חיסון קורונה בזמן היריון: כן או לא?

מנהלת מחלקת נשים ויולדות בהדסה הר הצופים מסבירה האם ומתי לקחת את החיסון בהיריון למרות שלא בוצעו ניסיונות בחיסון של נשים בהריון.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ד' בשבט תשפ"א

חיסון קורונה בזמן היריון: כן או לא?-ערוץ 7
חיסון בהריון
צילום: iStock

פרופ' אסנת וולפיש, מנהלת מחלקת נשים ויולדות בבית החולים הדסה הר הצופים מתייחסת בערוץ 7 לטענות לפיהן נשים בהיריון צריכות להימנע מלהתחסן נגד הקורונה.

"גם החיסון של פייזר וגם זה של מודרנה הם מסוג חדש. האנושות לא מכירה אותם היטב. הם נראים בטוחים, נעלמים מהגוף מהר מאוד ומעודדים הגנה מעולה נגד הוירוס. אבל, הם לא נוסו על נשים בהיריון. אנחנו כבר יודעים שחוסנו כמעט שני מיליון אנשים בארץ עם שיעור בטיחות גבוה מאוד, אבל אין לנו מידע על נשים בהיריון שחוסנו", מסבירה פרופ' וולפיש.

"מצד שני", היא מוסיפה, "קורונה יכולה להיות מסוכנות לנשים עם מחלות רקע וגם להשפיע לרעה על ההיריון. לנשים שנדבקו בקורונה בזמן ההיריון יש יותר סיכוי שהמחלה תדרדר וגם לשיעור מעט יותר גבוה של לידה מוקדמת".

"נשאלת השאלה האם לקחת את הסיכון המזערי והתיאורטי בחיסון שלא נבדק על נשים בהיריון ולחסן אותן? התשובה לדעתי היא זהירה: ראשית צריך להעביר לנשים בהריון את כל האינפורמציה. שנית, יש לבודד מתוכן את הנשים שהן בסיכון למחלה קשה ואותן לחסן, כי הקורונה עלולה לסבך את מצבם. אני חושבת לנשים כאלה עדיף לומר שהסיכון התיאורטי בחיסון שלא נבדק על נשים בהיריון, קטן מהסיכון של לחלות בקורונה בהיריון".

"לגבי נשים אחרות, הגישה של האיגוד שלנו, האיגוד האמריקני וגם שלי היא לתת לאשה להחליט ואני ממליצה שלא להתחסן בטרימסטר הראשון. מדוע? כי בטרימסטר הראשון האשה פחות בסכנה לחולי קשה מקורונה ומצד שני מתבצעת בו בניית האיברים של העובר ואנחנו לא יודעים אם יש איזשהו אפקט לחיסון על התהליך הזה", אומרת פרופ' וולפיש.

היא מתייחסת גם לנושא החיסון אצל נשים מניקות. "לנשים מיניקות אין בעיה להתחסן ואנחנו אף ממליצים בחום. יכול להיות אף יתרון פוטנציאלי במעבר של נוגדנים דרך החלב לתינוק".