שוויץ: האזרחים יחליטו על סגר ומגבלות

אזרחי שוויץ הגישו עצומה, והמדינה תקיים משאל עם האם לבטל את סמכותה של הממשלה להטיל סגר ומגבלות.

תגיות: שוויץ סגר
ניסן צור - ערוץ 7 , ג' בשבט תשפ"א

שוויץ: האזרחים יחליטו על סגר ומגבלות-ערוץ 7
שוויץ
צילום: iStock

בעוד ישראל נמצאת בסגר שלישי, אזרחי שוויץ רוצים להחליט בעצמם האם להטיל סגר או להותיר את החיים מתנהלים כרגיל.

ראשי קמפיין הדורשים משאל עם סביב השאלה האם לממשלה תהיה הסמכות להטיל סגר על האזרחים, הגישו עצומה ובה 86 אלף חתימות הנדרשות לבקשה על משאל עם. ע

ל פי החוק השוויצרי, נדרשת עצומה עם 50 אלף חתימות על מנת לקיים משאל עם. ראשי הקמפיין דורשים לקיים משאל עם בו יחליטו האזרחים האם לשלול מהממשלה המקומית את הזכות להטיל עליהם סגר או הגבלות הנוגעות למגיפת הקורונה. בחודש ספטמבר האחרון העבירה ממשלת שוויץ חוק המעניק לה סמכויות נרחבות להטיל מגבלות או סגר על מנת למנוע את התפשטות מגיפת הקורונה.

על פי התכנון, אמור משאל העם להתקיים בחודש יוני הקרוב, ושוויץ תהפוך למדינה הראשונה בעולם שאזרחיה יקבעו בעצמם האם יוטל עליהם סגר והאם לממשלה תהיה הסמכות להטיל עליהם הגבלות שונות.

כריסטוף פלוגר, חבר הנהלה בארגון "ידידי החוקה" שהגיש את העצומה עם הבקשה למשאל עם, אמר בראיון ל"פייננשל טיימס" כי "אנו סבורים כי הממשלה מנצלת את המגיפה על מנת להשיג יותר שליטה ופחות דמוקרטיה. הבעיות ארוכות הטווח שייווצרו כתוצאה מהגישה הזו יהיו חמורות במיוחד.

אנו תנועה שטוענת כי ניהול משברים אינו יכול להתבצע ללא רצונו של הריבון שהוא העם. אתה לא יכול למשול בלי העם". בסקר שביצעה רשת הטלויזיה הממלכתית בחודש נובמבר האחרון אמרו 55 אחוזים מהנשאלים בשוויץ כי הם "מודאגים משלילת חירותם ותומכים במגבלות קלות יותר עקב מגיפת הקורונה". שליש מהם גם התנגדו לסגירת ברים ומסעדות בשעה 23:00.