מחאת בתי החולים הציבוריים
מחאת בתי החולים הציבוריים צילום: חזקי ברוך

פרופ' יורם וייס, מנהל בית החולים הדסה עין כרם שוחח עם ענת דוידוב וסיפר בגילוי לב על מצבם העגום של בתי החולים הציבוריים שאינם נתמכים בתקצוב על ידי הממשלה.

לדבריו, "הגענו למצבים מסכני חיים, פעילות שהיא לא מצילת חיים צריך לצמצם אותה", אמר והמשיך, "העומס גדול משתי סיבות, החולים הרגילים יש להם ביטחון בבית החולים והם ממשיכים להגיע לחדרי המיון ולמרפאות, ובמקביל יש לנו עומס מאוד משמעותי בחולי קורונה, שאנחנו לא רואים ירידה בכמות התחלואה, ואנחנו נכון להיום נמצאים עם יותר ממאה וחמישים חולים שמאושפזים ביחידות הקורונה. אני לא סופר את אלה שהחלימו ונמצאים במחלקות רגילות".

"כשאנחנו מגיעים לעומסים זה יותר מקשה אלינו, ואין ספק שדברים שהם אלקטיבים אנחנו נתחיל לצמצם אותם, עד לפני יומיים שלושה לא חשבנו שנצטרך, כי בארגון נכון הצלחנו לנהל את שני הצדדים. זה נורא חשוב, אם אתה לא מטפל בצרכים רגילים של האוכלוסיה, ראינו את זה אחרי ההתפרצות הראשונה, והייתה תחלואה כרונית, ואת זה אנחנו רוצים למנוע".

על המצב של בתי החולים הציבוריים אמר, "בתי החולים הציבוריים, הם קצת ילדים חורגים למשרד הבריאות,ולמשרד האוצר. אנחנו נדרשים לתת את אותם השירותים שנותנים בתי החולים הממשלתיים, אבל בכל החוקות החוקיות אנחנו נדרשים לספק, אבל באותו הזמן אנחנו לא מקבלים את התקציב להשלים את החסר, בימים האלה להשיג תרומות של נדבנים, ועל תשלום על פלסטר ובקבוק מים של חולים, אם פעם זה היה מקובל, היום זה פחות מקובל על ידי פילנטרופים, הוא חושב שמדינת ישראל צריכה להשלים את הפערים".

מנהלי בתי החולים הציבוריים: אנחנו על סף קריסה

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו