האש הארטילרית של צה"ל

"ירי מאות פגזים מדוייקים הפרק זמן קצר לעבר יעד אויב נותן אפשרות לכוחות לפעול בצורה מיטבית ולהשמיד את האויב", אומר קצין בכיר

תגיות: צה"ל
קובי פינקלר - ערוץ 7 , ג' בשבט תשפ"א

האש הארטילרית של צה"ל-ערוץ 7
האש הארטילרית של צה"ל
צילום: דובר צה"ל

הרחק מאור הזרקורים מנהלים בצה"ל את לוחמת האש הארטילרית, זו שמסייעת לכל גוף בצבא להכריע את המלחמה.

"ירי של מאות פגזים מדוייקים בתוך פרק זמן קצר לעבר יעד אויב נותן את האפשרות לכוחות לפעול בצורה מיטבית ולהשמיד את האויב", אומר מפקד בכיר בחטיבת האש.

אחת החטיבות בצבא שמשמשת כחטיבת אש, היא חטיבה 215 שמסכמת עכשיו שנה ראשונה כחטיבת אש ארטילרית, תהליך שהסתכם בשיאו בכניסת יחידת 'רוכב שמיים' לחטיבה.

קצין בכיר בחיל התותחנים מספר לערוץ 7 שמעמדה ויכולותיה של החטיבה מעניקה לה סגירת מעגלי אש מהירה, כניסה לעומק, ומפתחת עצמאות מבצעית.

מנתוני הצבא עולה כי החטיבה עשתה השנה 142 ימי כוננות מבצעית בעיקר של של גדוד 402 בגבול הצפון (בשיא הכוננות מול חיזבאללה). בסה״כ 166 פגזים נורו ע״י החטיבה כולה לשטחי אויב רובם לאזור הצפוני. החטיבה ויכולותיה השתנו.

"יכולה סוללה לשבת במרחק עשרות ק"מ ממטרת האויב, לשגר פגזים לעבר היעד, לפגוע ולהשמיד ואז להשיג הרתעה עד לכניסת הכוחות לשטח", אומר הקצין.

הקצין הוא יליד באר שבע, מתגורר באחד מקיבוצי הדרום, רואה לעיתים רחוקות את ארבעת ילדיו וקשוב לכל חייל ומפקד. "כשהכנסנו וקיבלנו לאחריותנו את 'רוכב שמים' ליחידה זה לא היה עוד רחפן. זו משימת שינוי תפיסה וגם בתחום הזה אנחנו עולים מדרגה".

ולאן הלאה? "כרגע אני בתפקיד לעוד שנה וחצי שנתיים. אח"כ הכל פתוח. אני שואף גבוה". הקצין מציין כי ספר תנ"ך נמצא תדיר על שולחנו וממנו הוא שואב כוח כל העת.