פעיל הגבעות משחזר את המעצר המגוחך

שמוליק פיין נעצר אחרי שחיפש בפייסבוק את כתובות השוטרים שהיו מעורבים במרדף אחרי אהוביה סנדק ז"ל. השופט נזף במשטרה על המעצר.

יהונתן גוטליב - ערוץ 7 , ד' בשבט תשפ"א | עודכן: 21:49

פעיל הגבעות משחזר את המעצר המגוחך-ערוץ 7
אהוביה סנדק
צילום: באדיבות המשפחה

המשטרה עצרה בסוף השבוע שעבר ארבעה יהודים ב"חשד" שחיפשו את כתובת השוטרים שהיו מעורבים במרדף המשטרתי לפני מספר שבועות שבו נהרג אהוביה סנדק ז"ל.

בית המשפט שחרר את ארבעת העצורים כמעט מיד וללא תנאים מגבילים והשופט אף נזף במשטרה על ביצוע המעצר "וחבל שכך", כלשון השופט.

שמוליק פיין, תושב עתניאל ואחד מן העצורים, שחזר את רגעי המעצר שהפתיעו גם אותו. "ביום חמישי האחרון, בעודי יושב במרפאה ביישוב עתניאל, נכנס לחדר אדם בלבוש אזרחי ואומר לי בוא שמוליק", כתב פיין בחשבון הטוויטר שלו.

"ברגע הראשון לא הבנתי מי זה", הוסיף. "אני לא מכיר אותו, למה הוא מכיר את השם שלי? והוא ממשיך: 'בוא, אתה עצור'. עצור על מה? מנסה להריץ בראש איזה פעולה לא חוקית עשיתי. הבלש מציג לי תעודת שוטר, ואיך לא? שוטר של ימ"ר ש"י. הוא מגיש לי צו מעצר ותחת סיבת המעצר מופיעות המילים: 'פגיעה בפרטיות-בילוש או הטרדה'".

פיין נלקח לתא המעצר במשטרת ראש העין, שם נלקחו ממנו כל חפציו עד שהמתין לחוקר. "עוד לפני שאנחנו מתחילים, מסתבר לי שיש עוד 3 עצורים חוץ ממני באותה אשמה, והם כבר נחקרו ובבית משפט מתחילים דיון על שיחרורם", ציין.

"בינתיים הטוען המשטרתי (זה שאמור להסביר לבית המשפט, למה אנחנו כאלה מסוכנים שהיה צריך לבוא ולעצור אותנו באמצע היום ולא להזמין אותנו לחקירה כמו אנשים נורמליים) מתקשר בלחץ שהוא לא יודע איפה כל המסמכים שלו והוא לא מוצא אותם ולא יודע מה להגיד", אמר פיין. "החוקר יוצא לכמה דקות לצעוק עליו ולהתעצבן שמהבוקר הם על זה, ואיך יכול להיות שהוא לא יודע את החומר ומי בכלל הביא לך אותו".

לדבריו, "אחרי הסאגה המשעשעת הזאת מתחילה החקירה. החוקר מסביר לי שהאישום 'החמור' עליו אני נחקר הוא רצון להפגין מול בתיהם של השוטרים שהרגו את אהוביה סנדק ז"ל. המשטרה טוענת שחיפשנו בפייסבוק את כתובת המגורים של השוטרים והעזנו לחשוב להפגין מול הבית שלהם. ממש פשע חמור במדינה דמוקרטית".

לאחר מכן התקשר פיין לעורך דין של ארגון 'חוננו' שהסביר לו שאין שום בעיה חוקית לחפש בפייסבוק כתובת מגורים של שוטר על מנת להפגין. "אם מול הבית של ביבי ושל מנדלבליט מפגינים באופן חופשי, גם מול בתים של שוטרים, שהם אחרי הכול אנשי ציבור, מותר להפגין", ציין פיין.

"השיחה מסתיימת והחוקר מתחיל בשאלות: 'מה תכננתם לעשות?' 'איך חיפשתם את כתובת המגורים שלהם', 'האם אתם ארגון', 'למה רציתם להפגין מול הבית שלהם', ועוד ועוד שאלות מגוחכות", תיאר. "אחרי משהו כמו חצי שעה, במהלכה החוקר ניסה להסביר לי שלא כדאי להפגין מול בתים של שוטרים, ואחרי שהוא מציג בפניי התכתבות שלי עם חבר שבה אמרתי לו יישר כוח על זה שהוא מחפש את הכתובות, החקירה נגמרת ואני חוזר לתא המעצר. בהתחלה המשטרה התעקשה שבגלל שהגעתי מאוחר אני אשאר עצור לילה ורק למחרת בבוקר יביאו אותי לדיון. חי העורך דין מתעצבן עליהם ואומר שאין דבר כזה, כולנו עצורים על אותו הדבר ולכן כולנו נשתחרר ביחד".

"אחרי רבע שעה בתא המעצר מגיע החוקר ומשחרר אותי, אבל משאיר את הנשק המסוכן הנקרא 'סמארטפון' אצלו", סיפר. "אני משתחרר ומוצא את עצמי באמצע ראש העין, גשם זלעפות, עם חולצה קצרה ובלי שום דבר חם ללבוש. נאלץ לנסוע 3 שעות בטרמפים הביתה.. כל זה במקום לזמן בנאדם לחקירה, כנדרש במדינת חוק".