אביב גפן עם נתניהו וכ''ץ
אביב גפן עם נתניהו וכ''ץ צילום: עמוס בן גרשום / לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו נפגש היום (חמישי) עם הזמר והיוצר אביב גפן כנציג האמנים, והודיע על מתווה סיוע לתחום התרבות בגובה של 70 מיליון ש״ח.

בפגישה השתתפו גם שר האוצר ישראל כ״ץ ושר התרבות חילי טרופר.

על פי המתווה תוקם קרן רשויות מקומיות לעידוד מופעים ביישובים השונים, בגובה של 40 מיליון ש״ח, בנוסף ל-24 מיליון ש״ח שנותרו מהמסגרת התקציבית של הקרן משנת 2020.

בנוסף תוקם קרן סיוע לאמנים במצוקה בגובה של שישה מיליון ש״ח. הקרן תהיה משותפת לקרן יהושע רבינוביץ׳ לאומנויות ומפעל הפיס.

״זהו יום בשורה לעולם התרבות והאמנות בישראל", אמר נתניהו. ''לפני כמה ימים הגיע אליי אביב, רציתי לשמוע על עולם האומנות. יצאנו החוצה, ישבנו בחוץ, והוא אמר לי: ׳תשמע, מוכרחים לעזור ולהחזיר לחיים גם את עולם התרבות׳. אמנים ותיקים סובלים ואמנים בכלל, קשה להם להופיע.

''בעזרת שר האוצר ושר התרבות מצאנו פתרון, והפתרון שאנחנו מביאים היום הוא 70 מיליון שקלים להופעות שיועברו דרך הרשויות שיהיו מחויבות לתת את זה להופעות. זה מסובסד. זה יביא וימלא את האולמות. בתוכם, 6 מיליון שקלים לאמנים הוותיקים, באמת, חלק מהם סובל סבל גדול מאוד. זה מפיח חיים, וזה יהיה בעוד כמה שבועות. עולם התרבות שהוא מהעולמות הסגורים יהיה הראשון שיהנה מהתוכנית הדרכון הירוק. מעכשיו צריך להגיד: ׳אנחנו דור מחוסן׳", הוסיף ראש הממשלה.


הזמר והיוצר אביב גפן אמר בפגישה: "תודה רבה לך אדוני ראש הממשלה, תודה לשר האוצר ולשר התרבות. אכן הוזמנתי לפני כמה ימים לשיחה ובה פרסתי את כל בעיות עולם התרבות שנסגר ראשון וסובל מאוד מוראלית וכלכלית.

"לשמחתי מצאתי כאן אוזניים קשובות מאוד ופתרון מאוד מיידי שנעשה תוך כמה ימים, אחרי שישבנו כאן שעות על גבי שעות. הוסכם להעביר לרשויות 70 מיליון ש"ח להופעות שיהיו חייבים לממש, זה כסף שיחוייב דיווח. כך שכל הצוותים והאמנים יופיעו וזה יעזור. כמובן עוד 6 מיליון ש"ח לאמנים במצוקה, אמנים מבוגרים.

"עם כל העצב של הקורונה אני חייב לומר שאני מאוד שמח כמו כל ישראלי שיש חיסונים. הרבה אומרים לי, מה אתה אומר על המצב, וזה נכון שחלק מהאמנים בעולם תוגמלו הרבה יותר מהר עם יותר כסף מה שיצר הרבה זעם ברחוב".

אביב גפן המשיך: ''אבל חשוב לומר למען ההגינות, שישראל הולכת להיות המקום הראשון שאמנים יופיעו והקהל יוכל לבוא לראות הופעות, בניגוד לשאר אירופה שיהיו סגורים לפחות עד יולי-אוגוסט. אז אני גאה מאוד בישראל שאיחדנו כוחות גם אם אנחנו חלוקי דעות, אבל אנחנו מביאים את התרבות שוב לישראל וזו בשורה ענקית בעיניי וישראל תהיה הראשונה לפתוח הופעות וזה לא מעט״.

שר האוצר ישראל כץ: "בבשורה היום רואים את האור בקצה המנהרה והאור הגדול זו הפתיחה הצפויה עקב הגעת החיסונים והדרכון הירוק. האור הנוסף זה הסיוע בגובה 70 עד 100 מלש"ח שאנחנו נעמיד לרשות התרבות דרך הרשויות המקומיות שיאפשרו לאמנים להופיע ולחזור לפעילות. זו בעצם רשת ביטחון לעולם התרבות הלא ממוסד. רשת ביטחון כלכלית שאנחנו מעמידים כאן עם רה"מ, שר התרבות ואיתך אביב".

שר התרבות חילי טרופר: ''עולם התרבות חוזר לחיים. סיכמנו כעת על תמיכה של עשרות מיליוני שקלים שיזרימו חמצן, יעברו לרשויות המקומיות וישמשו למופעים ולהצגות. בנוסף, יהיו 6 מלש"ח לאמנים מבוגרים במצוקה שיש לנו מחויבות ערכית כלפיהם. לאחר הבשורה של סיכום משרד הבריאות וראש הממשלה שהתרבות תהיה הראשונה לחזור.

''סוף סוף יש תקווה ואופק קרוב, אנחנו מאוד מקווים שכבר בתקופה הקרובה המופעים והתרבות תחזור. חשוב לי להגיד לאמנים וליוצרים הישראלים אתם חשובים לנו, יש לנו מחויבות עמוקה כלפיכם ואנחנו מחכים לרגע שתחזרו", הוסיף טרופר.

חגי לובר, מנהל תיאטרון אספקלריא הגיב לבשורת ראש הממשלה והשרים: "אחרי תקופה מדממת, ונזק בלתי הפיך אולי אולי אנחנו יכולים לראות אור חלש. אנחנו שבענו הבטחות מהממשלה הזו, עכשיו אנחנו רוצים לראות מעשים. חודשים ארוכים ביקשנו רק דבר אחד - מתווה לפתיחת עולם התרבות, ביקשנו לוח זמנים, ביקשנו יחס. לא קיבלנו לא יחס ולא מתווה. שכחו אותנו מאחור.

''אבל אנחנו אופטימים, יש קהל עצום של שוחרי תרבות שרוצים להגיע עוד הערב ולראות את הצגות התיאטרון. ברגע שעולם התרבות ייפתח אנחנו נהיה שם בשבילם, וגם בשבילנו, כי נמאס לנו לשבת, אנחנו רוצים להרגיש את הבמה ואת הקהל, את החיים שלנו", הדגיש לובר.