תכנית הלימודים במרכז האקדמי לב

העולם מתפתח בצעדי ענק ומקצועות ההנדסה והמדעים הפכו לתחום הלימודים המבוקש ביותר בקרב הצעירים

אילה נחמני , א' בשבט תשפ"א

תכנית הלימודים במרכז האקדמי לב-ערוץ 7
סטודנטיות במרכז האקדמי לב
צילום: יח"צ

העולם מתפתח בצעדי ענק ומקצועות ההנדסה והמדעים הפכו לתחום הלימודים המבוקש ביותר בקרב הצעירים, אחד מכל חמישה סטודנטים וסטודנטיות בישראל בוחר ללמוד הנדסה או מדעים.

תחומי ההנדסה והמדעים מגוונים מאוד ומאפשרים השתלבות במגוון מקצועות ותחומי ידע כגון הנדסת תוכנה, הנדסת תעשייה וניהול, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, פיזיקה- מתמטיקה, פיזיקה יישומית- הנדסת אלקטרו-אופטיקה, המקצועות כבר לא עומדים בפני עצמם אלא משתלבים יחדיו.

הבוגרים והבוגרות משתלבים בתעשיית הייטק, במחקר ובפיתוחים טכנולוגיים כבר במהלך לימודיהם האקדמיים וזוכים לתנאי שכר גבוהים. בבחירה הזו הם סוללים את דרכם למקצועות בעלי אופק קידום, ביקוש קשיח ומגוון רחב של אפשרויות בעקבות ההתפתחות המואצת של הטכנולוגיה ועולם המדע.

מהנתונים עולה כי לימודי ההנדסה עקפו בעשור האחרון את מדעי החברה, שנחשבו תקופה ארוכה לתחום הנלמד ביותר בישראל. בשנה שעברה למדו 35,700 סטודנטים את המקצוע, כ-18% מכלל הלומדים לתואר ראשון. חיזוק מקצועות ההייטק בא לידי ביטוי גם בהכפלה של מספר הסטודנטים הלומדים תכניות במתמטיקה, סטטיסטיקה ומדעי המחשב - 18,243 סטודנטים ב-2019/20 (תש"ף) לעומת 9,122 סטודנטים ב-2009/10 (תש"ע). רק בשנה האחרונה עלה מספר הסטודנטים בתחום זה בכ-1,460.

אחד מכל ארבעה סטודנטים בישראל, 27%, לומד את מקצועות ההנדסה ומדעי המחשב, המתמטיקה והסטטיסטיקה - 53,950 סטודנטים מתוך 194,273 הלומדים לתואר ראשון.

נשים מהוות כ-60% מכלל הסטודנטים באקדמיה. בראייה רב שנתית, חל גידול משמעותי בשיעור השתתפותן של נשים בכלל התארים - 58% בתואר ראשון, 63% בתואר שני ו-54% בתואר שלישי.

העלייה במספר הנשים באקדמיה מתבטאת גם במקצועות ההייטק. מאז תחילת העשור, מספר הסטודנטיות לתואר ראשון במדעי המחשב, מתמטיקה וסטטיסטיקה עלה ביותר מ-100% - מ-2,622 ל-6,144 בשנת הלימודים הקודמת.

גידול משמעותי של כ-30% נרשם גם בלימודי ההנדסה: מ-8,581 סטודנטיות בתש"ע ל-10,984 סטודנטיות בתש"ף. בסך הכול, עלה שיעור הסטודנטיות הלומדות את מקצועות ההייטק מ-24% ב-2015/16 (תשע"ו) ל-28% בשנה שעברה.

כיום לימודי ההנדסה מאוזנים יותר מבחינה מגדרית. זוהי התקדמות פנומנלית. שותפות של נשים בחדשנות ובפיתוחים מרחיקי לכת הופכת לנורמה, והאנושות נהנית מהתרומות העתידיות פורצות הדרך שלהן.

המציאות הזו מסייעת לנשים צעירות ליצור יצירת עצמאות כלכלית ולהיות שותפות בהובלה של שינויים טכנולוגיים שמשפיעים על החברה והאנושות כולה.

אחת ההשפעות המבורכות למגמה זו היא הגדרה מחודשת של מקצועות ההנדסה והמדעים שמתבססת על כישורים, יכולות ותפקיד, ולאו דווקא על שיוך מגדרי או דפוסים שבלאו הכי כבר פחות ופחות רלוונטיים.

מגמת השינוי קימת כבר בשלב לימודי התיכון, לא מעט בנות צעירות מגיעות להישגים גבוהים במקצועות ריאליים ובלימודי חמש יחידות מתמטיקה ופיסיקה במהלך לימודיהן בתיכון ויותר בנות צעירות בוחרות בתחומי עיסוק ולימודים מדעיים וטכנולוגיים, בחירה זו משפיעה של תחומי העיסוק בהמשך חייהן.

על כן, קידום אוכלוסיות הנשים בתחומי ההנדסה, המדעים, הפיסיקה והמתמטיקה הינו נקודת מפתח בהגדלת ההון האנושי, שיכול לקדם מחקר משמעותי במדינת ישראל.

במטרה לקדם את דור העתיד ואת השתלבות הנשים ובמיוחד בוגרות החמ"ד בתחומי ההנדסה והמדעים כך שיביאו גיוון מחשבתי בתהליכי הפיתוח העתידיים, על ידי העסקת נשים מוכשרות בתחומי המדע והטכנולוגיה, המרכז האקדמי לב פותח בשנת תשפ"ב תכניות חדשות ללימודי תואר ראשון בתחומי הפיסיקה – מתמטיקה או לימודי רוקחות לתואר ראשון, בשלב הראשון המסלול יפתח בקמפוס טל ובהמשך גם בקמפוס לב.

במהלך התואר, יושם דגש על עידוד הסטודנטיות לקחת חלק משמעותי במחקר העכשווי המתבצע במרכז האקדמי לב.

אז מה זה בעצם תואר בפיזיקה מתמטיקה?

פיזיקה היא מדע העוסק בחוקי הטבע היסודיים, היא הכרחית להבנת העולם שמסביבנו, העולם שבתוכנו והעולם שמעבר לנו. לימודי הפיזיקה מאתגרים את הדמיון ומרחיבים את גבולות הדעת בהבנת תגליות מתקדמות שעומדות בבסיס הטכנולוגיות המשנות את חיינו בכל יום.

מתמטיקה היא מקצוע תיאורטי חשוב המהווה את הבסיס האנליטי והשפה בה משתמשים להבנת המודלים הקיימים בטבע ולצורך פיתוח טכנולוגיות חדשות. המתמטיקה כוללת נושאים שונים כדוגמת: תורת המספרים והאלגברה, הסתברות ומתמטיקה שימושית, גיאומטריה לסוגיה, לוגיקה ועוד.

שילוב של ידע מעמיק בפיזיקה ובמתמטיקה מהווה כלי חשוב לכל חוקר ומדען הרוצה להשתלב בחוד החנית של תעשיית ההייטק והמחקר.

פיסיקה ומתמטיקה הינם תחומי הבסיס לכל המקצועות המדעיים והטכנולוגיים, גם מבחינת הנושאים שבהם הם עוסקים וגם מבחינת שיטות המחקר שבהם הם משתמשים. הקשר בין התחומים הוא קשר חזק ועתיק-יומין.

תכנית הלימודים מציעה אתגר אינטלקטואלי וחשיפה לנושאים מתקדמים בפיסיקה ובמתמטיקה. התכנית עוסקת בלימודים עיוניים ביסודות המתמטיקה והפיסיקה ומשלבת ניסויים במעבדות עם מחקר תיאורטי שבו כלי המחקר העיקריים הם המתמטיקה והמחשב.

לבוגרות יהיה ידע מקיף בשני התחומים, פיסיקה ומתמטיקה, וכן ידע בתכנות עם דגש על פיתוח אלגוריתמים.

הרקע המתמטי יעזור לו בפיתוח החשיבה ובהבנת המודלים הפיסיקליים וכן יפתח כישורי מחקר. הרקע הפיזיקלי מקנה יכולת יישום לכלים המתמטיים לצורך פיתוח מחקרים מעשיים בתחומים שונים.

כמו כן, הבוגרות והבוגרים יוכלו להמשיך לתואר שני בפיסיקה/הנדסת אלקטרו-אופטיקה, תואר הקיים במרכז האקדמי לב, ולקבל הכשרה עיונית ומעשית כדי לעסוק במחקר ופיתוח בתחומי הפיסיקה השימושית בכלל ובהנדסת אלקטרו-אופטיקה בפרט.

תואר זה מוכר על ידי הצבא למסלול העתודה-האקדמית. מסלול העתודה משלב בין לימודים לשירות הצבאי. מתחילים עם לימודים לתואר ראשון ובסיומו הבת מתגייסת לתפקיד הקשור לתואר אותו למדה. המסלול כולל שירות כקצינה אקדמאית מובילה ביחידות המחקר והפיתוח של צה"ל.

כחלק ממסלול הלימודים משלבות הבנות גם לימודי מדרשה. בשיעורים אלו מקבלות הבנות כלים מעשיים לחיים תורניים. השילוב בין הלימודים התורניים במדרשה לבין לימודי המקצוע האקדמיים, נעשה לכתחילה ומתוך ראיה אידיאלית של פיתוח החיים המעשיים עם פיתוח החיים הרוחניים-תורניים יכולת השילוב של העיסוק המקצועי, ההצלחה והשאיפה להתקדמות בו עם אורח חיים אמוני-תורני, הינה ערך מרכזי ותפקיד משמעותי בעולמה של האישה היהודית.

תארים נוספים שבהם אפשרי לבנות לעשות מסלול של עתודה במרכז האקדמי לב הם הנדסת תוכנה , מדעי מחשב והנדסת תעשיה וניהול.

תואר חדש נוסף שיפתח בשנת הלימודים הקרובה במרכז האקדמי לב בשיתוף עם האוניברסיטה העברית הוא: תכנית ללימודי תואר ראשון ברוקחות.

הרוקחים הינם המומחים לתרופות והינם בעלי הידע והרישיון הנדרש לעסוק ברוקחות בקהילה, בבתי החולים, בתעשיית התרופות והביוטכנולוגיה. מקצוע הרוקח הוא חיוני בשרות הרפואי והוא המומחה בכל הקשור לבטיחות ויעילות הטיפול התרופתי, לתופעות לוואי וליחסי הגומלין בין תרופות.

הרוקחים המשתלבים בתעשיית התרופות הינם בעלי מומחיות רבה וידע בתהליכי היצור, בפיקוח על בקרת איכות התרופות, בקביעת סטנדרטים עדכניים, בפיתוח תרופות חדשות ובפיתוח המערך הניסיוני שיביא לאישור תרופות חדשות.

לימודי הרוקחות מכשירים חוקרים ומפתחים בתחומים עדכניים של פיתוח תרופות, החל מחיזוי ותכנון תרופתי, ביניהם גם תכנון ממוחשב של תרופות, בחירת דרכי מתן מיטביים לתרופה ומעקב אחרי סילוקה מהגוף.

לימודי הנדסה ומדעים הינם תחום יצירתי וחדשני, הופכים חלומות למציאות והלוקחים בו חלק מגלמים תפקיד אקוטי בעיצוב העתיד. הם מגשימים חלומות והופכים רעיונות למציאות.

מהנדסים ומדענים סוללים דרך לעתיד טוב יותר דרך שינוי של החיים של כולנו.

אם נהפוך את התעשייה הזאת לנגישה יותר לנשים, הן ירוויחו את הזכות לעצב לכולנו את העתיד, הן יקצרו את הפירות מהרעיונות ומהביצוע, ויזכו בקריירה מתגמלת מאין כמוה.

אם יש בך תשוקה לגלות, רצון להכיר הכול, להט לחקור ולהבין, הרי שאת בדרך הנכונה לפרוץ גבולות, להתמודד עם אתגרים ולממש פתרונות.

המרכז האקדמי לב הינו מוסד הלימוד היחיד בארץ בו ניתן ללמוד תארים מתחומי ההנדסה תוך שמירה על אווירה דתית ותורנית. במרכז האקדמי לב לומדים תארים מתחומי ההנדסה, הניהול והבריאות, הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, פיסיקה/הנדסת אלקטרו-אופטיקה, הנדסת תוכנה, מדעי המחשב, הנדסת מערכות תקשורת, הנדסת תעשייה וניהול, חשבונאות ומערכות מידע, מנהל עסקים, ביו-אינפורמטיקה רוקחות וסיעוד

הכותבת היא מנהלת המחלקה לשיווק וקבלת סטודנטים במרכז האקדמי לב ומאמנת קריירה לצעירים