עמוס גלעד: "האיראנים רוצים לבסס בסוריה מערך אדיר"

אלוף (מיל') עמוס גלעד סיפר על ההתעצמות של הכוחות האיראנים בסוריה ולבנון: "המרחב הזה עשוי ליצור איום כבד על ישראל"

103FM , א' בשבט תשפ"א

עמוס גלעד: "האיראנים רוצים לבסס בסוריה מערך אדיר"-ערוץ 7
אלוף במילואים עמוס גלעד
צילום: Noam Revkin Fenton/Flash90

אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש המטה המדיני בטחוני במשרד הביטחון וראש חטיבת המחקר באמ"ן שוחח עם אריה אלדד ורוני בר-און ב־103fm על המצב הביטחוני בגבול עזה וההפצצות של ישראל בסוריה על פי מקורות זרים.

לדבריו: "איראן נחושה לגרום להיעלמותה של ישראל, והם מתרגמים את זה אופרטיבית למאמצים לייצר נשק גרעיני. זה נושא חם בינינו לארה"ב כי טראמפ הטיל סנקציות, ביטל את ההסכם ואיראן התקדמה בפיתוח יכולות הגרעין שלה. ללא יהיה הסכם, יצטרכו אופציה צבאית ולא בטוח שירצו להפעיל אותה. הנושא הגרעיני הוא האיום המרכזי כי הוא משלב אידאולוגיה קיצונית ויכולת פגיעה קשה. זה בעצם איום קיומי".

גלעד הסביר, "האיראנים נוטלים את הריבונות בלבנון ורוצים לקחת את הריבונות מסוריה. זה ייצור מרחב שאמור ליצור איום כבד מאוד על ישראל משתי חזיתות. ישראל בסוריה, על פי מקורות זרים, החליטה למנוע את זה. אסטרטגית הם ממשיכים, אבל אופרטיבית הישגי חיל האוויר יחד עם המודיעין יוצאי דופן. לכן אם האיראנים תכננו איזה נקם וישראל מנסה להרתיע אותם".

על ההתחממות גם בגזרה הדרומית במהלך השבוע, אמר גלעד: "צה"ל ומשרד הביטחון מבצעים פרויקט ענק של יצירת מכשול המבטל נשק אסטרטגי שחמאס וחיזבאללה בנו, מנהרות שמחדירים בהם מחבלים מיומנים יכולים לגרום נזק. הפגיעה הפיזית יכולה להיות אסון לאומי. מן הצד השני מנסים לעצור את זה כי הפרויקט מתקרב לסיומו אז הם יורים על דחפורים משוריינים. מורלית הם לא יכולים לבנות על המנהרות".