ח"כ מתן כהנא: החרדים יגרמו להפיכת הגיור לרפורמי

ח"כ כהנא מתקשה להבין מדוע המפלגות החרדיות מתנגדות למתווה הגיור של משה ניסים ומתעקשות להפקיד את הנושא בידי בג"ץ.

ניצן קידר - ערוץ 7 , ד' בשבט תשפ"א

ח"כ מתן כהנא: החרדים יגרמו להפיכת הגיור לרפורמי-ערוץ 7
ח"כ מתן כהנא
צילום: חזקי ברוך

חבר הכנסת מתן כהנא (ימינה) מודאג מהאפשרות שבג"ץ יהיה זה שיקבע את עתיד הגיורים בישראל ותוהה בשיחה עם ערוץ 7 מדוע ראש הממשלה אינו מקדם את המתווה שגיבש השר לשעבר משה נסים.

"בג"ץ פעם אחר פעם אמר למדינת ישראל להסדיר את נושא הגיור. היום אין חוק גיור ממלכתי במדינת ישראל, בג"ץ פנה למדינה וביקש לחוקק וכעת הוא נכנס בנעלי המחוקק. ראש הממשלה מינה ועדת בראשות משה נסים, שישבה עם גדולי הדור של הציונות הדתית וקבעו מתווה טוב. אחרי שהיתה ביקורת ישבו ותיקנו את המתווה ואפשר לדבר גם על תיקונים נוספים. ברור שהמתווה הזה יעמוד במבחן בג"ץ ויקבע גם להמשך שהגיורים בארץ הם אורתודוכסיים", אומר כהנא.

הוא מוסיף, "לצערי, יש אנשים שהגישה שלהם שאם זה לא יהיה בדיוק כמו שהם רוצים לא יהיה שום דבר. במצב הזה הכדור עובר לבג"ץ והוא עלול לכפות גיור רפורמי במדינת ישראל. אני גם אומר לנציגות החרדית בצורה ברורה: הכרה בגיור רפורמי הולכת להיות על הראש שלהם ובקדנציה שלהם. מדינת ישראל תאולץ להכיר בגיורים שאינם אורתודוכסיים והם יהיו אשמים בכך - אותם אלה שנלחמים במתווה".

להערכתו ייתכן מאוד שאת הנעשה אין להשיב. "אני מאוד מקווה שאנחנו לא נמצאים במצב שבו הסוסים כבר ברחו מהאורווה. יכול להיות שאם הממשלה תתכנס ולפחות תראה כיוון שהיא מתכוונת לחוקק את זה, יכול להיות שבג"ץ ילך אחורה. אם זו תהיה החלטה של בג"ץ כולנו יודעים איך היא תסתיים".

במקביל לטיפול בסוגיית הגיור, כהנא עוסק בעוד נושאי דת ומדינה כשאחד המרכזיים בהם הוא הכנת הקרקע למינוי רב ראשי מהציונות הדתית.

"אני אמרתי שאני רוצה ואשמח להיות השר לשירותי דת. הסיטואציה במקרים רבים גורמת ממש ל'חילול השם'. יותר מדי שנים כל נושא הדת מנוהל על ידי קיצוניים מכל הצדדים וכעת צריך להישמע הקול שיחבר בין הדברים האלה", הוא מספר.

חבר הכנסת מימינה גם מגיב לדברי ח"כ בצלאל סמוטריץ', שלא פסל שיתוף פעולה מחודש עוד לפני הבחירות.

"אנחנו מאוד מצרים על כך שסמוטריץ' בחר לפצל את הציונות הדתית אבל הבנו שזו החלטתו ופנינו לכל עם ישראל ולתנופה גדולה יחד עם הערכים של הציונות הדתית ויחד עם טיפול במשבר שאנחנו מצויים בו".