אוסף רסיסים זו לא אחדות

קמפיין ה"אחדות" שמנסה להפוך את "מפלגת הציונות הדתית" לבלוק טכני של רסיסי מפלגות, לא יוביל לאחדות אלא לחיסול המפלגה. פרשנות

עדו בן פורת - ערוץ 7 , ה' בשבט תשפ"א

אוסף רסיסים זו לא אחדות-ערוץ 7
מפלגה אחת והנהגה אחת. סמוטריץ'
דוד ווייל

הנדסת תודעה בנוסח ימני. אחרי שהתרגלנו לטרמינולוגיה של השמאל שלפיה ציונות זה חלוקת הארץ, חימוש טרור הוא שלום ודמוקרטיה היא שלטון המשפטנים, גם בימין יש מי שמעניק את התואר "אחדות" ליוזמה שכולה פיצול.

בימים האחרונים הושק "קמפיין אחדות" הקורא לחיבור מפלגות האיחוד הלאומי, הבית היהודי, נעם, עצמה יהודית, ואפילו את מפלגת יחד הוציאו מהנפטלין למטרת "האחדות" הזו.

יוזמי הקמפיין קוראים להרצת רשימה שתקבל כנראה חמישה מנדטים, תורכב כבלוק טכני מחמש מפלגות שונות ועצמאיות, שיום אחרי הבחירות ייפרדו לחמש סיעות יחיד של חבר כנסת אחד כל אחת. מפלגה עם חמישה ראשים, חמש שיטות, ואפס יכולת עשיה בכנסת ובממשלה.

מי שעומד מאחורי הקמפיין הזה לא מבקש אחדות. לו זו היתה מטרתו הוא היה קורא לציבור להתאחד סביב מפלגת הציונות הדתית כמסגרת מפלגתית מאוחדת שאותה מנהיג ח"כ סמוטריץ', תוך שהוא קורא לסמוטריץ' עצמו לשלב ברשימתו אישים כמה שיותר מגוונים באופן שישקף את המנעד הרחב של הציונות הדתית.

למעשה, מי שעומדים מאחורי הקמפיין הם מספר דמויות שבעבר היו מעורבות בהקמתה של "מפלגת נעם". פעילים המזוהים עם ישיבות הקו שגייסו קצת כסף בבחירות מועד ב', הוציאו כמה סרטונים (בעיקר כאלה שתקפו את ימינה של בנט) ומיצבו מפלגה שביום בהיר שווה כמה מאות או אלפי קולות בודדים. נציג שלהם, חרד"ל מן החרד"ל לא יוסיף מאומה בגיוון ובהרחבת הקהלים התורניים שסמוטריץ' לא מביא בעצמו. בלי בנט, לנעם אין זכות קיום.

במקום להתאחד סביב מפלגה אחת, הכוללת את כל גווני הציונות הדתית, מבקשים פעילי נעם לשמור על פיצולי הפיצולים שבכדי להבחין בהבדל ביניהם יש צורך במיקרוסקופ משוכלל. הם לא מבקשים אחדות אלא את ההפך הגמור: בדלנות. עבורם אפילו סמוטריץ' איננו מספיק "תורני" כדי לייצג אותם. וכדי לכסות על מגמות הבדלנות הללו מציגים את הקמפיין כקריאה ל"אחדות".

הבית היהודי והאיחוד הלאומי צריכות אכן להתמזג לכדי מפלגה אחת. הסכם מיזוג כזה נחתם ואושר על ידי מרכז האיחוד הלאומי. מי שיבחר לעמוד בראש הבית היהודי צריך יהיה לאשר את הסכם המיזוג ולייצר ביחד את מפלגת הציונות הדתית.

נעם אינה מפלגה, וכך גם המותג "יחד", ששיך לאלי ישי, שכבר שנים רבות אינו בפוליטיקה וככל הנראה שווה מעט מאוד קולות. לרב מזוז יש את ח"כ שלמה קרעי בליכוד ומרבית תלמידיו מצביעים לליכוד כבר שנים רבות. הגוף היחיד שנותר וניתן לקרוא לו מפלגה הוא עצמה יהודית.

שאלת צירוף עוצמה יהודית לבלוק טכני עם מפלגת הציונות הדתית היא אכן שאלה כבדת משקל, וזאת משום שחיבור כזה אמנם מוסיף מצביעים מצד אחד אך מבריח מצביעים מהצד השני.

בכל מקרה, מי ששואף לאחדות, ולא לפיצול, חייב לשאוף שרשימת "מפלגת הציונות הדתית" תהיה מאוחדת ככל הניתן, ובשום מצב לא אוסף של רסיסי מפלגות שיום לאחר הבחירות יתנהלו כל אחד באופן עצמאי.

מנגד, גם המפלגה, ובראשה ח"כ סמוטריץ', יהיו חייבים כרגע לתת ביטוי בהרכב הרשימה לכמה שיותר גוונים, ולהרחיב את מעגל השותפות וההתייעצויות בקבלת ההחלטות. בהמשך הדרישה הבסיסית היא כמובן לצאת למפקד ובחירות דמוקרטיות במפלגה המאוחדת.