הסכם אנרגיה ראשון בין ישראל לאיחוד אמירויות

חברת האנרגיה המתחדשת של אבו דאבי וחברה ישראלית סיכמו על שיתוף פעולה אסטרטגי לקידום הזדמנויות בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל.

רפאל לוי , ז' בשבט תשפ"א

הסכם אנרגיה ראשון בין ישראל לאיחוד אמירויות-ערוץ 7
אילון וניש מנכ"ל החברה בישראל בטקס החתימה
צילום: EDF-RE ישראל

חברת האנרגיה המתחדשת הישראלית EDF Renewables ישראל וחברת האנרגיה המתחדשת של אבו דאבי חתמו היום (רביעי) על מזכר הבנות לשיתוף פעולה בפרויקטים בתחום האנרגיה המתחדשת בישראל.

על ההסכם שנחתם בטקס וירטואלי שהתקיים בשלוש מדינות - איחוד האמירויות הערביות, ישראל וצרפת, חתמו מוחמד ג'מיל אל רמאהי, מנכ"ל Masdar, וברונו בן ששון, מנכ"ל EDF Renewables העולמית.

במסגרת ההסכם, החברות ישתפו פעולה בפרויקטים המופעלים כבר כיום ע"י החברה הישראלית בתחום האנרגיה מתחדשת, וכן בפרויקטים נוספים הנמצאים בתהליכי פיתוח, לרבות שיתופי פעולה באסדרות ומכרזים חדשים שיפורסמו מטעם המדינה בעתיד.

שר האנרגיה ד"ר יובל שטייניץ הגיב להסכם ואמר, "פירות ראשונים של הסכמי אברהם בתחום האנרגיה! כל השקעה שתסייע להשגת היעדים שקבעתי בתחום אנרגית השמש בישראל מבורכת. כניסתה של חברת MASDAR מהאמירויות לשותפות בישראל עם חברת EDF הבינלאומית המשקיעה באנרגיה מתחדשת ברחבי העולם ופועלת בארץ כבר עשור, , מהווה הבעת אמון במשק האנרגיה הישראלי ותסייע לנו להשיג את היעד של הובלה עולמית בתחום אנרגית השמש בתוך שש עד שבע שנים".

"איחוד האמירויות וישראל פותחות בעידן חדש של שיתוף פעולה באנרגיה מתחדשת וטכנולוגיות מתקדמות, שייטיבו עם שני העמים ויתמכו ביעדים שלנו לאנרגיה נקייה. מדינת ישראל ידועה בסביבה העסקית התומכת שלה בתחום זה, ונשמח לעבוד בשיתוף עם חברת EDF Renewables Israel לפיתוח פתרונות שיתניעו את המעבר לאנרגיה חדשה", מסר מוחמד ג'מיל אל רמהי.

"הסכם זה מחזק את שיתוף הפעולה הרחב הקיים כבר כיום עם חברת EDF Renewables. אנו עובדים בשותפות בשורה של פרויקטים במספר מדינות בעולם לרבות: המזרח התיכון, אפריקה הצפונית וצפון אמריקה".

אתר פדויים, אחד מהאתרים של חברתEDF Renewables ישראל
צילום: EDF-RE ישראל

ברונו בן ששון, אמר: "אנו שמחים לקדם בישראל התקשרות אסטרטגית נכונה לשני הצדדים. ישראל הינה מדינה בעלת פוטנציאל משמעותי לטווח הארוך, בה אנו רואים חממה לחידושים רבים בתחום האנרגיות המתחדשות. כמו כן ההתקשרות תיצור סינרגיה בין החברות בנות השונות של קבוצת EDF הפועלות במדינות האזור, ואנו שמחים לתרום לכתיבת דף חדש בהיסטוריה של המזרח התיכון".

אילון וניש, מנכ"ל EDF Renewables ישראל, הוסיף, "אנו גאים לכונן את שיתוף הפעולה הראשון בתחום האנרגיה בין איחוד האמירויות לישראל. ההסכם עם חברת MASDAR יבסס את מקומה של EDF Renewables כשחקנית מובילה בתחום האנרגיה הנקייה בישראל. נפעל במשותף לשפר את ביצועי הפרויקטים הפעילים בישראל, ונרחיב את היקף פעילותנו בתחומי מערכות סולאריות צפות, אגירה, טכנולוגיות סולאריות בשילוב עם חקלאות, טורבינות רוח לצד קידום טכנולוגיות חדשניות נוספות".