חב"ד מציגה: עשרות רבני ערים וישובים

חסידות חב"ד בולטת בעיקר בזכות הפצת היהדות בעולם אך בשנים האחרונות יותר ויותר רבנים מקרב החסידות נבחרים למשרות רבניות בארץ

מיכל לוי , ה' בשבט תשפ"א

חב"ד מציגה: עשרות רבני ערים וישובים-ערוץ 7
יאיר רביבו והרב שמעון ביטון
צילום: דוברות עיריית לוד

אחרי שש שנים ללא רב, נבחר אמש הרב שמעון מאיר ביטון למשרת הרב הראשי בעיר לוד.

הרב ביטון זכה לתמיכה של 14 חברי הגוף הבוחר. המועמד שהגיע למקום השני הרב יצחק מוזגדרישוילי, זכה לתמיכת 10 חברי הגוף הבוחר.

על התפקיד התמודדו עשרה רבנים. אולם שני המועמדים הבולטים שהתמודדו נימנים על חסידות חב"ד. כך נחשף צוהר לנעשה בחסידות חב"ד בגזרת ההתמודדות למשרות רבניות.

חסידות חב"ד בולטת בעיקר בזכות פעילות הפצת היהדות בחו"ל ומפעל השליחות העצום והמרשים שניבנה על ידי הרבי מליובאוויטש אך נראה שבשקט בשקט יותר ויותר רבנים מקרב חסידות חבד נבחרים למשרות רבניות נחשקות בארץ.

כל זאת למרות שתמונת המצב של איוש ומינוי רבני הערים בישראל הינו בכי רע וכי אפילו הערים המרכזיות בישראל כמו תל אביב וחיפה מתנהלות תקופה ארוכה ללא רב ראשי מכהן.

נכון להיום מכהנים למעלה מעשרה רבני חב"ד כרבנים ראשיים לעירם, מנוף הגליל, קרית אתא, קרית מוצקין ועתלית בצפון, חולון וכעת לוד במרכז, עד קרית גת ואילת בדרום. כך גם חבר מועצת הרבנות הראשית ורב מבשרת ציון הרב גד אליטוב הינו חסיד חב"ד.

בגזרת רבני הישובים מדובר בעשרות חסידי חב"ד המכהנים כרבני הישובים כולל בישובים היוקרתיים כמו קיסריה ועוד. כל הרבנים המכהנים הינם בוגרי ישיבת חב"ד. על פניו אין עוד חסידות או קהילה בארץ או בעולם המחזיקה בכל כך הרבה רבנים מכהנים.

בכיר בחסידות חב"ד אומר כי "מדובר בהתגשמות רצונו של הרבי מליובאוויטש של מספר אלמנטים. הרבי דרש כי כל בחור לפני חתונתו ילמד ויקבל 'סמיכה' לרבנות ותבע מטובי האברכים לצאת לשליחות בכל אתר ואתר.

"חב"ד מעולם לא הצניחה מועמד שלה מכפר חב"ד הישר להתמודדות לרב העיר. מבלי לפגוע חלילה באיש, באופן גורף אפשר לומר כי המועמד החב"די בכל עיר הינו המועמד המועדף על תושבי העיר על חברי המועצה ועל ראש העיר, זאת בגלל שהוא נטוע בעיר בעבודת שליחות מסורה עם כל אחד ואחת מתושבי העיר.

עוד הוסיף כי "מועמדותו של השליח לכהן כרב היא פועל יוצא של עבודת השליחות שלו, מי שפועל בדרכו של הרבי, ברכת הרבי שורה עליו".

"ובכל זאת צריך השתדלות בדרך הטבע והבעיה היא שבדרך כלל בכדי להגיע למישרה שכזו יש צורך גם במיומנות פוליטית ומנופים פוליטיים ברמה הגבוהה ביותר, יש ב"ה אנשים טובים בכל מקום שמסייעים לשליח חבד המקומי. הבולט מכולם הוא כמובן יו"ר צעירי חב"ד ומי שמשמש ראש המפעל השליחות בישראל הרב יוסף יצחק אהרונוב שנחשב לאשף ברקיחת מהלכים מבריקים שהובילו לבחירת הרבנים בכל אתר ואתר, כל זאת רק לאחר שהיה ברור שהשליח המקומי אכן מקובל על תושבי העיר וראוי לעטרה רמה זו".