נורבגיה: 29 מתים אחרי קבלת חיסון

חשש בנורבגיה מבטיחות החיסון של "פייזר": 29 קשישים שסבלו ממחלות רקע מתו זמן קצר לאחר שקיבלו את החיסון לקורונה

ניסן צור - ערוץ 7 , ד' בשבט תשפ"א

הרשויות בנורבגיה הביעו חשש מפני בטיחות החיסון לקורונה של חברת "פייזר" לאחר ש-29 בני אדם מעל גיל 75 שסבלו ממחלות רקע מתו בימים האחרונים זמן קצר לאחר שקיבלו את החיסון לקורונה.

החיסון היחידי בו משתמשים בנורבגיה הוא של חברת "פייזר" ועד היום חוסנו במדינה מעל ל-25 אלף בני אדם. על פי מידע שפירסמה סוכנות התרופות הנורבגית נראה כי כל 29 מקרי המוות קשורים ישירות לחיסון לקורונה אותו הם קיבלו, והם הביעו חשש כבד בנוגע לבטיחותו של החיסון עבור קשישים.

עד היום נחשבה קבוצת הסיכון בנורבגיה לגיל 80 ומעלה, אולם בעקבות שרשרת מקרי המוות המסתוריים הוחלט להוריד את גיל קבוצת הסיכון ל-75. בהודעה שמסרה סוכנות התרופות הנורבגית לאתר "בלומברג" נמסר כי "ישנם 13 מקרי מוות שכבר נבדקו ואנו יודעים על 16 מקרי מוות נוספים הנמצאים כעת בבדיקה. כל מקרי המוות קשורים לקשישים עם הפרעות רפואיות בסיסיות חמורות. רוב האנשים חוו את תופעות הלוואי הצפויות של החיסון כמו בחילות והקאות, חום, תגובות מקומיות במקום ההזרקה והחמרת מצבם הבסיסי".

חברת "פייזר" הודיעה כי היא חוקרת ביחד עם הרשויות בנורבגיה את מקרי המוות האחרונים, אך הוסיפה כי "מספר המקרים אינו חריג ועומד בקנה אחד עם ההערכות המוקדמות".

אמר קוק, ראש סוכנות התרופות האירופית, אמר ל"בלומברג" לאחר שנודע על 29 מקרי המוות בנורבגיה, שלדברי הרשויות המקומיות קשורים ישירות לחיסון לקורונה, כי "מעקב אחר בטיחות החיסונים לקורונה, במיוחד אלו המסתמכים כל טכנולוגיה חדשנית כמו mRNA, יהיה אחד האתגרים הגדולים ביותר כאשר מערך הזריקות יתרחב".