עצרת ילדי ההתיישבות הצעירה: "מסדירים בתים של בדואים ולא אותנו"

מאות ילדים ותושבים מההתיישבות הצעירה התכנסו הבוקר (ראשון) יחד עם שובתי הרעב לפני זמן קצר מול משרד ראש הממשלה.

בהפגנה, קראו לראש הממשלה בנימין נתניהו ולשר הביטחון בני גנץ להפסיק את המלחמות הפוליטיות על הגב שלהם ושל המשפחות שלהם ולהסדיר את ההתיישבות הצעירה.

ראשי מועצות רבים מיהודה, שומרון ובקעת הירדן השתתפו גם כן בהפגנה, ובהם יו"ר מועצת יש"ע דוד אלחייני, ראש מועצת שומרון יוסי דגן, ראש מועצת גוש עציון שלמה נאמן, ראש מועצת בנימין ישראל גנץ, ראש מועצת הר חברון יוחאי דמרי, ראש מועצת קרית ארבע-חברון אליהו ליבמן וראש מועצת קרני שומרון יגאל להב.

מוריה תעסן מיכאלי תושבת גבעת הראל פתחה את העצרת ואמרה, "אני רוצה שתסתכלו על הילדים שאין להם אינטרנט כדי להשתתף בשיעור, תסתכלו על הילדים שגדלים ביישובים בלי מדרכות, בלי השירותים הכי בסיסיים של חשמל ומים ותבינו שהגיע זמן ההכרה. הגיע זמן ההסדרה".

"הגיע הזמן להפסיק את המלחמות הפוליטיות הקטנות. ראש הממשלה ושר הביטחון – תבינו – שבין המילים הגדולות והמפוצצות כמו הסדרה , יש ילדים שרוצים יום יום נורמלי יותר. כמו כל החברים שלהם", הוסיפה.

מוריה בר לב, בת 14, נתיב האבות: "לפני כשנתיים הרסו לנו את הבתים בגלל מטר של קרקע ללא בעלים. למה אני, ילדה בת 14, לא יכולה לגור בבית רגיל ובטוח ולראות שמוציאים אותי באלימות? החברות שלי גרות בבית רגיל ולי הרסו את הבית בגלל הממשלה. ראש הממשלה ושר הביטחון מדברים עכשיו ביניהם בישיבת הממשלה ואני מבקשת מכם - תסדירו אותנו, אפשר להעביר את זה היום".

"נתניהו, עברו שנתיים מאז שאישרת את הסדרת נתיב האבות ולא קרה כלום. בינתיים מסדירים בתים של בדואים ולא אותנו. ראינו שיישוב שלא מוסדר עלול להיהרס. אנחנו כאן כדי להגיד לכם: תפסיקו עם הפוליטיקות שלכם, הסדירו עכשיו את ההתיישבות הצעירה".

תמר שפירא, בת 9, עשהאל סיפרה, "אני בת 9 מהיישוב עשהאל. יש לי מלא חברות מכל היישובים. חברה באה אליי הביתה ולא הפסיקו בעיות החשמל. היא השתגעה ורצתה ללכת. אני כבר רוצה שיהיו תשתיות ראויות וכל פעם אומרים לנו שכבר מסדירים, ובכל זאת ההסדרה תמיד נידחת".

לדבריה, "יש לנו הכל בעשהאל, אבל אספקת המים והחשמל תמיד עושה בעיות. יש לנו תמיד בקבוקי מים בעשהאל כי מפחדים שיהיו בעיות מים. אני לא מפחדת בעשהאל, אבל אני רוצה ליהנות ביישוב".

ילדי משפחת תעסן מגבעת הראל הוסיפו, "הגענו לכאן עם המשפחה שלנו כדי לדבר איתך ראש הממשלה. אנחנו דורשים שכמו כל ילד במדינה יהיו לנו תשתיות, ולא נוריד מים בשירותים עם בקבוק מים, לקחת עגלת תינוק בלי ליפול בבור בכביש, מבקשים מדרכות ליונתן המתוק שעל כיסא גלגלים, לגלוש באינטרנט כדי ללמוד בזום ולראות נינג'ה".

אוריה לוברבום שובת רעב תושב שדה בועז במאהל המחאה: "אנחנו מנסים להסביר לכל האנשים שזה לא אירוע פוליטי. אין כאן פוליטיקאים ואין אג'נדות. אנחנו פונים לשר הביטחון ואומרים לו - תסתכל לילדים בעיניים. אתה יודע עמוק בלב כמה זה נכון לעשות את זה וצריך להביא להם דברים מינימליים. אין כאן בסיס ראוי לדור העתיד שהמדינה הביאה אותנו לכאן".

"זה בידיים שלך ואנחנו מבקשים ממך לעשות את הפעולה הנכונה והצודקת, אולי זה לא ישרת אותך פוליטית אבל פוליטיקה רעה לא תשרת אף אחד. אנחנו לא מבקשים מותרות, אלא את מה שצריך. מספיק עם ההתעללות דרך שליחים ששלחת. אם אתה יודע לארגן ישובים בדואים בדרום, אין סיבה שלא תדאג לנו", הוסיף.

"ראש הממשלה - אנחנו יודעים שאתה יודע לעשות ניסים. יש לך 24 שעות לסיים את המשימה הזאת ולהביא את התשתיות שאתה מחוייב להם. יש כאן ילדים שעזבו את הלימודים כדי להגיד לך בתמימות, ביושרה ובהגינות - תן לנו בבקשה עתיד", קרא לוברבום.

יוסי רבי, שובת רעב, תושב קידה קרא לשר הביטחון, "בני גנץ, אתה שר הביטחון של מדינת ישראל. ישבנו אצלך אתמול ודיברנו על הקשיים של הילדים וכמה קשה להם ללמוד כל יום כי אין אינטרנט ויש פחד בעיניים כי אין להם ביטחון ואין חשמל שמגיע".

"אני כתושב קידה שהוקם על ידי שריה ויועציה של מדינת ישראל מחכים להסדרה. תיקח אחריות על החלטות המדינה. בעשרת הימים האחרונים אני שובת רעב כי אי אפשר עוד לחיות בלי מים, חשמל וביטחון. בני גנץ, תבוא לכאן ותסתכל בעיניים של ילדים. זו אחריות שלך כשר ביטחון. כולנו מחכים להסדרה ותשתיות. לא סתם הגעת להיות שר ביטחון, יש בחירות עוד שלושה חודשים, קח אחריות ותסדיר את ההתיישבות הצעירה", הוסיף רבי.

ראש מועצת גוש עציון, שלמה נאמן, האשים את שר הביטחון גנץ בבלימת המהלך, "אחרי שכבר הכל מוכן וכולם מוכנים, אחרי שראש הממשלה מנסח הצעת החלטה לממשלה להסדרת ההתיישבות הצעירה והיועץ המשפטי לממשלה מאשר אותה, יש רק אדם אחד שלא מוכן להעלות אותה לסדר היום - זהו בני גנץ. בני גנץ, חשבנו שאתה שר הביטחון של כולם".

"הקול של הילדים אמנם הוא לא קול בקלפי, אבל גם לילדים יהודים, ילדי ההתיישבות החלוצית, יש קול, וקולם של הילדים יותר חזק מהעוול הנעשה להם בחסותך. תהיה בטוח שגם מעט הקולות שחשבת לקבל במחנה השמאל-מרכז, לא יבואו אליך כי גם לאנשים הללו יש עקרונות בסיסיים של שוויון וצדק שאתה מונע מאותם הילדים. אנחנו נמשיך בדרכינו, דרך הנצח ואתה תישאר אפיזודה חולפת וחסרת מנהיגות בתולדות התנועה הציונית", הוסיף נאמן.

צילום: חזקי ברוך
מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו