דני דיין לערוץ 7: לצערי נתניהו התחייב לא להחיל ריבונות, נפעל להכשיר את הלבבות כדי שזה יקרה

בכיר 'תקווה חדשה': תומכים בריבונות על הישובים אך נתניהו התחייב שהיא לא תקודם. ראש הממשלה נכשל, פילג את העם וצריך להחליף אותו.

שמעון כהן - ערוץ 7 , ו' בשבט תשפ"א

דני דיין לערוץ 7: לצערי נתניהו התחייב לא להחיל ריבונות, נפעל להכשיר את הלבבות כדי שזה יקרה-ערוץ 7
דני דיין וגדעון סער
צילום: תקווה חדשה

דני דיין, יו"ר מועצת יש"ע לשעבר וקונסול ישראל בניו יורק לשעבר, מתייחס בראיון לערוץ 7 לחבירתו למפלגת 'תקווה חדשה 'של גדעון סער ולמתקפה שהוא מפנה כלפי ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

בפתח הדברים מתייחס דיין להבדלים שבין מפלגתו החדשה לבין 'ימינה' של נפתלי בנט, שתי מפלגות שרבים סבורים שיכולות היו להתאחד לסיעה אחת גדולה.

דיין משיב: "אני לא יודע מה זה בדיוק 'ימינה'. אם ימינה היא מפלגה מגזרית אז זה ההבדל, אבל קשה להגדיר אותה, פעם היא הייתה מפלגת המגזר הציוני דתי, מגזר שיש לי כבוד עצום אליו אבל אני לא שייך אליו, אחר כך היא הפכה למפלגה כלל ישראלית, אחר כך שוב מפלגת המגזר הציוני דתי ועכשיו היא סוג של מפלגת לחם עבודה. אני לא יודע מה אני מקבל מ'ימינה'. אשמח לדעת לאן פניה מועדות, גם בנושא הקואליציוני. אצל גדעון סער זה משהו אחר לגמרי. מה שאתה רואה זה מה שאתה מקבל ותמשיך לקבל לאורך השנים".

כשהוא נשאל על עמדותיה המדיניות של 'תקווה חדשה', עמדות שיתכן והן נראות מעט מעורפלות כדי להרחיב את מעגל המצביעים, דיין כמעט ונעלב על עצם השאלה: "זה מעט מעליב לשאול אנשים כמו סער, אלקין ואני מה עמדותנו בנושא הזה. יש לנו רקורד מוכח של עשיה ולא רק של דיבורים. גדעון סער בראיון הראשון לאחר שהכריז על מועמדותו הביע את התנגדותו לרעיון שתי המדינות וחלוקת הארץ. אני שותף לדעה הזו וכך גם חברי המפלגה".

"אנחנו בוודאי תומכים בהחלת הריבונות על ההתיישבות היהודית ביהודה ושומרון, אלא שבמשטר דמוקרטי גדעון סער יצטרך לכבד התחייבויות בינלאומיות שנתן קודמו, ולצערי הרב נתניהו נתן התחייבות בינלאומית שלא להחיל ריבונות בשנים הקרובות. מדובר בהתחייבויות חד משמעיות לממשל האמריקאי ולאמירויות. אנחנו נפעל בתקופה הזו להכשיר את הלבבות כדי שזה יהיה לאחר מכן".

על מיקומה של המפלגה על הסקאלה הפוליטית בישראל אומר דיין: "אנחנו מפלגה לאומית, המשך דרכם של בגין ושמיר. אם היית שואל את שמיר בראיון אם הוא יחלום על חלוקת הארץ הוא היה מפוצץ את הראיון".

האם ניתן לשער שאם נתניהו לא היה עומד בראש הליכוד כולכם הייתם משתלבים בליכוד? "יכול להיות. אולי סער היה מוביל אז את הליכוד בדרך ממלכתית וישרה ולא היה צורך בהקמת המפלגה הזו. אחת הסיבות המרכזיות שבגללה מצאנו את עצמנו במסגרת מפלגתית חדשה היא מה שאני כבית"רי קורא לו ה'הדר הבית"רי' ואחרים יקראו לו דרך ארץ שקדמה לתורה. אנחנו רוצים שהציבור הישראלי יוכל להיות גאה לא רק בעמדות של המנהיגים שלו, אלא גם בדרך שבה הם עושים את זה. הדרך שנתניהו בפרט והליכוד בכלל מתנהלים בשנים האחרונים בהצבת עניינים אישיים לפני עניינים ממלכתיים, בצורת ביטוי משסה ולפעמים גסת רוח, לא מתאימה למפלגה שמבטאת את המיטב של הציבוריות הישראלית. אנחנו רוצים להחזיר את הגאווה למצביעים שלנו".

כשהוא מגדיר את צורת התבטאות כגסת רוח ומשסה מתכוון דיין "גם לסובביו בזירה הפוליטית וגם בבלפור", הוא אומר ורומז ליאיר נתניהו.

ואולי ניתן להבין את ראש הממשלה המוצא עצמו מותקף משפטית באופן שלטעמו עושה לו עוול? "ראש הממשלה, כמו כל אזרח אחר ואולי יותר מכל אזרח אחר, רשאי לכל ההגנות המשפטיות ולהוכיח את חפותו. לגיטימי למצוא פגמים בחקירה, אבל מצער מאוד שנתניהו נזכר לתקן את מערכת המשפט רק כשזה הגיע לשולי גלימתו. במשך שנים הוא התגאה בכך שהוא מגינה של מערכת המשפט ולא ייתן לפגוע בה. לכן נתניהו, בגלל מצבו האישי, הוא היחיד שלא יערוך שינוים כי כל שינוי ייתפס כעניין אישי אינטרסנטי. את השינויים הנדרשים במערכת המשפט, בבחירת השופטים, בפרקליטות וכו' דווקא גדעון סער הנקי מחשד שהוא פועל ממניעים אישיים הוא שיעשה אותם".

בהקשר זה מציין דיין כי סער "כבר הציג נקודות חשובות לשינוי, ולפני הבחירות נציג יותר. בין השאר מדובר בפיצול תפקידי היועמ"ש מה שהיה נדרש כבר שנים ארוכות, בשינוי דרך בחירת השופטים ועוד".

האם גישה של החרמה כלפי נתניהו, כמעט ברוח 'בלי מק"י ובלי ביבי' לא מובילה אתכם בהכרח להרכב קואליציוני שפונה למרכז שמאל, מחוזות יאיר לפיד ורון חולדאי, שכן אלמלא כן אין לכם 61 מנדטים?

"אנחנו לא פוסלים את הליכוד. אנחנו לא רוצים את נתניהו כראש ממשלה. הוא נכשל בתפקידו, פילג את העם והביא לשיח לא ראוי וצריך להחליף אותו כראש ממשלה. אנחנו לא פוסלים את הליכוד כשותפים".

האם המשמעות היא ניסיון לכפות על הליכוד להחליף את העומד בראשו, מה שקשה להניח שאכן יקרה?

"כשתצביע לתקווה חדשה אתה לא קונה חתול בשק. כשאתה מצביע למפלגה אחרת, זו שהזכרת בתחילת שיחתנו (ימינה) אתה תלוי ברצונו הטוב של המנהיג. אנחנו אומרים שמי שרוצה בהמשך כהונתו של נתניהו אנחנו מכבדים אותו ולא מחרימים אותו אבל לא נהיה שותפים בקואליציה הזו. אנחנו אומרים זאת לפני הבחירות ולא אחריהן", אומר דיין וקובע כי סער הוא היחיד שבפני כמה וכמה אפשרויות להקמת ממשלה יציבה.

"אנחנו הולכים פעם אחר פעם לבחירות בגלל חוסר יכולתו של נתניהו להרכיב ממשלה", קובע דיין ועל כך אנחנו שואלים אם הסיבה לכך היא לא החרמת ליברמן את נתניהו, למעשה בדיוק המהלך בו נוקט סער כעת. "ההבדל בינינו לבין ליברמן הוא שאנחנו מודיעים מראש מה כוונתנו. אנחנו מציעים דרך אחרת ולא נתפשר עליה. לא נהיה שותפים לדרך הלא טובה שבה ההנהגה הנוכחית מובילה את מדינת ישראל".

באשר לחשש שהחרמת נתניהו משמעותה היא הקמת ממשלה הכוללת בתוכה אלמנטים מרכזיים מגוש השמאל כדוגמת לפיד וחולדאי, מזכיר דיין כי "יאיר לפיד היה שר אוצר בממשלתו של נתניהו, ציפי לבני הייתה שרת משפטים בממשלתו של נתניהו, אהוד ברק היה שר ביטחון בממשלתו של נתניהו, ניסנקורן היה שר המשפטים בממשלת נתניהו, אז אני לא מבין למה אנשים שישבו בממשלות נתניהו פתאום כשאולי ישבו בממשלת סער זה פתאום סוף העולם".

דיין קובע שוב כי בפני סער מספר אופציות להקמת ממשלה והדברים אינם מובילים בהכרח רק לאפיק של ממשלה עם מפלגות השמאל. "שמעתי את השר דרעי אומר שהוא יחזיר את סער, אבל דרעי הוא לא הפטרון שלו ולא יחזיר אותו לשום מקום, אבל אני גם שומע מהדברים שסער הוא חלק מהמחנה ולא פוסלים אותו".

על הסקרים שמנבאים לליכוד תוצאה גבוהה משלושים מנדטים, מה שיקשה על סער להגיע לממשלה ללא הליכוד, אומר דיין: "כרגע ברור שגדעון סער הוא האלטרנטיבה היחידה לנתניהו וזה מבורך שהאלטרנטיבה היא מימין. כאשר מערכת הבחירות תתקדם ויהיה ברור שזה מאבק ראש בראש בין סער לנתניהו זה ישפיע מאוד על חלוקת המנדטים".

עוד ביקשנו את התייחסותו של דיין לדיווחים על דרישתו של סער מאנשי המפלגה לעבור פוליגרף. האם הדרישה הזו לא מסמנת מוקדם מדי חשדנות פנימית שלא מובילה אף פעם לכיוונים טובים?

"מיכאל שמש פרסם את זה. הוא מוכשר מאוד, אבל הפעם הוא טעה. גדעון סער אפילו לא ידע על זה. יש בהסכם העבודה עם עובדי המטה סעיף שמירת סודיות שכולל אפשרות של בדיקת פוליגרף תעסוקתי ולא חקירתי. זה היה עכבר שהוליד הר".

באשר לשאיפותיו האישיות סביב שולחן הממשלה בממשלתו של גדעון סער, אם זו תקום, הוא מעדיף שלא להביע שאיפה לתיק כזה או אחר: "אני נכנס למערכת הזו בצניעות גדולה. לא מחלק את עור הדב לפני שצדנו אותו".

האם ניסיונו כקונסול בניו יורק לא מוביל לדרישת תיק החוץ? דיין צוחק ומשיב: "אני מקווה לתרום בתחום מדיניות החוץ ויחסי ישראל תפוצות, תחומים שקרובים לליבי ויש לי בהם יתרון יחסי, במיוחד עכשיו כשממשל דמוקרטי נכנס לשלטון, טוויתי קשרים מצוינים עם ראשי המפלגה הדמוקרטית, אבל קודם אני מקווה שאכנס לכנסת ואחר כך נדבר על שאר הדברים".

על סוגיית התפוצות אותה הזכיר בתשובתו האחרונה, ביקשנו מדיין את התייחסותו לסוגית הרפורמים אותם הכיר עוד קודם לכהונתו בניו יורק ובוודאי במהלך הכהונה עצמה. "בכל נושא, את הסטטוס קוו שקיים כבר עשרות שנים צריך לבחון ברוח אמנת גביזון מדן. כל דבר טוב שייבחן. אנחנו מקיימים דיונים בנושאים הללו ואת המצע המפורש בנושאים האלה נציג לפני הציבור בצורה שקופה. בשום נושא הציבור לא יקנה מאיתנו חתול בשק", הוא אומר ותשובתו מזכירה את המענה של מפלגתו גם לסוגיית נישואי הלהט"ב. "נתדיין ונציג עמדות שקופות לציבור כדי שלא ניתן יהיה לומר שהבטחנו ולא קיימנו. זו הסיבה שאנחנו כל כך זהירים ושקולים".