השבעה מסוכנת? ג'ו ביידן
השבעה מסוכנת? ג'ו ביידן צילום: רויטרס

יומיים לטקס ההשבעה של ג'ו ביידן כנשיא, והמתיחות בארה"ב עולה מדרגה.

כל 25 אלף אנשי המשמר הלאומי נשלחו בימים האחרונים לוושינגטון על מנת לאבטח את טקס ההשבעה של ג'ו ביידן כנשיא ארה"ב ביום רביעי הקרוב.

החשש הגדול הוא מפני "מפגע מבפנים", אחד מאנשי כוחות הביטחון הרבים שהוקצו לטקס, שעלול לנצל את תפקידו על מנת לשבש את הטקס ואולי אף לפגוע בנשיא ביידן.

מפקדי המשמר הלאומי וכוחות ביטחון אחרים קיבלו הוראה לנסות ולאתר איומים פוטנציאליים בקרב החיילים שלהם, ואנשי המשמר הלאומי מנסים לחשוף אנשי אבטחה שעלולים להוות איום פנימי על הטקס ועל ביידן עצמו.

ביום ראשון בערב פרסם צבא ארה"ב הודעה לפיה הוא עובד בשיתוף פעולה עם השרות החשאי על מנת לבדוק האם מישהו מאנשי כוחות הביטחון זקוק לבדיקות רגע נוספות על מנת לוודא כי אינו מהווה סכנה פנימית.

"כל חברי השרות החשאי מכירים את תכנית המודעות והדיווח על איומים, אשר מחייבת אותם לדווח על כל מידע הנוגע להתנהגות ידועה או חשודה שקיצוניות שעלולה להוות איום על השרות החשאי או על ארה"ב", נכתב בהודעה.

המזכיר הצבאי של ארה"ב, אמר בראיון לסוכנות הידיעות AP כי "אנו עוברים על התהליך הזה ללא הרף ומעניקים מבט שני ושלישי על כל אחד מהאנשים שהוקצו למבצע הזה. עד כמה לא ראינו איומים כאלו".

במהלך סוף השבוע התקיימו בוושינגטון מספר הפגנות וצעדות של אנשי ימין ותומכי טראמפ, אולם לא נרשמו עימותים חריגים עם כוחות הביטחון.

אחת הקבוצות מהן חוששים בכוחות הביטחון האמריקנים היא ה"בוגלו בויס", קבוצת ימין קיצוני אנטי-שלטונית התומכת ברכישה חופשית של כלי נשק, שחלק מחבריה צעדו במחאה בוושינגטון, ובחודשים האחרונים צעדו ברחובות ערים גדולות בארה"ב כאשר הם חמושים בכבדות.