ג'ו ביידן עם ברק אובמה
ג'ו ביידן עם ברק אובמה צילום: רויטרס

יעקב כ"ץ, העורך הראשי של העיתון "ג'רוזלם פוסט", מעריך בשיחה עם ערוץ 7 שממשל ביידן שיושבע מחר (רביעי) יהיה נוח לישראל הרבה יותר מאשר הממשל בתקופת הנשיא אובמה.

"ג'ו ביידן הוא לא ברק אובמה. אובמה בא מאגף מאוד שמאלני של המפלגה הדמוקרטית וביידן מאוד ממסדי. אנחנו מכירים אותו הוא מכיר אותנו והוא פרו ישראלי. אנחנו גם נמצאים בתקופת בחירות וזה מפתה למועמדים מסויימים לנסות לצבוע את ביידן כקצת עויין לישראל. אנחנו צריכים להיזהר מהדבר הזה. אל לנו לקפוץ לאירוע של מריבה עם ממשל שיכול להיות ידידותי", אומר כ"ץ בראיון לערוץ 7.

לדבריו "יש כאן אתגר מאוד גדול לסגור את הקרעים הגדולים שיש עם המפלגה הדמוקרטית. נצטרך לדעת איך לתמרן ולהתמודד עם ממשל שהוא היפוך מוחלט למה שהיה בארבע השנים האחרונות".

הוא מסמן את הסוגיות העיקריות שיעסיקו את יחסי שתי המדינות. "יש כאן שני חששות עיקריים שאחד גדול מהשני. העניין האיראני משמעותי יותר גם ברמת הדחיפות מאשר הפלסטינים כי הם מעשירים אורניום בקצב מוגבר ומאיימים על כל המזרח התיכון. ביידן בהחלט רוצה לחזור להסכם הגרעין מ-2015 וזה מדאיג מאוד את מדינת ישראל. אנחנו זוכרים שראש הממשלה נתניהו נסע בזמנו לקונגרס ופעל נגד ההסכם הזה. אין ספק שמדובר בנושא שנתניהו צריך להחליט כיצד הוא נוהג מול הממשל החדש. נראה שבינתיים הוא מנסה לעבוד יחד עם הממשל, לא תוקף אותו בתקווה שביידן ישתף עם זה פעולה".

"בנושא הפלסטיני יש שינוי מהותי באידיאולוגיה. אם טראמפ היה בעד החלת הריבונות הישראלית ביהודה ושומרון, אם פומפאו הכיר בחוקיות של היישובים ביהודה ושומרון, זה בהחלט לא מה שנראה מאנשי ביידן. מהם נראה את ההיפך המוחלט של הגישה הזו וישראל תצטרך ללמוד לחיות עם זה. בתקופת אובמה היה כמעט כל שבוע גינוי לבנייה יהודית ביו"ש ולא שמענו גינויים כאלה ארבע שנים. זה משהו שבהחלט יכול לחזור", מוסיף כ"ץ.

הוא מתייחס גם לכוננות הביטחונית יוצאת הדופן בוושינגטון. "אנחנו רואים וושינגטון אחרת ולא חגיגית כמו שאנחנו רגילים לראות לקראת השבעה של נשיא חדש. אני מקבל תמונות בכל יום מחברים שגרים בוושינגטון שקשה להאמין להן של אבטחה ומחסומים בגבעת הקפיטול. מצד אחד, מאוד עצוב שהגענו למצב כזה. מצד שני, אחרי שהאמריקנים חוו את הפריצה לגבעת הקפיטול הם מבינים שאי אפשר לקחת סיכון".

לשאלה אם לדעתו משהו יכול להשתבש ואירוע כמו פריצת המפגינים לגבעת הקפיטול עשוי להתרחש בשידור חוזר הוא עונה, "אני חושב שהאמריקנים האמינו שזה דבר שלא יכול לקרות לוושינגטון וזה קרה. קשה לדמיין שיהיה אירוע שיסכן את ביידן, אבל יכולה להיות הפגנה אלימה או משהו דומה. זה לא חייב להיות בוושינגטון ויש כוננות בכל המדינות".

כ"ץ נשאל האם לדעתו ארה"ב מחכה בקוצר רוח לחילופי השלטון הללו. "זה מרגיש כאילו ארה"ב מחכה לזה. עם זאת יש לזכור שטראמפ קיבל מעל 70 מיליון קולות וזה המון. יש מי שאומרים שאלמלא הקורונה וכישלון ניהול המגפה יכול להיות שהוא היה מנצח בקלות את ביידן".

"בסוף הוא הפסיד והתחושה – לאור הנאום מלא ההסתה והאחריות לגבי התפרצות המפגינים בקפיטול – נראה שתומכיו מתרחקים ממנו כולל בתוך הממשל. גם חברים קרובים מעבירים עליו ביקורת ונקראת שהמפלגה הרפובליקנית מתעוררת מחלום טראמפ וחוששת שהעם האמריקני ינקום בה בעוד שנתיים בבחירות לקונגרס או בעוד ארבע שנים בהתמודדות לנשיאות".