מאבקי דת ומדינה בחריש

ראש עיריית חריש מבקש להעביר חוק לפתיחת המרכולים בשבת. ח"כ אליהו ברוכי פנה אליו: "כיהודי אני מבקש שתחשב את צעדיך בראי ההיסטוריה"

בן שאול , א' בשבט תשפ"א

מאבקי דת ומדינה בחריש-ערוץ 7
ראש עיריית חריש יצחק קשת
צילום: מור שקיפי-לאטי

ראש עיריית חריש יצחק קשת מבקש להעביר חוק עירוני לפתיחת המרכולים בשבת.

בחשבון הפייסבוק שלו הסביר כי בכוונתו להסדיר מחדש את הסטטוס קוו בכל הנוגע למרחב הציבורי בשבת. "הגיע הזמן לספר שאנחנו בשיאו של תהליך עומק לגיבוש קווי מסגרת ברורים של המרחב הציבורי בשבת בחריש. אני עמל על כך רבות ומוביל את התהליך ביחד עם חברי מועצת העיר.

"הגענו כבר להסכמות ולהכרעות בחלק מהנושאים שמטרידים את תושבי חריש בעניין השבת, ואני מקווה שבקרוב מאוד נהיה אנשי בשורה ונציג לפניכם את העקרונות המוסכמים".

"כולנו עדים לכך שמתחילה להיווצר מתיחות בין חילונים ודתיים בחריש. בשלב הזה ניתן בהחלט למנוע הידרדרות ולהחזיר את השדים לבקבוק. אני מפציר בכולם: אל תיגררו לפרובוקציות ולשיח המפלג שקיצונים מנסים להוביל אותנו אליו", הוסיף קשת.

סגן השר אורי מקלב תקף בתגובה את ראש העיר. "לצערנו ראש מועצה כאדם דתי ומסורתי מבקש להביא לאישור חוק המתיר מסחר בעיצומה של שבת קודש בכל רחבי העיר. זהו הרס חומות השבת, חוק זה באים יאושר יהפוך את צביון העיר ויקבע אותה כעיר של מסחר ובילויים בשבת קודש רח"ל".

"כיצד יהודים יוכלו לחיות במקום שכזה? רמיסת השבת במרכז החיים של הציבור התורני והחרדי זהו סכין החותכת בלב ולא ניתן לראות זאת. מדובר בפריצה חמורה ובתקדים חמור ומסוכן ביותר שהיה עד כה".

עמיתו לסיעת יהדות התורה ח"כ יעקב טסלר אמר בתגובה כי "מצער כי דווקא עכשיו בזמן שהעסקים סגורים, יש מי שחושב שאישור חוק עזר לפתיחת עסקים בשבת תביא לו הצלחה. אם ראש העיר חריש חפץ לסייע לתושבי העיר ולא רק ביצירת כותרות ומדנים, מוטב כי יעודד ויתמרץ את סגירת העסקים בשבת כדי לזכות בברכת השבת, ולא להיפך חלילה".

ח"כ אליהו ברוכי (יהדות התורה) פנה לראש העיר חריש ואמר לו: ''לא יצחק קשת, הצעד שאתה מנסה להשליט במועצה שבראשותך הוא לא פגיעה ב'תושביה החרדים של חריש'. הוא פגיעה במועצה המתפתחת. פגיעה בך. ופגיעה בכל אדם שמבין שהשבת ניתנה לנו כמתנה. כיהודי, לא כחרדי, אני מבקש ממך: תחשב את צעדיך בראי ההיסטוריה. לא בראי מערכת החדשות הבאה''.