עוד בחירות: מי ישלם על יום חופש?

המעסיקים טוענים כי בארבע מערכות הבחירות האחרונות שילמו מכיסם שישה מיליארד שקלים למימון יום החופשה, ואין לכך הצדקה.

מיכל לוי , א' בשבט תשפ"א

עוד בחירות: מי ישלם על יום חופש?-ערוץ 7
בחירות לכנסת
צילום: Miriam Alster/FLASH90

בעתירה שהגיש ארגון הגג של המעסיקים בישראל נדרשים ראש הממשלה, שר האוצר וועדת הכספים של הכנסת להחזיר למעסיקים מיליארד שקל על מימון משכורות כפולות וימי חופשה לעובדים ביום הבחירות הקרוב, ולשאת בעלויות יום החופשה במשק מדי יום בחירות.

ארגון הגג כולל את התאחדות התעשיינים, איגוד לשכות המסחר והתאחדות חקלאי ישראל,

בעתירה טוענים המעסיקים כי בארבע מערכות הבחירות האחרונות שילמו מכיסם שישה מיליארד שקלים למימון יום החופשה, ואין לכך הצדקה. העלויות הללו יוצאות מכיס המעסיקים בימי חופשה או בתוספות שכר לעובדים שנדרשים להמשיך לעבוד ביום הבחירות.

"המעסיקים, בהם עשרות אלפי עסקים קטנים שנמצאים במלחמת השרדות יומיומית מתמדת, הם אלו שנדרשים לשלם על 'המוצר הציבורי' של מימוש הזכות הדמוקרטית להצביע. מערכת בחירות זו, מטילה עליהם נטל כבד מנשוא נוסף אשר צפוי להביא להעמקת הפגיעה האנושה במגזר הפרטי כולו", נטען בעתירה.

עוד מציינים העותרים כי "המחוקק שקבע לפני עשרות שנים את החובה של המעסיקים במשק לשלם לעובדים בגין יום הבחירות לא שיער שאי־פעם תהיה הצטברות נסיבות כה ייחודית וקיצונית כפי שמתקיים בעת הזו. משבר הקורונה הביא לשינוי הסדרים חוקיים רבים באמצעות תכניות ממשלתיות ששינו את המציאות הקיימת והתאימו אותה למציאות משברית, שלא היה כדוגמתה בתולדות המדינה, כגון בתחום הביטוח הלאומי, תשלום דמי אבטלה, מתן מענקים לעסקים, שחרור קופות גמל ללא מס ועוד. לעמדתנו יש כעת חובה משפטית על הממשלה לגבש תכנית לשיפוי מעסיקים".

יו"ר נשיאות המעסיקים והעסקים ונשיא התאחדות התעשיינים, רון תומר אמר כי "איננו יכולים לשבת מהצד ולהמשיך לספוג ולהיפגע, ועל כן נעשה הכל לשנות את המצב. מן הראוי שהמדינה תישא בעלות יום השבתון ותאפשר לעסקים להתרכז בהישרדות והמרצת המשק".