ריבלין: "אסור שבתי החולים הציבוריים יקרסו"

נשיא המדינה נפגש עם שבעת מנהלי בתי החולים הציבוריים וקרא לממשלה לפעול למניעת קריסתם, "אין יותר זמן לבזבז. צריך לפעול עכשיו"

חזקי ברוך - ערוץ 7 , ה' בשבט תשפ"א

ריבלין: "אסור שבתי החולים הציבוריים יקרסו"-ערוץ 7
ריבלין עם המנהלים
צילום: חיים צח / לע"מ

נשיא המדינה נפגש הבוקר (שני) עם מנהלי בתי החולים הציבוריים מרחבי הארץ, בעקבות הודעתם על קריסה כלכלית ועל מעבר לעבודה במתכונת חירום מיום רביעי הקרוב.

מנהלי שבעת בתי החולים הציבוריים בארץ מבקשים תיקון באופן התקצוב שלהם בידי משרד האוצר בהשוואה לבתי החולים הממשלתיים.

בשיחה נכחו מנכ"ל הדסה פרופ' זאב רוטשטיין, מנכ"ל שערי צדק פרופ' עופר מרין, מנכ"ל המרכז הרפואי מעיני הישועה שלמה רוטשילד, מנהל בית החולים נצרת-אנגלי ד"ר פהד חכים, מנכ"ל המרכז הרפואי לניאדו נדב חן, ומנהל בית החולים הצרפתי ד"ר נאיל אליאס.

מנכ"ל הדסה, פרופ' זאב רוטשטיין, הסביר את המורכבות התקציבית על פי ראות עיניהם: "היסטורית, המדינה קיבלה מתנה - בתי חולים ציבוריים שלא הוקמו על ידה והיא אינה הבעלים שלהם, אבל היא מתנהגת אליהם בכפיות טובה כי אין להם אבא ואמא. בתי החולים הממשלתיים שייכם לה, בתי החולים של קופות החולים, להם דואגות המדינה והקופות עצמן, אבל אנחנו יתומים. כשאנחנו נקלעים לקושי כלכלי בשל תקופת החירום הזו אנחנו נדרשים לבקש תרומות, בעוד לבתי החולים הממשלתיים המדינה דואגת לתשלום, זה אבסורד."

מנכ"ל שערי צדק, פרופ' עופר מרין הוסיף ואמר: "אנחנו נמצאים במאבק. בהישרדות מול השוטף והקורונה אנחנו קורסים - יש שבעה בתי חולים שלא גומרים את החודש. לא משלמים לספקים, אין כסף למשכורות. זה בידיים של שר האוצר. אנחנו מבקשים בקשה פשוטה, חלקו את הכסף שווה בשווה, במקום זה הם מעבירים מיליארדים לבתי חולים ממשלתיים. הנתונים של משרד הבריאות והאוצר מראים ששבעת בתי החולים שלנו מנוהלים בצורה טובה יותר, ובכל זאת מענישים אותנו."

מנהל בית החולים נצרת-אנגלי, ד"ר פהד חכים הוסיף: ״הגענו לאיומים במעבר למתכונת חירום כי ניסינו הכל. הכל. אין לנו איך לשלם משכורות, אין ציוד רפואי, אין לנו חלב והמזרקים ריקים. יש לנו עובדים מסורים שעובדים פי חמישה בשעת החירום הזו. 40% מהמיטות אצלי תפוסות על ידי חולי קורונה, אבל מקרי החירום האחרים קיימים לצד המגיפה. אנחנו פה בשביל העובדים שלנו שמסתכלים לוירוס בעיניים. אנחנו חיילים בלי תחמושת במלחמה וזו מלחמה. החיילים שלנו - צוותי הרפואה לא מקבלים את המגיע להם.

הנשיא הקשיב לדבריהם ואמר: "עצוב לפגוש אתכם במעמד הזה. זה כבר כמעט שנה שאנחנו נפגשים בבתי החולים, בשטח, בחזית המלחמה בקורונה. הייתי עד לעבודה הקשה שלכם, למסירות האינסופית - אתם ושכמותכם גיבורי הבריאות שלנו, שומרי ישראל."

"אני אומר את זה באופן חד וחלק: אסור שבתי החולים הציבוריים יקרסו. אסור שהקורונה תנצח את בתי החולים. זה הרי אבסורד. את העיוות בתקצוב בתי החולים צריך לתקן. צריך לתקן את העיוות באופן תשתיתי ועמוק, ובמקביל, צריך להוביל מהלך חירום מידי", הוסיף.

הנשיא קרא לממשלת ישראל לפעול באופן מיידי, ואמר: "אין יותר זמן לבזבז. צריך לפעול עכשיו. אני קורא מכאן לממשלת ישראל, לעומדים בראשה ולשרי האוצר והבריאות. התערבו במשבר עכשיו. צריך להסיר את הדאגות התקציביות ממנהלי בתי החולים, ולהניח לצוותים לטפל בחולים. איש איש יעשה את המוטל עליו."

"כבר הרבה מאוד זמן ש'רבים כל כך חבים הרבה כל כך למעטים כל כך', לכם. זו אמירה שאין ישראלי שלא יסכים איתה. אמירה שלקוחה, ולא בכדי, מימים של מלחמה. כי אלו, יקירי, ללא ספק, ימים של מלחמה," הדגיש הנשיא ואמר: "אני מבקש מכם - אתם המפקדים בשטח על המלחמה בקורונה. אתם מפקדי הגדודים והחטיבות. שובו אל החזית! שובו לבתי החולים, שובו אל המחלקות, שובו אל החולים שלכם. אנחנו זקוקים לכם. אני יודע שאתם רואים את עצמכם כמי שנלחמים על העתיד של בתי החולים שלכם. על העתיד של הרפואה הציבורית. זו מלחמה ראויה וצודקת, ואני מקווה שהממשלה תשכיל לעשות את כל מה שדרוש כדי לאפשר לכם לצלוח את המשבר. זו החובה הכי בסיסית שלנו. אבל כעת, עליכם להתמקד במלחמה בקורונה. אתם תלחמו בשטח, וממשלת ישראל תספק את התחמושת. אין דרך אחרת. לא נוכל לנצח את המערכה בלעדיכם. אנחנו סומכים עליכם".