האב השכול וקטי שטרית
האב השכול וקטי שטרית צילום: עצמי

ח"כ קטי שטרית (הליכוד) נפגשה אתמול (ראשון) באמצעות הזום עם חברי עמותת 'אור למשפחות' ונציגי הורים שכולים על מנת לגייס אותה למאבק של העמותה להביא ילד לעולם מזרע של חייל שנספה בשירותו הצבאי

בפגישה נכחו עירית אורן גונדרס מייסדת ומנכ"לית העמותה אור למשפחות, ברוך בן יגאל אביו של עמית הי"ד שנפל בפעילות מבצעית, צביה ביבי אמו של חגי ביבי שנהרג בעת מילוי תפקידו, ומרים ממן אמא של חנן ממן שנפל בעת מילוי תפקידו.

ההורים השכולים הדגישו בפני ח"כ שטרית את כאבם ומצוקתם היומיומית על אובדן בנם.

ברוך בן יגאל סיפר, "בי"ח באייר נפל בני יחידי, עמית בן יגאל, לוחם סיירת גולני וגיבור ישראל. מיד עם היוודע האסון שלטונות הצבא פנו אלי ואל אמא של עמית בבקשה לאישור להוצאת איברים מגופו. מדוע זה לכשעצמו זה בסדר וההמשכיות שלי כאב, שאין לי כלום מלבד הילד הזה שהיה לי - לא. מדוע המדינה מונעת ממני להיות סבא? פה תהיה המשכיות של סבא וסבתא, שתתן הרבה אור לעולם".

"אנחנו מתמודדים עם דברים שהם בגדר גהינום. לו הייתה לנו אפשרות לנכד, היו לנו חיים הרבה יותר מאושרים. אני קם בבוקר ומחפש סיבה להמשיך לחיות. נוסף לזה, יש פה אמירה נגד כל המחבלים שרוצים להרוג אותנו. מהילד שהם הרגו תקום משפחה ויקום עם שלם. זאת התשובה הציונית והיהודית לסיפור הזה. החדר של עמית הפך לאתר הנצחה. לו היה לי נכד, החדר הזה היה שלו. לכן, אני מבקש שהצעת החוק הזו תעבור", הוסיף.

ח"כ שטרית הצטרפה לקריאותיהם ובפוסט שפירסמה בפייסבוק אמרה: "בעקבות השיחה וההכרה במצוקות שלהם, בכוונתי להגיש הצעת חוק בכנסת הבאה, שתסדיר את המשכיותו של חייל שנספה בשירות הצבאי ולא הותיר אחריו צאצאים. הצאצא שיוולד לא יוכר כיתום צה"ל ובכך נמנע את התנגדות משרד הביטחון להצעת החוק".

שטרית הוסיפה, "הבטחתי למרים, לצבייה ולברוך שאעשה כמיטב יכולתי להפוך אותם לסבא ולסבתא. זו הנחמה הקטנה שאפשר לתת להם אחרי שאיבדו את היקר להם".

המצב כיום לא מאפשר שימוש בזרע שנשאב מחלל. בית המשפט בוחן את המקרים באופן פרטני ועל המשפחה להוכיח שזהו רצונו של החלל. התחקיר שאותו עוברות המשפחות במשרדי הרווחה והביטחון הוא ארוך ולעיתים גם פולשני.

בכנסות ה-20 וה-22 הגישה חברת הכנסת לשעבר רויטל סוויד הצעת חוק בנושא, אך לא התקדמה לשלבים מתקדמים בחקיקה. כעת מקווים כי בכנסת הבאה תוכל ח"כ שטרית להגיש את הצעת החוק ולהפוך אותם לסבים ולסבתות.

עירית אורן גונדרס, מייסדת ומנכ"לית עמותת אור למשפחות סיכמה: "אני מודה לח"כ קטי שטרית על הרצון וההירתמות למשפחות השכולות. העמותה מנסה לקדם את הצעת החוק כבר למעלה משנתיים ויש לי הרגשה שבזכות כוח הרצון והנחישות ח"כ שטרית והמשפחות אנחנו נצליח. אני מאמינה באפשרות של המשפחות השכולות להביא צאצא לעולם ואעשה כל שאני יכולה כדי שזה יקרה".