טלטלה בהולנד: הממשלה התפטרה

בעיצומו של משבר הקורונה התפטרה ממשלתו של מארק רוטה, לאחר שרשויות המס האשימו לשווא עשרות אלפי הורים בהונאת כספי קצבאות ילדיהם.

תגיות: הולנד
עדו בן פורת - ערוץ 7 , ב' בשבט תשפ"א

טלטלה בהולנד: הממשלה התפטרה -ערוץ 7
מארק רוטה
צילום: רויטרס

ממשלת הולנד בראשותו של מארק רוטה התפטרה היום (שישי) בעיצומה של מגיפת הקורונה שפוקדת את המדינה.

הסיבה להתפטרות היא חקירה פרלמנטרית שהעלתה כי רשויות המס האשימו לשווא עשרות אלפי הורים בהונאת כספי קצבאות ילדיהם במשך שש שנים.

בשל הניהול הכושל של הקצבאות, אלפי הורים נאלצו להחזיר לרשויות אלפי אירו ובשל כך נקלעו לקשיים כלכליים.

רוטה אמר בעת הגשת מכתב ההתפטרות כי "האחריות על ניהול כושל של קצבאות הילדים מונחת על כתפי הממשלה". שרי הממשלה ימשיכו לכהן בממשלת מעבר עד הבחירות הכלליות שיתקיימו ב-17 במרץ. עד אז יתקבלו החלטות רק אם יש להן הסכמה מלאה בפרלמנט ההולנדי.

"אני רוצה לומר להולנד: המאבק שלנו נגד נגיף הקורונה יימשך", הבטיח רוטה, "להורים שנפגעו אני רוצה לומר - אנו נמשיך לעבוד על פיצויים מהירים ועל הפקת הלקחים הנחוצים לעתיד. ההחלטה להתפטר מבקשת לעשות צדק עם ההורים שנעשה להם עוול בצורה יוצאת דופן".

שר הכלכלה ההולנד אריק וויבס התפטר מתפקידו באופן מיידי ומשרדו הועבר לאחריותו של שר התשתיות קורה ואן ניואנהאוזן ולאחריות שר נוסף שימונה בהקדם. ההתפטרות של וויבס נכנסה לתוקף באופן מיידי בשל העובדה שכיהן כשר האוצר בעת התפוצצות הפרשה.

חברי פרלמנט באופוזיציה אמרו כי התפטרות הממשלה הייתה בלתי נמנעת. "זה לא הסוף, אלא רק ההתחלה" אמרה ליליאן מריניסן, מנהיגת המפלגה הסוציאליסטית.