דיוויד פרידמן
דיוויד פרידמן צילום: רויטרס

שגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, אשר יסיים את תפקידו בימים הקרובים, מזהיר כי חזרה של ארה"ב להסכם הגרעין עם איראן תסיג לאחור את תהליך השלום בין ישראל לבין מדינות ערב, האמירויות, בחריין, סודן ומרוקו.

בראיון לכתב "ישראל היום" אריאל כהנא הסביר פרידמן כי "הסכמי אברהם" נולדו וקודמו בדחיפה הדוקה ויומיומית של הממשל היוצא, וכי הדבר התאפשר בגלל האמון שהיה לצדדים בארה"ב בשנים האחרונות, בין היתר בגלל יחסה הקשוח מאוד לאיראן. לדברי פרידמן, אם ארה"ב תרכך את מדיניותה כלפי איראן, גם תהליך השלום עלול להיעצר ואף לסגת אחורה.

"אסור לקחת את הסכמי אברהם כמובנים מאליהם", הדגיש השגריר. "אלה הסכמים צעירים, חשובים מאוד לישראל ולאזור, שעשויים לשנות את המזרח התיכון למאה השנים הבאות. הם נולדו והתקדמו בדחיפה יומיומית של אנשי הממשל, שפעלו לשם כך יומם ולילה, והם יכלו לקרות משום שארה"ב נתפסה כגורם חזק שכל הצדדים יכולים להישען עליו. אבל אם איראן תחוזק והסנקציות יוסרו, זה יחליש את מעמד ארה"ב באזור ויגרום לכל צד לחזור למשבצת שלו".

עוד הוסיף: "אם ארה"ב תחזק את איראן היא לא תוכל לקדם את התהליך וייווצר חיכוך בין הצדדים. המומנטום להתקדם בתהליך ייסוג לאחור. הסכמי אברהם קרו מסיבות רבות. הטכנולוגיה, הכלכלה, התיירות ועוד, אבל המרכיב הביטחוני אל מול האיום המשותף הנשקף מאיראן הוא מאוד חשוב. אם הממשל הבא יחזק את איראן המעמד של ארה"ב ייחלש וזה יקשה עליה לקדם את התהליך".

אתמול נפרד ראש הממשלה בנימין נתניהו משגריר ארצות הברית לישראל דיוויד פרידמן. "במהלך השנים פגשתי שגרירים רבים ממדינות רבות וגם מארה"ב, בת בריתנו הגדולה, אבל אני יכול להגיד שלא היה שגריר טוב מדיוויד פרידמן לביסוס הקשר העמוק בין ישראל לארה"ב, לתיקון עוולות שנוצרו במהלך השנים בדיפלומטיה העולמית ביחס לישראל וביסוס מעמדה של ירושלים כבירת ישראל, ולדברים רבים שחלק מהם עדיין לא סופרו", אמר נתניהו.

"אני לא יודע דיוויד, כשאתה מונית לשגריר, אם ידעת איזה חותם אתה תשאיר אחריך, אבל היום כולנו יודעים זאת. אנחנו יודעים שאתה פעלת רבות כדי להביא להכרה אמריקנית בירושלים כבירת ישראל שזה תיקון עוולה שקשה להבין אותה", ציין נתניהו. "ולא רק שעשית זאת, פעלת במהירות להעברת השגרירות האמריקנית לירושלים, פעלת גם לכך שבדרכונים האמריקנים יהיה כתוב ירושלים - 'ישראל'".

"מה יכול להיות יותר פשוט, מה יכול להיות יותר צודק מלתקן את העוול הזה. השטות הזאת תוקנה אחרי עשרות שנים על ידי פעולה נמרצת של הנשיא טראמפ בעידודך וביוזמתך, זה הדבר הראשון. הדבר השני, אתה פעלת גם כן לעודד את ההכרה בריבונותנו ברמת הגולן, דבר שהוא גם כן כל כך טבעי ומתבקש: גם מבחינת הצדק וגם מבחינת הביטחון שלנו. אתה פעלת לתקן גם את הטעון תיקון הזה.

''שלישית, אתה פעלת יחד עם מזכיר המדינה מייק פומפאו כדי לשנות את ההתייחסות לישובים ביהודה ושומרון, להבהיר ששהייתנו שם איננה נוגדת את החוק הבינ"ל ויתר על כן, אתה גם שינית את ההגדרה של שטחי יהודה ושומרון משטחים כבושים לשטחים שנויים במחלוקת וזו בדיוק ההגדרה המדויקת עד שהיא עוותה על ידי גורמים עוינים לישראל ועוינים לאמת", סיכם נתניהו את פועלו של פרידמן.

"מעבר לכך, אתה גם פעלת, כפי שעשינו באוניברסיטת אריאל, לכך שההסכמים המדעיים בין ישראל לארה"ב יחולו גם על הישובים מעבר לקו הירוק, וטוב שכך. ועוד שני דברים גדולים מאוד; אתה היית נדבך מרכזי בתכנון וגיבוש תכנית טראמפ, שהיא התכנית הרצינית הראשונה להשגת שלום ריאלי בין ישראל לפלסטינים. מה שיש שם מעבר לביטחון, זה קודם כל הצורך בהכרה של הפלסטינים במדינת ישראל כמדינת הלאום של העם היהודי. היעדר הכרה זו, זהו שורש הסכסוך. זה מה שמקיים את הסכסוך הזה למעלה מ-100 שנים עוד לפני הקמתה של מדינת ישראל: שלילתם את הצהרת בלפור, שלילתם את תכנית החלוקה, שלילתם את כל אותם סממנים וצעדים שיכירו בזכותנו למדינת לאום משלנו למולדתנו ההיסטורית".

"פעלת מעבר לזה גם בכדי להרחיב את מעגל השלום ולבטל את הווטו הפלסטיני שנובע מההתכחשות למדינת ישראל, בעצם למוטט את הווטו הזה ולהתגבר עליו כדי שנוכל להגיע להסכמי שלום עם מדינות בעולם הערבי וארבעת הסכמי השלום שעשינו בארבעת החודשים האחרונים ואלה שיבואו גם אחריהם, הם תוצאה של מאמץ משותף שלנו, שלי, של הנשיא טראמפ, של הצוות המיומן בהובלת ג'ראד קושנר שכלל כמובן גם אותך, וגם את אריה שנמצא כאן, את ג'ייסון גרינבלט, אבי ברקוביץ' ואחרים. מדובר בעשייה כבירה שטובה ליחסי ישראל וארה"ב, טובה לישראל וטובה לשלום. עבור כל אלה, דיוויד, תודה רבה", חתם נתניהו.

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו