אי חיסון המחבלים - "פשע מלחמה"

הרשות הפלסטינית מבקשת מהאו"ם, ארגון הבריאות העולמי והצלב האדום ללחוץ על ישראל לחסן את האסירים הביטחוניים.

דלית הלוי - ערוץ 7 , א' בשבט תשפ"א

מעצר מחבל
מעצר מחבל
צילום: דובר צה"ל

משרד החוץ של הרשות הפלסטינית פנה לארגון הבריאות העולמי בדרישה להקים ועדת חקירה שתבדוק את מצבם הבריאותי של האסירים הפלסטינים הביטחוניים המוחזקים בבתי הסוהר בישראל.

במכתב ששיגר למזכ"ל האו"ם, ארגון הבריאות העולמי והצלב האדום ביקש משרד החוץ הפלסטיני שיינקטו צעדים אשר יכפו על ישראל לשאת באחריותה וחובותיה המשפטיות כלפי האסירים הביטחוניים ולהגן עליהם מפני מחלות.

לטענת משרד החוץ הפלסטיני המדיניות הישראלית כלפי האסירים הביטחוניים מתאפיינת ב"גזענות ובאפליה" והיא כוללת "הזנחה" מכוונת של הטיפול ברפואי באסירים ואף ניסיונות "לרצוח אותם ולהוציא אותם להורג בהדרגה".

משרד החוץ הפלסטיני כינה את המדיניות הישראלית "פשע מלחמה והפרה בוטה של החוק הבינלאומי ההומינטרי והחוק הבינלאומי לזכויות האדם".

השר לביטחון פנים אמיר אוחנה סירב להעניק עדיפות לחיסון האסירים הביטחוניים. במכתב ששלח לא מכבר ליועץ המשפטי לממשלה כתב אוחנה: "לאחרונה הנחיתי כי יש להשלים את חיסוני סגל שירות בתי הסוהר, שלהבדיל מהאסירים - נכנס ויוצא מבתי הסוהר ועל כן מידת הסיכון בקרבו גבוהה יותר, בטרם מתחילים בחיסוני אוכלוסיית האסירים. גם לאחר שיושלם המהלך של חיסוני הסגל, אבחן את חיסוני האסירים ביחס להתקדמות. החיסונים בקרב אוכלוסיית אזרחי ישראל שאינם אסירים".