רוני נומה: "15% ממוסדות הלימוד החרדיים פתוחים"

ממונה הקורונה במגזר החרדי: יש מגמת התייצבות בבלימה. אנחנו לא רואים המשך עלייה במספרים. היינו רוצים יותר אכיפה.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ו' בשבט תשפ"א

רוני נומה: "15% ממוסדות הלימוד החרדיים פתוחים"-ערוץ 7
ירושלים
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

ממונה הקורונה במגזר החרדי, האלוף במיל' רוני נומה, מעריך כי 15% ממוסדות הלימוד במגזר עדיין פועלים למרות הסגר שהטילה הממשלה.

בשיחה עם כתבים נשאל נומה האם יש מספיק אכיפה משטרתית ביישובים החרדים, והשיב כי היה מעדיף אם היתה אכיפה משמעותית יותר. "המשטרה עושה את מה שעושה, הם יסבירו לכם מה הם עושים. בחלק מהמקומות אנחנו רואים שיש אכיפה, האם זה בהיקפים שהיינו רוצים? כולנו היינו רוצים יותר", אמר.

"אנחנו מנסים להוריד את מגמת התחלואה ובמקביל להרים כל הזמן את המספר של המתחסנים שלאט לאט הולך וגדל. גם המתחסנים הטבעיים - המחלימים, וגם אלו הרפואיים - אלו שהתחסנו ונמצאים שבוע אחרי החיסון השני. ברור שככל שנצליח להוריד מהר יותר נרוויח יותר זמן לפני שנחווה גל נוסף של התפרצות".

"בתמונת המאקרו, אפשר כבר לומר שנראה שבמגזר החרדי יש מגמת התייצבות בבלימה. אנחנו לא רואים המשך עלייה במספרים. אנחנו מקבלים את זה מהרבה נתונים. גם כמות המאומתים, שיחות עם אנשים, הבנה מהמוקדים כמה אנשים מבקשים בדיקות. האם הבלימה היא רגעית או תימשך? נדע תוך 48 עד 72 שעות, בגלל ההיקפים הגדולים של המספרים והקצב ששונים בגל הזה, בעיקר בשלושה השבועות האחרונים, בעקבות הווריאנטים השונים".

נומה התייחס לטענות על מספרי התחסנות נמוכים במגזר החרדי ואמר כי "יש להבדיל בין שני דברים. בין ההיענות הכללית במגזר - למעט אצל נשים בגילאים מסוימים שחלקן חוששות - לבין היערכות לוגיסטית לקויה, שקופות החולים הגיעו באיחור או לא בצורה מיטבית בערים עם מעט מבוגרים, דוגמת ביתר עילית, בה ביקרתי היום".

"למען הסר ספק: אין כל סיכון בחיסון לנשים בגיל המדובר, וזו גם עמדת המומחים, הגניקולוגים ורופאי הנשים בארץ ובעולם, ולכן משרד הבריאות מאפשר חיסון גם לנשים בהריון מקרב צוותי ההוראה. שמועות הכזב המופצות על ידי גורמים בלתי אחראיים, הן אלו שגורמות לאתגר עליו דיברתי בקרב נשים צעירות",

נומה הביע דאגה מפתיחה מוגברת של מוסדות החינוך אם יוחלט על הארכת הסגר, לדבריו כיום "רק חלק קטן פתוח, אם לא נבלום את זה - זה ימשיך לגדול. מתחילה כאן זליגה. אני חושש מכך ששבוע הבא יהיה יותר פתוח מאשר היה השבוע. האם אנחנו עוסקים בזה? כן. אנחנו לעתים מעבירים כתובות למשטרה. אבל צריך להגיד ביושר - הרוב סגור", אמר.