מבצע "חוזרים לחיים": חיסונים יינתנו מגיל 40

שר הבריאות יולי אדלשטיין הנחה להיערך לביצוע 250,000 חיסונים ביום. חוקרי האוניברסיטה העברית: להמשיך סגר של לפחות שבוע.

אורלי הררי - ערוץ 7 , ו' בשבט תשפ"א

מבצע "חוזרים לחיים": חיסונים יינתנו מגיל 40-ערוץ 7
חיסון לקורונה
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' חזי לוי הנחה להוריד את גיל המתחסנים ל-40, בתיאום עם קופות החולים.

במקביל, שר הבריאות יולי אדלשטיין הנחה את המנכ"ל להיערך לביצוע 250,000 חיסונים ביום.

דו"ח חדש של חוקרי האוניברסיטה העברית מצא סימנים ראשונים לבלימה בעליית התחלואה ולהשפעת הסגר. בדו"ח נאמר כי קצב התמותה הואץ מאוד לאחרונה כאשר סיכויי התמותה עלו והזמן הממוצע לתמותה מאשפוז במצב קשה התקצר. העומס בבתי החולים צפוי להישאר גבוה בשבועיים הקרובים.

כמו כן נאמר שטרם נצפית השפעה ישירה של חיסון אוכלוסיות פגיעות. מתגלה מתאם בערים בין אחוז חיסון גבוה לתחלואה נמוכה. חוקרי האוניברסיטה מדגישים כי יש הטיה לרעה מובהקת בערים החרדיות.

בהנחות מחמירות על סיכויי הדבקה ע״י מחוסנים ויעילות חיסון נמוכה עלולה להתקבל פריצה נוספת במרץ.

הדו"ח המלא

בתרחיש סביר, לא נדרשת הארכה משמעותית של הסגר הנוכחי, אולם רק בימים הקרובים תתברר יעילות הסגר בהקטנת התחלואה. התפרצות נוספת במרץ מותנית בהדבקה ע״י מחוסנים או בהקף חיסון נמוך בקרב כלל האוכלוסייה, בשילוב עם יציאה לא מבוקרת.

ההמלצות הן לפיכך, להמשיך סגר של לפחות שבוע, לצד הגדרת תהליך יציאה של מספר שבועות. אלו יאפשרו וידוא ירידה מבוקרת למספר חולים חדשים קטן מ-1000 ווידוא ירידה משמעותית במספר החולים הקשים.

מאחר וניכרים הבדלים מגזריים ומוניציפליים בתחלואה, כדאי לדרג את הפתיחה לפי רמת תחלואה וחיסון אזוריים. עניין זה רלבנטי במיוחד לפתיחת החינוך – שהשפעתה מאופיינת ע״י תבחיני תחלואה מקומיים.