מערכת המכ"ם
מערכת המכ"ם צילום: התעשייה האווירית

ממשלת סלובקיה אישרה את המלצת משרד ההגנה הסלובקי להצטייד ב- 17 מערכות מכ"ם מתוצרת התעשייה האווירית.

היקף העסקה, בהובלת אגף 'סיבט' במשרד הביטחון, נאמד בלמעלה מחצי מיליארד שקלים (כ-150 מיליון אירו) והוא כולל מערכות מכ"מ מסוג MMR ומערכות נוספות.

עוד כולל ההסכם העברת טכנולוגיה וידע מישראל לסלובקיה ושיתוף פעולה תעשייתי, לרבות תמיכה בתעשייה המקומית. במסגרת העסקה ייוצרו מרכיבי המכ"מים בשיתוף תעשיות ביטחוניות מקומיות בסלובקיה, תוך הובלה ואינטגרציה של משרד הביטחון והתעשייה האווירית.

מערכות המכ"ם הישראליות יאפשרו סנכרון עם מערכות ההגנה של 'נאט"ו'. מערכות דומות כבר שולבו בשנים האחרונות במערכות השליטה והבקרה של מדינות נוספות בברית 'נאט"ו'. מכ"ם ה-MMR, המיוצר בחטיבת אלתא של התעשייה האווירית, מוכח מבצעית ומשולב במגוון מערכות הגנה אווירית בישראל ובעולם. המכ"ם מגלה את האיום, מסווג אותו, מחשב את נקודת הפגיעה ואת המיקום ממנו נורו טילים, מרגמות או ארטילריה, ומספק למערכת הנשק נתונים חיוניים המאפשרים נטרול של מספר איומים בו זמנית.

שר הביטחון, בני גנץ, הביע שביעות רצון מהעסקה. "כפי שאמרתי לשר ההגנה הסלובקי בשיחתנו, התעשייה הביטחונית הישראלית ניצבת בחזית הטכנולוגיה והפיתוח העולמיים, ומאפשרת כשירות מבצעית וצבאית שאין שנייה לה. אני מברך את עובדי משרד הביטחון והתעשייה האווירית על עוד הישג משמעותי, שהוא עדות למצוינות והחדשנות של התעשיות בישראל, ולהידוק היחסים ושיתוף הפעולה של משרד הביטחון עם מדינות נאט"ו. מערכת הביטחון בראשותי תמשיך לפעול ולקדם הסכמי רכש ופיתוח טכנולוגיות, שהן חלק מתפיסת הביטחון של מדינת ישראל, ולא פחות חשוב בעת הזו - חלק מהמאבק שלנו בקורונה הכלכלית, ובפיתוח החוסן הכלכלי הישראלי".

ראש 'סיבט' במשרד הביטחון, תא"ל (במיל') יאיר קולס הוסיף, "הבחירה של ממשלת סלובקיה במערכות המכ"מ הישראליות היא שלב משמעותי נוסף בהידוק היחסים הביטחוניים בין המדינות. הבחירה מעידה על איתנות התעשייה הביטחונית שלנו ועל היוקרה שלה בעולם. ההסכם עם סלובקיה מצטרף להסכמים משמעותיים שחתמנו בשנים האחרונות עם מדינות נוספות בברית נאט"ו, בהן יוון, צ'כיה, מונטנגרו ועוד".

סמנכ"ל התעשייה האווירית ומנכ"ל אלתא, יואב תורג'מן, סיכם ואמר: "אנו גאים שממשלת סלובקיה בחרה לשלב את מכם ה- MMR של התעשייה האווירית במערכות ההגנה האווירית של המדינה ומודים למשרד הביטחון על התמיכה והסיוע. ה- MMR מתבסס על טכנולוגיות מתקדמות ביותר ומשפר באופן משמעותי את אמינות התמונה האווירית והמודעות המצבית וביכולתו לטפל ביעילות במגוון רחב של מטרות. עד היום, נמכרו כ-130 מערכות באירופה, ארה"ב, קנדה ומדינות נוספות ואנו בטוחים שמדובר במערכת המכ"מ הטובה ביותר שתקדם את היכולות של חיל האוויר הסלובקי ותאפשר לו להתמודד עם מגוון האיומים האוויריים".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו