התחזית הפסימית של אהוד יערי

הפרשן לענייני ערבים של חדשות 12, אהוד יערי, הסביר את תהליך הבחירות ברש"פ ועל תחזיתו להתנהלות ממשל ביידן בהסכם הגרעין עם איראן

103FM , ד' בשבט תשפ"א

התחזית הפסימית של אהוד יערי-ערוץ 7
אהוד יערי
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

אהוד יערי, הפרשן לענייני ערבים של חדשות 12, שוחח היום (ראשון) עם אראל סג"ל וטל שלו ב־103fm והסביר על הודעת הרשות הפלסטינית על הבחירות למועצה המחוקקת ולנשיאות במהלך שנת 2021.

לדבריו, "כרגע יש הודעה על בחירות, אך אין עדיין בחירות. זה כרגע בחזקת תרגיל לחץ של אבו מאזן כלפי חמאס כי הם לא הגיעו להסכמות בשורה של נושאים אחרים וגם זה גם מצג נאה לביידן".

"במהלך החודשים שיעברו עד ה־22 במאי, יש לאבו מאזן מספיק נקודות יציאה שרק אחת מהן היא השאלה האם ישראל תרשה לתושבי מזרח ירושלים להצביע בבחירות שבהן חמאס שותף כמעט שווה לרשות הפלסטינית. אבו מאזן תמיד יכול לומר שאם אין קלפיות בירושלים אין טעם בבחירות", ציין יערי.

עוד הוסיף, "בעבר ישראל, בשיטות כאלה ואחרות, אפשרה גם לתושבי ירושלים להצביע. נכון שהמחלוקות בין חמאס לפת"ח אדירות אך אנו בסוג של תמרונים. אני חושב שהולכת להיות לנו בעיה קשה עם ממשל ביידן לא בגללו ובגלל קמלה האריס, אלא כי כל מינוייו לתפקידים בנושא המזרח התיכון הם כולם הרבה יותר שמאלה בעמדותיהם מביידן עצמו. ישראל עלולה למצוא את עצמה באין הידברות משביעה רצון בעניין הזה, על מסלול של עימות בנושא האיראני וגם בפלסטיני, אם כי מבחינת ממשל ביידן הפלסטינים לא בעדיפות ולא הייתה להם כוונה לחדש מאמץ אדיר להביא להסדר".

בסוף דבריו, התייחס יערי להשפעת ההסכמים בין ישראל למדינות המפרץ על היחסים עם האיראנים על רקע הסכם הגרעין: "אני חושב שבשלב הראשון האמריויות וסעודיה ינקטו עמדה מאוד דומה אם לא זהה לעמדתנו באשר לתנאים ולדרך בה אמריקה חוזרת להסכם הגרעין, זה עניין לגמרי לא פשוט. המפרציות יעמדו איתנו עד שייפול הפור וארה"ב והאירופאים יקבלו החלטה.

אחרי אני מבטיח שנראה גם את האמירויות ובטח את סעודיה מנסים לעשות עסקה חלקית עם האיראנים, הם לא יישארו איתנו עד הסוף. אין שום סימן לכך שממשל ביידן מנסה להשיג הסכם משופר, הם הולכים לחזור להסכם כמו שהוא, ואין ראיה לכך שהאיראנים מוכנים לדון בשינוי בשנים הקרובות".