האלוף נגד דובר צה''ל: יח"צנות וטיוח

האלוף במילואים יצחק בריק, תוקף בחריפות את דובר צה''ל על התנהלותו התקשורתית אל מול כשלים וביקורת. הפוסט המלא

ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשפ"א

האלוף נגד דובר צה''ל: יח"צנות וטיוח-ערוץ 7
אלוף (מיל') יצחק בריק
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לאחרונה קיבלתי מכתב מאבא שביתו הקצינה סיימה את שירותה בדובר צה״ל לא מזמן, לדברי האב הוא יצא מזועזע למשמע אזניו, כאשר בתו הקצינה סיפרה, שדוברות צה״ל מכוונת משימה להדוף כל ביקורת על צה״ל והפכה לגורם יח"צני, שרואה את תפקידה העיקרי ביצירת דימוי חיובי לצבא ולאמון הציבור בצה״ל, שהפך למטרה בפני עצמה.

מטרה המקדשת את כל האמצעים-עיגול פינות, חצאי אמיתות, דיווחים לא אמינים, הסתרת אירועים חמורים, פתיחת חשבון עם כתבים צבאיים שמבקרים את הצבא ודלת פתוחה לכתבים צבאיים המשתפים פעולה, אשר מקבלים עקב כך יתרון על פני חבריהם בקשר עם הצבא. והתוצאה המתקבלת היא הצגת מציאות מדומה לעם, שאין בינה ובין המציאות האמיתית בשטח שום דימיון!

ביום עיון של המכון לדמוקרטיה וביטחון שנערך לפני מספר שבועות אמרתי בין היתר את הדברים הבאים:

1.כאשר המטרה של הצבא להגיע לדימוי חיובי בעיני הציבור מקדשת את כל האמצעים, הנזק הוא עצום, משום שבמקום לעסוק במהות, מקדישים זמן רב לעסוק בדימוי וכידוע לכולנו עם דימוי לא מנצחים מלחמות!

2. דוברות צה״ל עוסקת לרוב ביח"צנות ובקידום הדימוי של צה״ל, לעיתים רבות על חשבון אמינות הדיווח, הדיווחים של דוברות צה״ל על אירועים חמורים, ברוב המקרים אנמיים, עיגול פינות שתכליתו לא לפגוע באמון הציבור בצה״ל, ובסופו של דבר, לתהליך זה יש פוטנציאל הרס גדול מאוד ונזק לצבא. במקום לתקן את הכשלים החמורים, שוקעים בשביעות רצון עצמית ומאמינים למציאות המדומה שאותה הם בנו במו ידיהם, שפירושה בריחה מהעיסוק בשיקום הצבא והכנתו למלחמה.

3.מספר דוגמאות :

*פורסם לפני כשנתיים וחצי ע״י כרמלה מנשה ברשת ב', על ביקורת של מבקר מערכת הבטחון, שקבעה שמערך השריון לא כשיר למלחמה. לא עברה יותר מחצי שעה ודובר צה״ל ענה בתקשורת שזו ביקורת ישנה שכבר תוקנה. בפועל הצבא לא קרא את הביקורת , לא דן בה, לא טיפל ולא תיקן את הכשלים.

*בטלוויזיה שודרה כתבה על מוצב נטוש על גבול לבנון בסמוך לגדר הגבול, 100 מטר מכפר לבנוני שבו שורצים אנשי החיזבאללה, במוצב נמצאו 4 נגמ״שים נטושים ודחפור חדש, ציוד יקר ערך וחומר סודי. כך הם עמדו במוצב הנטוש, שרגל חייל לא דרכה בו מספר שבועות ואף יותר, תגובת דובר צה״ל - ״4 הנגמשים מיועדים לגריטה״ , שום מילה על השערוריה בהפקרתם. מעין נתינת לגיטימציה לאירוע החמור.

*סקרים בצה״ל שלא התפרסמו, שהתבצעו לפני מספר חודשים ע״י ממד״ה ( מדעי ההתנהגות בצה״ל), מלמדים על אי אמון מפקדי צבא המילואים בפיקוד הבכיר של צה״ל, כתוצאה מחוסר אימונים ומצב מחסני החירום.

לא זכורה לי מאז הקמתו של צה״ל, הבעת אי אמון כה גורפת בפיקוד הבכיר של צה״ל, של חלק הארי של מפקדי השדה!

שיחות שלי עם עיתונאים רבים האומרים לי שהם מקבלים מסרים מדוברות צה״ל שבמידה והם יצאו נגד הצבא, הם לא יקבלו מהצבא חומר וכתבות ביחידות צה״ל. רוב הפרשנים והכתבים הצבאיים מישרים קו כי זו פרנסתם , כך שתמונת המצב שהם מציגים לא מלמדת על מצבו האמיתי של צה״ל שנמצא במקום מאוד לא טוב.

והנה ידיעה שהתפרסמה בתקשורת -״ההפקרות בצאלים נמשכת״: פריצה לבסיס צה"ל בצאלים התגלתה בצהריים. הפורצים נכנסו ל-13 נגמ"שים וטנק אחד וקרעו את הכיסויים וציוד נגנב. הודעת דובר צה״ל -״נמצאה פירצה בגדר שתוקנה״. תשפטו בעצמכם!

דוגמה נוספת של כניסת שדרנית למחנה נטוש באביבים עם נגמ"שים וציוד צבאי ללא שום שמירה, שעות ספורות לאחר הסיור המצולם שערכה כתבת RT בערבית במוצב אביבים, אישר צה"ל כי המוצב פונה לפני תקיפת הנ"ט של חיזבאללה.

תגובת דובר צה״ל: "דובר צה"ל מאשר כי מוצב אביבים פונה לפני כמה ימים - לפני תקיפת הנ"ט של חיזבאללה. מדובר במוצב אשר נמצא בקו הגבול והוגדר על פי ההערכת המצב בשבוע האחרון כמוצב מאוים. על כן הוא פונה במהלך השבוע והכוחות המשיכו לשלוט ולהגן על מרחבו מהקו האחורי. בהתאם להערכת המצב, הוחזרו כוחות ההגנה למוצב. נציין כי תכולת המוצב פונתה ואין חשש לדלף מידע״, סוף ציטוט הודעת דובר צה״ל.

כל זאת כאשר רכבים קרביים משוריינים וציוד מופקרים בתוך מוצב נטוש ובניגוד להודעת דובר צה״ל, תכולת המוצב לא פונתה אלא הופקרה וכל זה שודר בטלווזיה.

מדובר בזריית חול בעיני הציבור בדיווח לא אמין של דוברות צה״ל, שמטרתה לשמר את אמון הציבור בצה״ל בכל מחיר, גם אם האמת נחשפה בטלוויזיה לעיני הציבור.

*הכנת מג״דים לפני הגעתם לועדת חוץ ובטחון להעיד בהקשר לדו"ח שלי, נאמר להם כהכנה למפגש - לא מכבסים את הכביסה המלוכלכת בחוץ , תכנסו מתחת לאלונקה.

(זה גם פורסם ע״י עמוס הראל בעיתון הארץ ושמעתי זאת מפי חלק מהמג״דים שהיו בפגישה). ובמילים אחרות: אל תגידו לדרג הפוליטי מה באמת אתם חושבים על מוכנות הגדודים שלכם למלחמה.

התבצעה הכנת נגדים לשיחה עם חברי ועדת חוץ וביטחון שבאו להתרשם מהמצב באוגדה 319 לאור הביקורת הנוקבת שלי על אי מוכנותה למלחמה, חברי הועדה יצאו מהשיחה עם הנגדים (שתודרכו מראש מה להגיד לחברי הועדה) בהתרשמות שהמצב בסדר. אך כאשר תוצאות מבקר הצבא בביקורת שעשה באוגדה 319 בשביל לבדוק את ממצאי הביקורת שלי, אשר התפרסמה בהרחבה ע״י יואב זיתון ב ynet באישור שקיבל מבית משפט, הסתברה האמת - שהאוגדה לא מוכנה למלחמה!

עד פרסום דו"ח ביקורת חמור זה של מבקר הצבא בתקשורת, טענו בדוברות צה״ל ובצבא שהאוגדה מוכנה למלחמה, ואף ציטטו את התרשמות חברי ועדת חוץ וביטחון שהוטעו בביקורם. ושוב מוצגת תמונה מסולפת שלא מציגה את האמת!

פרשת גיוס החרדים שהתפוצצה לעם ישראל בפרצוף. במשך שנים רבות דיווח צה״ל לממשלה ולועדת חוץ ובטחון דיווחים לא אמינים ואף שיקריים על מספר המתגייסים החרדים לצה״ל (לעיתים פי שלוש מהמספר האמיתי). מדובר במצג שווא שתכליתו להראות שהצבא עומד ביעדי הגיוס שהממשלה קבעה לצה״ל.

טיוח בפרשות החמורות כמו מותו של הלוחם אביתר יוספי ז״ל בנחל חילזון מגדוד הסיור של חטיבת הצנחנים, או פציעתו הקשה של לוחם מגלן עילי חיות שקפץ מרכב נוסע לתוך שיח , על פי מסורת של שנים במגלן והעלמת עין של המפקדים.