צבי יחזקאלי: "האיראנים הכחישו את המתקפה"

פרשן חדשות 13 על התקיפות נגד המליציות האיראניות במזרח סוריה: "התקיפות לא מצליחות לנגח את האיראנים, הם ייחלשו בסופו של דבר".

103FM , ב' בשבט תשפ"א

צבי יחזקאלי: "האיראנים הכחישו את המתקפה"-ערוץ 7
מטוס ה'אדיר' של חיל האוויר
צילום: דובר צה"ל

ישראל תקפה השבוע מחסני נשק איראניים במזרח סוריה במזרח סוריה וסמוך לגבול עם עיראק, כך על פי הפרסומים הזרים.

גורמים ביטחוניים סיפרו כי הרקע לתקיפה בסוריה היא ההתעצמות האיראנית בגבול עיראק. הערכה מודיעינית מדאיגה חשפה כי צמצום המעורבות האמריקאית בעיראק וחזרה להסכם הגרעין עלולים להגביר את התוקפנות מצד איראן וחזבאללה.

הפרשן לענייני ערבים צבי יחזקאלי (חדשות 13) אמר כי "התקיפות לא מצליחות לנגח את האיראנים". עוד הוסיף: "החות'ים לא יהססו לשלוח טילים לישראל, לישראל יש בעיה לא פשוטה עם זה".

אלוף (מיל') עמוס גלעד, לשעבר ראש המטה המדיני בטחוני במשרד הביטחון וראש חטיבת המחקר באמ"ן שוחח אתמול עם אריה אלדד ורוני בר-און ב־103fm על המצב הביטחוני בגבול עזה וההפצצות של ישראל בסוריה על פי מקורות זרים.

לדבריו: "איראן נחושה לגרום להיעלמותה של ישראל, והם מתרגמים את זה אופרטיבית למאמצים לייצר נשק גרעיני. זה נושא חם בינינו לארה"ב כי טראמפ הטיל סנקציות, ביטל את ההסכם ואיראן התקדמה בפיתוח יכולות הגרעין שלה. ללא יהיה הסכם, יצטרכו אופציה צבאית ולא בטוח שירצו להפעיל אותה. הנושא הגרעיני הוא האיום המרכזי כי הוא משלב אידאולוגיה קיצונית ויכולת פגיעה קשה. זה בעצם איום קיומי".

גלעד הסביר, "האיראנים נוטלים את הריבונות בלבנון ורוצים לקחת את הריבונות מסוריה. זה ייצור מרחב שאמור ליצור איום כבד מאוד על ישראל משתי חזיתות. ישראל בסוריה, על פי מקורות זרים, החליטה למנוע את זה. אסטרטגית הם ממשיכים, אבל אופרטיבית הישגי חיל האוויר יחד עם המודיעין יוצאי דופן. לכן אם האיראנים תכננו איזה נקם וישראל מנסה להרתיע אותם".

על ההתחממות גם בגזרה הדרומית במהלך השבוע, אמר גלעד: "צה"ל ומשרד הביטחון מבצעים פרויקט ענק של יצירת מכשול המבטל נשק אסטרטגי שחמאס וחיזבאללה בנו, מנהרות שמחדירים בהם מחבלים מיומנים יכולים לגרום נזק. הפגיעה הפיזית יכולה להיות אסון לאומי. מן הצד השני מנסים לעצור את זה כי הפרויקט מתקרב לסיומו אז הם יורים על דחפורים משוריינים. מורלית הם לא יכולים לבנות על המנהרות".