעם מוותרים על ההליך הדמוקרטי של פריימריז פתוחים, התוצאה היא התרסקות בסקרים.

חברי מרכז יקרים, במידה ותעניקו לי את קולכם אני מבטיח לשים סוף לאופן שבו מפלגת הבית היהודי מתנהלת על ידי שליט אחד ומעגל קרוביו האישי שקובעים עבור הציבור הדתי לאומי מי יהיו מועמדיו לכנסת, מה יהיה מיקומם ברשימה ומעמדם שתלוי בעיקר בקרבה האישית לראש הרשימה.

הגיע הזמן לתת לציבור הבוחרים את האפשרות להתמודד לרשימות, להיות חלק מהרכבת המפלגה, להתפקד ולהשפיע אודות בחירת האנשים שייצגו אותם בארבע השנים הבאות.

בנוסף, במידה ואקבל, אפעל בכל הכוח לתקצוב קבוע של מוסדות הציונות הדתית כחלק מבסיס התקציב במקום הריטואל הקבוע של חיזור אחר הפתחים והתחננות לכספים קואליציוניים. אפעל לנתינת מקום של כבוד לתקצוב מוסדות הציונות הדתית כמפעל חינוכי חברתי שמדינת ישראל רואה בו ערך משמעותי וחשוב.

צעד נוסף שאפעל לקידומו בבית היהודי יתייחס לשקיפות הפיננסית בה תתנהל המפלגה. חברי מרכז המפלגה חייבים לדעת לטובת אלו ערכים ומטרות מיועדים הכספים והאם הדבר משרת את ערכיה ומטרותיה של המפלגה.

לא עוד גירעונות עצומים מבלי לתת דין וחשבון על התנהלות כושלת ולא אחראית, ולא עוד סימני שאלה גדולים לאן ממוען הכסף. אפעל מתוך אמונה כי זכות הציבור לדעת.

חברי מרכז הבית היהודי, אני פונה אליכם בענווה ויראת כבוד- העניקו לי את המנדט ואני מבטיח לכם לפעול לאיחוד כלל הציונות הדתית תחת מפלגה ערכית אחת בעלת פריימריז פתוחים כדי שאתם ורק אתם על מנת שהשליטה על אופי וגוון הרשימה לכנסת תהיה בידיים שלכם. זה הזמן לדאוג לתיקון יסודי מבית על מנת שנוכל לדאוג לציבור שלנו, וכתוצאה מכך נוכל גם ממילא להשפיע על כלל ישראל.

איתי גרנק מתמודד לראשות מפלגת הבית היהודי