מחשב נייד
מחשב ניידצילום: סופי גורדון, פלאש 90

מחשבים ניידים הם מוצר שנכנס לחיינו בעשורים האחרונים ושינה אותם לחלוטין.

רובנו משתמשים בהם מדי יום, חלקנו אפילו חשים תלויים בהם, אך למרות זאת לא כולנו מתמצאים בנבכיהם והשימוש בהם מעלה אצלנו לפעמים שאלות רבות, לרוב בעקבות מידע שגוי, שמייצר תפיסות שגויות נפוצות מאחוריהן אין שחר, אך עדיין אנחנו מאמינים בהם.

הנה 5 מהם:

1. עדיף להשאיר את המחשב דולק כל הזמן: הסיבה לתפיסה כי חייבים להשאיר את המחשב דולק נובעת מהאמונה כי בדיוק כמו במטוסים – המראה (הדלקה) ונחיתה (כיבוי) אלה המצבים המסוכנים ביותר בהם קורות הכי הרבה תקלות. אבל בפועל, לא רק שהדלקה וכיבוי אינם פוגעים במחשב, לעתים הם אף משפרים את פעולתו, כיון שבמהלכם הם סורקים את המערכות ומאתחלים אותן.

2. מגנט על המחשב? הוא ימחק את הכונן הקשיח!: התשובה הכי פשוטה היא- לא. זו אמונה שאין לה שום בסיס. אין שום סיבה שהנחת מגנט קרוב למחשב נייד או אפילו מעל המחשב הנייד ימחק לכם את הדיסק קשיח.

3. העוגיות יעשו לכם נזק: אם היה מדובר בעוגיות שוקולד, אכן נכון שאין להפריז בצריכתן . אך במקרה זה אנחנו מדברים על הקוקיס (Cookies), המאפשרים לשמור את נתוני הגלישה ובכך להקל את חווית הגלישה, לזכור את העדפותיכם, לשלוח מידע מקומי רלוונטי ולשפר את השרות, אז השם הרע שיצא להן כאויב מספר אחת הוא לגמרי לא מוצדק. הקוקיס הן דווקא כלי עזר מאוד שימושי, הן בעצם אחראיות על שמירת שם המשתמש והסיסמה שלכם לפייסבוק, לג'ימייל וכל אתר אחר שאתם נרשמים אליו. הקוקיס גם שומרות על מחזוריות הפרסומות שאתם נחשפים אליהן ודואגות שלא תצפו בכל פעם באותן פרסומות.

ניב יוסיפון
ניב יוסיפוןצילום: באדיבות חברת מפעיל

4. מחשב מהיר יותר יגביר את מהירות האינטרנט: זה נכון במידה ויש לכם מחשב ישן יחסית (בן 5 שנים ומעלה), אבל אם אתם גולשים ממחשב חדש יותר, מה שאחראי על מהירות האינטרנט שלכם זו מהירות האינטרנט שהתקנתם.

5. לפטופים "מרגלים" אחרינו כל הזמן: המחשבים הניידים שלכם, לא צופים בכם! יחד עם זאת, זה לא בלתי אפשרי, במידה והאקר עם הרבה ידע ישתלט על המחשב שלכם וישיג שליטה על המצלמה שלכם אז רק במקרה כזה ניתן להגיד שמרגלים אחריכם. אבל אלו מקרים מאוד נדירים. העובדה שהפייסבוק מראה לכם פרסומת של פריט שבדיוק דיברתם עליו או חיפשתם, אין לה שום קשר למחשב הנייד.

הכותב הוא סמנכ"ל אגף הסחר של חברת מפעיל, הנציגה הרשמית של מחשבי Toshiba- Dynabook בארץ