הלוואות לעסקים
הלוואות לעסקים iStock

את המצוקה הכלכלית של בעלי עסקים ושל אזרחים מהשורה מנצלים לא מעט חברות וארגונים המציעים הלוואות ודרכים למחיקת חובות. על הפיתויים האלה ומה שמאחוריהם שוחחנו עם מיכאלה קלרמן, מנהלת אזור סובב ירושלים בארגון 'פעמונים'.

"אנחנו במצב שבו הנושא הכלכלי נפתח מחדש, גם אם אני עסק קטן או משפחה. הנושא הכלכלי התחיל להשתנות אצל רובנו", אומרת קלרמן. בימים שכאלה "אנחנו מקבלים עוד ועוד הצעות, עוד ועוד הצעות לקורסים ועוד ועוד אפיקי השקעות, יש בהם טובים ויש פחות טובים ויש גם כאלה שהתגלו כסוג של רמאות".

מול שטף ההצעות הללו שמגיעות אלינו דרך אפיקי פרסום שונים וגם בשיחות טלפון "צריך לפתוח את הראש ולבחון את הדברים בצורה מאוד מבוקרת. השלב הראשון שלנו בעמותת 'פעמונים', שמטרתה התנהלות כלכלית נבונה, הוא שיקוף של המצב, מה ההכנסות וההוצאות שלי, כדי להבין איפה אני נמצא עכשיו, בין אם אני עסק ובין אם משפחה".

במסגרת הבירור האישי פנימי הזה נבחנת גם השפעת הקורונה על המשק הפרטי ולאחר מכן, כאשר הנתונים פרוסים לפנינו "לחשב צעדים, אם צריך הלוואה, אם לפנות לשוק הנדל"ן או הבורסה", כך או כך או כך, אומרת קלרמן, חשוב שפנייה זו תהיה יוזמה שלנו ולא אילוץ בעקבות לחץ חיצוני.

"מי שמרגיש שמשהו בהתנהלות הכלכלית מאותת לו שצריך לבחון את הדברים, תפנו לפעמונים שעוזר לעשות שיקוף של המצב, ואחר כך תעשו את החישוב לאן לפנות. שיקוף זה להבין כמה עולה לחיות את רמת החיים שלי היום, אם אני עסק אני צריך לדעת מה אני חייב להוציא ומה ההכנסות לא רק מתלוש השכר אלא גם מעוד אפיקי הכנסה. אחרי הנתונים האלה אנחנו מחושבים יותר".

"השוק והמדיה מציעים הצעות טובות אבל צריך להיכנס אליהם בצורה שקולה ומתוך בחירה ולא מתוך לחץ ומצוקה", אומרת קלרמן וכשהיא נשאלת אם אנחנו עלולים ליפול גם בהצעות שמגיעות מחברות מוכרות מבוססות ומכובדות היא משיבה שאכן כן. "גם חברות מכובדות פיתו ציבור. אנחנו אומרים, תחשבו אם זה נכון לכם עכשיו. לא תמיד צריך לקחת את הסכום ולא תמיד צריך הלוואה. הלוואה נותנת שקט לתקופה מסוימת ואנחנו מציעים לבדוק לאיזו תקופה, אולי אפשר לקבל הצעה טובה יותר כדי להרוויח שקט לפרק זמן שכזה. צריך גם להבין את משמעות הריביות המדינה מאפשרת לדחות תשלומים וכו' וצריך להכיר את ההצעות הללו".

כשהיא נשאלת על רמאויות ונוכלויות מעדיפה קלרמן שלא לרדת לרמת הפרטים והדוגמאות, אך היא מציינת שגם הצעה שנותנת לנו משהו אחר ממה שחשבנו שנקבל היא סוג של נוכלות. "אם אני יודע מה אני רוצה לקנות או לצרוך אני חכם יותר להבין מה אני צריך. כל דבר צריך בירור. גם קורסים שעלותם סכומים לא גבוהים צריך לבחון אותם, אם זה אמתי נכון וישר וגם האם זה מה שמתאים לי".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו