פרסום ראשון | חוות הדעת שתסבך את המאחזים

מסמך שיאושר ביום ראשון ימנע הכרה בחלק מההתיישבות הצעירה ללא החלטת ממשלה. המתיישבים עושים מאמצים שההחלטה תאושר בשבוע הבא.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ב' בשבט תשפ"א

פרסום ראשון | חוות הדעת שתסבך את המאחזים-ערוץ 7
מחאת ההתיישבות הצעירה     
צילום: Yonatan Sindel/Flash90     

ביום ראשון הקרוב, בין העברת קצת יותר מ־700 אישורים ליחידות דיור בסטטוסים שונים ביהודה ושומרון ואישורים שציפו להם זמן רב בחוות יאיר ובנופי נחמיה, תעסוק מועצת התכנון העליונה ביו"ש בחוות דעת על נושא "צמוד דופן" שגיבש המשנה ליועץ המשפטי לממשלה עו"ד ארז קמיניץ.

לפי לוח הזמנים של ישיבת המועצה, רבע שעה בלבד הוקדש לחוות הדעת שיש לה משמעויות רבות, חלקן הגדול לגבי ההתיישבות הצעירה.

חוות הדעת צפויה למתוח קו מפריד בין יישובים ולקבוע אילו מאחזים יכולים להיות מוסדרים כשכונות ללא החלטות ממשלה ואילו יהיו חייבים להיות מוכרזים כיישובים חדשים רק בהחלטת ממשלה.

חוות הדעת למעשה סותמת את הגולל על האפשרות להסדיר בדרך שאינה החלטת ממשלה קבוצה של כ־14 מנקודות ההתיישבות הצעירה.

מעתה מי שירצה להסדיר, להכין תב"ע או לחבר תשתית של חשמל ומים יוכל לעשות זאת רק אם תתקבל החלטת ממשלה רשמית להקמת יישוב חדש בכל אחת מהנקודות הללו.

בימים האחרונים פועלים הגורמים הקשורים להחלטת הסדרת ההתיישבות הצעירה כדי לאפשר הסדרה ממשלתית של כמה שיותר מאחזים בהתיישבות הצעירה.

בדיונים הפנימיים לוחצים אנשיו של גנץ לאשר לכל היותר הסדרה של ארבע נקודות התיישבות, מתוך הבנה שאם ההחלטה לא תאושר השבוע היא לא תתקבל מהרגע שייכנס ג'ו ביידן לבית הלבן, כדי לא לפתוח ברגל שמאל את היחסים עם הממשל האמריקני החדש.

בסביבת ראש הממשלה מנסים להגיע לנוסחה שתכניס יותר מאחזים פנימה - ודאי את אלו שאין להם דרך אחרת להסדרה וחוות הדעת החדשה תותיר אותם ללא סיכוי לפחות לארבע השנים הבאות.