קריאת השכמה לבנט וסמוטריץ׳

בעוד יו"ר ימינה מתקשה לייצר קמפיין ממוקד גדעון סער בונה לעצמו את הנבחרת שבנט חולם עליה בלילה. דני דיין כמשל. פרשנות

עדו בן פורת - ערוץ 7 , כ"ט בטבת תשפ"א

קריאת השכמה לבנט וסמוטריץ׳-ערוץ 7
בנט, סמוטריץ' ושקד
צילום: עדינה ולמן, דוברות הכנסת

יו"ר מועצת יש"ע לשעבר, דני דיין, הוא לא מנהיג כריזמטי וגם לא מטאור פוליטי. חדי הזיכרון בוודאי עוד זוכרים את התוצאה המביכה שאליה הגיע דיין בפריימריז בבית היהודי בשנת 2015. הוא לא פיתח מאז יכולות פוליטיות מבריקות.

אבל דני דיין הוא סמל, מהסוג שכל מפלגה שמעוניינת לקרוץ לקהל מצביעי הימין החילוני הרך זקוק לו. דיין, שאת דרכו הפוליטית התחיל כנער במפלגת "התחיה", הפך במשך השנים לאחד הקולות הרהוטים ביותר של ימין אידיאולוגי ונחוש שאיננו מנותק מהישראליות הכללית ויודע לדבר את שפתה ואורחות חייה.

כיו"ר מועצת יש"ע, דיין היה אחד הקולות הבולטים במיתוג מחדש של ההתיישבות ביו"ש. מעוזי, דובון וקרוואן על הר טרשים קרח לחבל ארץ של יקבי בוטיק ווילות יוקרה. ציר הקשר בין השומרון לתל אביב ולהיפך.

וזו בדיוק הסיבה שבגללה נפתלי בנט צריך להיות הערב מודאג. מאוד מודאג אפילו. האנשים שגדעון סער מלקט למפלגתו החדשה, ודני דיין הוא רק אחד מהסמלים הללו, הם בדיוק האנשים שבנט היה זקוק להם על מנת לבנות את ימינה מחדש כאלטרנטיבה שלטונית ימנית. אך בעוד בנט עסוק בפלירט עם איש מפלגת העבודה לשעבר שמואל אבואב, סער שומט לו את השטיח תחת רגליו.

עושה רושם שסער שאל את עצמו "מי בנט היה רוצה ברשימה שלו", ואת האנשים הללו בדיוק הוא גייס למפלגתו, בעוד בנט, כמעט חודש לתוך מערכת הבחירות, עוד לא הציג אפילו רכש משמעותי אחד, בשעה ש"על הנייר" יש לו כמה וכמה מקומות פנויים "להציע" ברשימה.

הסיטואציה המורכבת הזו מחזירה את בנט אל ה"בייס", אל המגזר הדתי לאומי והימין האידיאולוגי העמוק. אלא שכרגע ה"בייס" הזה ממש לא מונח בכיסו. בעקבות אירועי הימים האחרונים מוצא את עצמו בנט כשהוא נדרש להתמודד על לבו של המגזר מול בצלאל סמוטריץ' ו"מפלגת הציונות הדתית" שבראשה הוא עומד.

לבנט יש אמנם ברגע זה יתרון מובהק על פני סמוטריץ', אך ברגע שהשניים יפצחו בקרבות הרחוב בישורת האחרונה של מערכת הבחירות יתרונותיו של סמוטריץ' יבואו הרבה יותר לידי ביטוי. תמיכת ה"שטח", מערך הפעילים המיומן והמשומן, יכולות הארגון והקשר לפעילים יתנו את אותותיהם.

לא בטוח שהיכולות האלו של סמוטריץ' יספיקו כדי להעביר את מפלגתו את מחסום אחוז החסימה, אך ללא ספק הם יבטיחו שבנט לא יקבל 14 מנדטים ואפילו לא שבעה, בטח אם סער ימשיך ללכת בנתיב שבו הוא צועד כיום.

סמוטריץ' חייב את בנט בשביל להיות בטוח שהוא עובר את אחוז החסימה. בנט מנגד חייב את סמוטריץ' כדי לא למצוא את עצמו עומד בראש מפלגה קטנה, חסרת ייחוד ולא חשובה. כדי שחיבור כזה יצא לפועל בנט חייב להבין שהוא לא יכול בלי סמוטריץ', וסמוטריץ' חייב להבין שהוא לא יכול בלי בנט. עד הערב נדמה היה שלשני הצדדים המציאות הזו לא ברורה. הצטרפות דני דיין לסער חייבת להיות בבחינת קריאת השכמה.