גרנק עם חגית משה
גרנק עם חגית משהצילום: דוברות

לצערנו בשנים האחרונות הציונות הדתית סובלת ממשבר הנהגה מתמשך. העובדות בשטח מוכיחות שהציבור לא איתנו; מנעד תחושותיו נע בין סלידה לזלזול מוחלט כלפי ההנהגה שנתפשת כגוורדיה אליטיסטית סגורה.

הציבור רואה עד כמה הפער עצום בין המקום הדומיננטי והמשפיע שהמגזר תופס בציבוריות הישראלית לבין ההתנהלות העסקנית והחובבנית של שליחי הציבור שמתיימרים לייצג אותו. הציבור מצפה מנציגיו לייצג אותו בכבוד הראוי לו; בלי מלחמות עסקנות, בלי משחקי כיסאות ובלי מועמדים שמקדמים אינטרסים של מפלגות אחרות.

לאחר שנים של כאוס, הנהגה חסרת אחריות הותירה אחריה אדמה פוליטית חרוכה. המפלגה מתנהלת כשלטון דיקטטורי יחיד עם מעגל מקרובים שמייסדים ועדות שנשלטות ומתומרנות על ידם ובכך קובעים עבור הציבור הדתי לאומי מי יהיו מועמדיו לכנסת ומה יהיה מיקומם לפי מידת הנאמנות.

לצערי, כמי שפעיל בשנים האחרונות בשדה הפוליטי אני עד לאותם משחקי האגו ושליטה שמגיעים להתנהלות במעמד צד אחר ללא ספירת השטח ונציגי הסניפים ובהיבט הפיננסי ללא כל מנגנוני פיקוח ובקרה כיאה לגוף ציבורי.

בשנים האחרונות מנהיגי המפלגה מתעלמים ומפגינים זלזול מתמשך כלפי ציבור המתפקדים וחברי המרכז. מרכז המפלגה - מנגנון שתפקידו לחזק את הקשר שבין ההנהגה לציבור וכגוף האופרטיבי להמרצת השטח והפעילים בתקופת בחירות הפך לגורם חלש ונטול סמכויות. בנט ועושי דברו כבלו אותו בחוקה שהיטיבה עמם ועזרה להם להתנהל מתחת לרדאר הפיקוח הציבורי.

במקום שהמרכז יהיה מקום לדיון וליבון סוגיות, הוא הפך במה לרדיפה והשתקה של אופוזיציה משמעותית. פעם אחר פעם ראשי המפלגה העבירו החלטות על ביטול הפריימריז בקרב המתפקדים בניגוד לחוקה, והודעות על הצבעות נשלחות רק לאנשים עם הדעות ונאמנויות "הנכונות", הצבעות חוזרות בטלפון אחרי שלא הושגה התשובה הרצויה, ומצב בו אנשים חוששים להביע דעה פן יבולע להם.

גם ההתנהלות הכלכלית צריכה להיות שקופה וישרה, בוודאי יותר ממה שהורגלנו. דיווחים שוטפים למרכז, ועדת ביקורת מסודרת, לחברי המרכז עומדת הזכות לדעת מה נבחרי הציבור שלהם עשו עם הכספים אשר הוקצו לטובת קידום המטרות והאמונות בשמן הם נבחרו. לא עוד גירעונות עלומים ואי סדרים כספיים, אלא התנהלות מכבדת, שקופה וראויה שתחזיר את המפלגה למחוזות השפיות.

חברתי לדרך חגית משה התחייבה לפעול מידית לאיחוד מפלגות הציונות הדתית למפלגה אחת, לשקיפות וקיום מפקד ופריימריז פתוחים לכנסת ה-25. בהתנהלותה הערכית, חגית הבינה את צו השעה והחשיבות הגדולה של להחזיר את המנדט לציבור.

חברים, היום לפני הכל אנו מצביעים על המשך עתידה ודמותה של המפלגה; האם אנו רוצים להמשיך לשמש כחותמות גומי ומכשירי השרץ בכל הנוגע להתנהלות של אותם ראשי מפלגה הבזים לערכי המגזר, או לחלופין להחזיר את המפלגה לשטח ולציבור ולהיות חלק ממפלגה משמעותית מבוססת ערכים המובילה מהלכים למען הציבור מתוך הבנה של כוחנו וייחודנו.

רק הצבעה לחגית משה תחזיר את הכוח אל השטח והציבור. זה הזמן לדאוג לתיקון יסודי מבית על מנת שנוכל לדאוג לציבור שלנו, וכתוצאה מכך נוכל גם ממילא להשפיע על כלל ישראל.