בנייה ביו"ש
בנייה ביו"ש צילום: istock

מנתוני האוכלוסייה ביהודה ושומרון לשנת 2020 עולה כי היא התאפיינה בהמשך המגמה בעשור האחרון של ירידה עקבית ומתמשכת בצב גידול האוכלוסייה ביהודה ושומרון ובבקעת הירדן.

הסיבה לכך היא מחסור בבנייה חדשה. זאת למרות העובדה שמועצת התכנון העליונה במנהל האזרחי, המתכנסת אחת לרבעון, קידמה בשנים האחרונות אלפי אישורים ליחידות דיור חדשות.

מהנתונים עולה כי אוכלוסיית יהודה ושומרון ובקעת הירדן מונה כיום 476,033 תושבים ב-150 יישובים.

מניתוח הנתונים על ידי מועצת יש"ע עולה כי הגידול השנתי באוכלוסיית האזור ב-2020 עמד על 2.6%, זאת לעומת 3.4% בשנת 2019.

הנתון העדכני האחרון ממשיך כאמור את מגמת הירידה בקצב גידול האוכלוסייה בעשור האחרון. אם ב-2012 עמד קצב גידול האוכלוסייה על שיא של 4.7%, מאז בכל שנה נרשמה ירידה, למעט כאמור ב-2019, אשר התאפיינה בעלייה קלה. למרות מגמת הירידה, קצב גידול האוכלוסייה באזורים שצוינו לעיל עדיין גבוה יותר מקצב הגידול השנתי במדינת ישראל כולה, אשר עומד בסוף 2020 על 1.7%.

יו"ר מועצת יש"ע, דוד אלחייני אמר, "אנו סובלים עכשיו מההשלכות של עצירת התכנון שהייתה עד לפני ארבע שנים. צריך להגדיל את אישורי התכנון באזור ולמנוע עיכובים מיותרים, שנגרמים בגלל ביורוקרטיה וחוסר בכוח אדם. אומנם קצב הגידול הוא יותר מאשר משאר חלקי הארץ, אולם יש ירידה עקבית ומדאיגה. גם עשרות היישובים ביהודה, שומרון ובקעת הירדן אשר אינם מוסדרים ואינם יכולים להמשיך להתפתח כפי שהיו רוצים משפיעים על נתון זה".

מצאתם טעות בכתבה או פרסומת לא ראויה? דווחו לנו