באיזה גיל התחיל רוב חברי הכנסת לכהן?
באיזה גיל התחיל רוב חברי הכנסת לכהן?צוריאל בונה

יש אנשים שהתחביב שלהם הוא לשחק כדורגל, יש כאלו שאוהבים לנגן או לצייר, אבל יש אנשים, כמו צוריאל בונה למשל, שיש להם תחביבים קצת אחרים.

"אני מאוד אוהב להתעסק עם מידע גולמי" מספר צוריאל, "לעבד אותו ולהפיק ממנו נתונים סטטיסטיים כתחביב, וכמו כולם אני אוהב גם להתעסק ולדבר על פוליטיקה. לקראת הבחירות החלטתי לשלב בין שני התחביבים, ולהכין כל מיני סטטיסטיקות מעניינות בנוגע לכנסות ישראל, ממשלות ישראל והבחירות".

את הגרפים והתמונות שהוא יוצר הוא משתף בדף הפייסבוק שלו תחת האשטג #סטטיסטיכנסת, ורפרוף קצר על התמונות מגלה כמה נתונים מסקרנים למדי כמו התפלגות גילאי וותק חברי הכנסת וההבדל המהותי בין לוח השנה העברי ללועזי מבחינת מועדי בחירות.

"יש ברשת הרבה מידע גולמי" הוא אומר, "בעיקר באתר הכנסת אבל גם בויקיפדיה, ויצרתי מהאתרים האלו מסד נתונים אישי רחב על כלל חברי הכנסת, הממשלות, הכנסות, מערכות הבחירות ועוד. כך, יכולתי לעבד את המידע ולהציג נתונים שונים בגרפים פשוטים".

ואחרי כל ההקדמה, הנה כמה נתונים שבטח לא ידעתם על הכנסת והממשלה שלכם:

חברי הכנסת המבוגרים ביותר
חברי הכנסת המבוגרים ביותרצוריאל בונה

- חבר הכנסת שנולד ראשון מכלל חברי הכנסת, הוא יהודה לייב מימון, חבר הכנסת הראשונה, שנולד ב1875. לעומתו, אם אתם תוהים, חבר הכנסת ה"צעיר" ביותר, הוא יוראי להב הרצנו, שמכהן גם כיום – הרצנו נולד ב1988. 113 שנים מפרידים בין השניים.

- תמר אשל (כיהנה החל מהכנסת התשיעית) הינה חברת הכנסת לשעבר המבוגרת ביותר החיה כיום (בת 100), ובקרב חברי הכנסת הגברים, מרדכי ביבי, חבר הכנסת הרביעית, הוא חבר הכנסת המבוגר ביותר שחי כיום.

לעומתם: שלמה הלל, שכיהן כבר בכנסת השנייה והשלישית – הוא חבר הכנסת לשעבר היחיד שנשאר בחיים מכנסות אלו, ועל כן, הוא חבר הכנסת לשעבר ה"ותיק" ביותר החי כיום.

- בעוד לוח השנה הלועזי זכה שכל חודש בו יקבל לפחות יום בחירות אחד, הרי שבלוח העברי, החודשים תשרי וכסליו נותרו מיותמים מימי בחירות (ולעומתם מרחשוון וסיון, קיבלו כל אחד ארבע ימי בחירות). יצרתי גם גרף שמפרט את הסיבות להליכה לבחירות (הידעתם שהכנסת הנוכחית היא היחידה מקום המדינה שפוזרה בשל אי העברת התקציב במועד הקבוע בחוק?).

גרף פיזור כנסות
גרף פיזור כנסותצוריאל בונה

- השבוע, בין היתר, בדקתי כמה חברי כנסת כיהנו רק בכנסת אחת ולא מעבר.

חברי כנסת של קדנציה אחת או פחות
חברי כנסת של קדנציה אחת או פחותצוריאל בונה

"חלק גדול מהמידע שערכתי" אומר צוריאל, "כבר עובד עוד קודם ברמה כזו או אחרת ומופיע במקומות כמו "ספר שיאי הכנסת" באתר הכנסת – אך בעוד שם מדובר בליקוט פנינים נבחרות בלבד, בגרפים ובנתונים שאני מציג המידע מקיף ו"עשיר" ביותר. הפוסטים פתוחים באופן ציבורי וניתן לשתף ואף להעתיק ולהפיץ במדיות נוספות תוך שמירה על הקרדיט שעל גבי הגרפים".

הכנסת הראשונה בה התחיל לכהן החכים
הכנסת הראשונה בה התחיל לכהן החכיםצוריאל בונה

"עד ליום הבחירות אעסוק בנושאים נוספים רבים ומגוונים – כמה חברי כנסת לשעבר חיים עדיין וכמה נפטרו כבר, אורך כהונה של חברי הכנסת, גרפים בנוגע לנשים בכנסות, ניתוח סטטיסטי של שמות חברי הכנסת ועוד. למי שאוהב סטטיסטיקה, ופריטי טריוויה פוליטיים – מדובר לדעתי בחגיגה לעיניים".