השעון מתקתק: פחות משבוע להסדרה

האם הישראלים שתומכים במתיישבים, או ישראלים שרוצים שלאחים שלהם תהיה אספקת חשמל, יגרמו לראש הממשלה לקבל את ההחלטה לפני יום רביעי?

רועי אהרוני , א' בשבט תשפ"א

השעון מתקתק: פחות משבוע להסדרה-ערוץ 7
רועי אהרוני
צילום: דניאל קולט

מה זה אומר להיות יישוב לא מוסדר בארץ ישראל?

זה אומר שאין אספקת חשמל סדירה, ולכן בימים שנדרשת צריכת חשמל מוגברת, כמו בימי חורף קרים, שומרים ביישוב על 'משמעת חשמל', שבה מותר לתושבים להדליק רק מכשיר חשמל אחד בכל רגע נתון.

זה אומר שאין ליישוב תב"ע, ולכן אי אפשר לבנות כחוק בתי קבע, בית כנסת, מקווה, בית ספר, גני ילדים.

זה אומר שאין כבישי אספלט נורמליים. או קו טלפון. או תשתיות ביוב.

זה אומר שאין מרכיבי ביטחון כמו שמקבלים שאר היישובים. ואם חלילה יקרה משהו, כל המדינה תצטער, אבל מה לעשות, היישוב לא מוסדר.

אז למה לא מסדירים?

70 יישובים, 3,000 משפחות, 20,000 אזרחי מדינת ישראל חיים כבר כעשרים שנה ללא התשתיות הבסיסיות וללא הגנה ביטחונית. זאת, למרות שכמעט כולם הוקמו בעידוד ממשלת ישראל ובשיתוף פעולה רחב עם ממשלות ישראל לדורותיהן.

כבר ב-2011 שינתה מדינת ישראל את המדיניות שלה לגבי היישובים האלה, למדיניות חדשה בשם "יוּסַר–יֻסְדַּר". לפי מדיניות זו, כל יישוב שנמצא על אדמות פרטיות יוסר, כלומר ייחרב, וכל יישוב שנמצא על אדמות מדינה יוסדר.

בשנים שחלפו מאז, בעיקר התממש החלק של "יוּסַר", בעוד שהחלק של " יֻסְדַּר" התנהל בעצלתיים. שדה בועז שבגוש עציון, למשל, החל בתהליך ההסדרה לפני שמונה שנים. עד היום, היישוב לא הוסדר, וגם אף יישוב אחר בגוש עציון, כי בינתיים הצוות המצומצם מטפל בשדה בועז. אין צורך להגיד, שכשמדינת ישראל לא פועלת – הרשות הפלסטינית לא מחכה.

מי שרוצה לקרוא על הסחבת החקיקתית ועל המלחמות הפוליטיות שסביב ההסדרה הזו – מוזמן לקרוא את הכתבה המלאה בעולם קטן של השבת.

כרגע רק אגיד מה מונח על השולחן: הצעת ממשלה, שנוסחה על ידי השר מיכאל ביטון (כחול לבן) והשר צחי הנגבי (ליכוד) שכוללת תכנית מפורטת להסדרת היישובים – בדיוק לפי אותו עיקרון חוקי המסדיר יישובים של בדואים בנגב ושל רבים בגליל. כל האישורים המשפטיים כבר מוכנים, רק חסרה החלטת הממשלה.

השעון מתקתק. ביום רביעי הקרוב ייכנס ג'ו ביידן לבית הלבן, ולא בטוח שהאטמוספירה המדינית החדשה תאפשר להעביר את החלטת הממשלה הצודקת הזו. לכן הימים הקרובים כל כך מתוחים – האם ממשלת ישראל תיקח אחריות על עשרים אלף מאזרחיה ותצהיר שהיא הולכת להסדיר את היישובים?

הנהגת ההתיישבות הקימה מאהל מחאה מול בית ראש הממשלה ופצחה בשביתת רעב. לדברי אליהו עטיה, מנהל הפעילות בפורום ההתיישבות הצעירה, ראש הממשלה מבין שעומדת להיות אטמוספירה מדינית שונה, והוא בכוונה דוחה את ההחלטה כדי שלאחר מכן יוכל להגיד שידיו כבולות.

האם הישראלים שתומכים במתיישבי יהודה ושומרון, או סתם ישראלים שרוצים שלאחים שלהם תהיה אספקת חשמל, יגרמו לראש הממשלה לקבל את ההחלטה לפני רביעי הקרוב?

רועי אהרוני, סגן עורך עולם קטן