מי מפצה את קרבנות פגעי מזג האוויר?

ההתחשמלות שהסתיימה במות הצעיר בקרית מלאכי היא אחד האירועים הטרגיים שראשיתם בתשתיות מעורערות והזנחת הרשויות.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בשבט תשפ"א

מי מפצה את קרבנות פגעי מזג האוויר?-ערוץ 7
אילוסטרציה
צילום: איסטוק

עו"ד דותן לינדנברג, מומחה לתביעות נזיקין ויו"ר ועדת רשלנות רפואית במחוז דרום בלשכת עורכי הדין, מתייחס בראיון לערוץ 7 לליקויי התשתיות המתגלים בכל שנה בעונת הגשמים במוקדים שונים ברחבי הארץ ומובילים גם למחיר כבד בנפש.

"אנחנו מדברים כאן על השקעה בתשתיות", אומר לנדברג המתייחס לתופעה בכלל ולאירוע ההתחשמלות בו נפגע ונהרג חן כהן ז"ל בשבוע שעבר בקרית מלאכי. "בכל פעם שישי גשם אנחנו מצפים להצפות ולתאונות כתוצאה מתשתיות לקויות וזה לא צריך להיות. איך קורה שיש תשתית ישנה של חשמל, ואנחנו שומעים שכבל דומה התנתק לפני שלושה שבועות, שתיקנו נקודתית אבל לא תיקנו את התשתית. זו תשתית רעועה ולא תקינה והתושבים התריעו על כך".

האם האחריות אכן מוטלת על העירייה ולא על חברת החשמל? "אמנם יש כאן אחריות לחברת החשמל שהכבל הזה שייך לה, אבל בתי המשפט הגדירו שיש אחריות לעירייה על השטח הציבורי והרחובות. גם אם מדובר במתקן ציבורי, עדיין לעירייה כגוף בעל אחריות כוללת יש את החובה לדאוג שהמפגע לא יהיה שם".

"אני מצפה מהעירייה שתבדוק איפה התשתיות לקויות, תשים שילוט מתאים, תמנע גישה לתשתיות לקויות ומסוכנות, תיתן התראות חוזרות ונשנות לחברת החשמל ותביא את חברת החשמל לשטח לתקן את הליקוי. לא להסתפק בטיפול נקודתי".

לנדברגר מדגיש כי דבריו מבוססים על הדיווחים בתקשורת ולא מעבר לכך, "אבל אם תושבים התריעו שזה מסוכן וגם חברת עירייה מספרת שידוע היה שמסוכן שם, היה צריך לדאוג לזה. אמנם לא כל האחריות מוטלת על העירייה אבל היא יכולה למנוע גישה למקום, להודיע לציבור שהמקום מסוכן". לדבריו "התביעה צריכה להיות נגד שניהם". האם כתוצאה מכך התובעים לא עלולים ליפול בין הכיסאות ולהיות קרבן לחילופי האשמות בין שני הגורמים? "לא יהיה כפל פיצוי, אבל אם יש לגורם כלשהו חלק מהאחריות הוא צריך להיכנס לתיק".

דוגמא לתביעת פיצויים משני גורמים אחרים מציג עו"ד לנדברגר ממקרה בו הוא מטפל בימים אלה. הוא אינו מרחיב פרטים, אך מספר על "נער בן 14 תלמיד מצטיין שהתחשמל. הוא עלה על גג בניין עם שני חברים ונגע בעמוד תאורה שנועד לאותת למטוסים. לא הייתה לעמוד הזה הארקה. אנחנו לא תובעים רק את חברת החשמל, אלא את בעלי הבניין שאפשרו הגעה של נערים וילדים לשם, לאחר ששכנים התריעו על כך ואיש לא סגר את הגישה לגג ולא בדק את מה שנמצא על הגג".