היחס למדינה עמית יקותיאל

במלונית הקורונה שבירושלים מתרחשים מפגשים מעניינים. תלמידי ישיבת מרכז הרב ותלמידים מישיבות חרדיות נמצאים ביחד לשיח משותף, לימוד משותף וגם לויכוח משותף על ערכים ואידיאולוגיה. נועם ליפשיץ, תלמיד שיעור א' במרכז הרב, תושב מצפה יריחו, מספר על ויכוח מאורגן שהתקיים בין שני הצדדים אתמול.

על האווירה במלונית והחיים המשותפים של בחורים מישיבות שונות כל כך בהשקפותיהן, אומר ליפשיץ: "מבחינת הלימוד יש אווירה מטורפת של אחדות בין הדתיים לאומים לבין החרדים. בית המדרש מלא בתורה של כולם ביחד. בשיח בחדרים ובחדר אוכל יש הקשבה הדדית".

על הספרים התורניים שבישיבת 'מיר' וישיבות אחרות, ספרים שונים כל כך מספריית ישיבה כדוגמת 'מרכז הרב', אומר ליפשיץ: "מאוד נחמד לשמוע מהצד השני ולהכיר ספרים שלא הכרנו, לדעת את המושגים הבסיסיים, דברים שלא הכרנו כמו ניואנסים בעולם החרדי. אני ישן בחדר עם בחור חרדי ובשיחות אתה שומע על הרבנים הגדולים שאנחנו לא מכירים מעבר לשמועות, הם מספרים על הישיבות הגדולות, איך מתקבלים, מה מותר ומה אסור בישיבה, עד כמה רמת הפתיחות שם ועוד".

"יש הקשבה והרבה באים לשמוע ולקבל. גיליתי שיש הרבה דברים משותפים גם בקטע של ציונות, יש חרדים יותר ציונים ופחות ציונים", הוא מספר ואנחנו שואלים על הפולמוס הציבורי שהתקיים במעמד עשרות בחורי הישיבות: "פרסמו שהולך להיות ויכוח אידיאולוגי על הנושאים הבוערים בין הציבורים".

בין הנושאים המדוברים עלו גם ההתייחסויות לסמארטפונים ולעישון, אך רוב השיח התמקד ביחס למדינה ומוסדותיה. איך נבחרו הדוברים משני המחנות? "אנשים שהם כאן יותר משבוע, שבו לא ישבו רגל על רגל, ניהלו כבר הרבה מלחמות של אש התורה וכבר מכירים מי יודע לדבר ומי עם כריזמה. מקשיבים ושומעים וכך חיברו בין הצדדים".

"בין השאר התווכחו על השותפות עם המדינה, האם להיות חלק מהמדינה, האם חילוני שגורם כאן לדבר שאנחנו לא רוצים ולא שותפים בו הוא כמו גוי גמור. הם מסתכלים על בן גוריון כמי שהקים את המדינה ורצה שכולם יהיו חילונים ובעיניהם הוא רשע. עניינה אותם גם המחלוקת בין מרכז הרב להר המור".

"אני לא חושב שמישהו שינה את דעתו. זה לא קורה אף פעם מויכוחים, אבל להבין יותר, לשמוע ולדעת מה השני חושב, זה משהו שבהחלט קרה כאן. עכשיו יותר מכבדים ומבינים שיש בצד השני אנשים רציניים", אומר ליפשיץ העומד להשתחרר ממש היום ומספר על החלפת מספרי טלפונים עם הבחורים מהישיבות החרדיות וכעת הוא מצפה לבקר אותם בבתי המדרש שלהם ממש. "שמרתי הרבה מספרים של הרבה חרדים, ואני מקווה שבעזרת ה' בהמשך נלך לישיבות ונראה מבפנים מה הולך".

whatsapp
הצטרפו לקבוצת הוואטצאפ של ערוץ 7