יוסי דגן התאושש וחזר למאהל המחאה: "אל תתחבאו מאחורי היועמ"שים"

ראש מועצת שומרון שחזר למאהל שביתת הרעב לאחר ששוחרר מביה"ח קרא לנתניהו וגנץ: "הסמכות היא שלכם בלבד. הדרג המשפטי לא תוקע דבר".

עוזי ברוך - ערוץ 7 , ז' בשבט תשפ"א | עודכן: 20:12

ראש המועצה האזורית שומרון יוסי דגן חזר היום (רביעי) למאהל ההתיישבות הצעירה בירושלים, והמשיך לשבות רעב לאחר שהתמוטט אתמול וטופל בבית החולים שערי צדק.

אפשר לברך ברוך רופא חולים?

''אני מקווה, אני מרגיש ברוך השם יותר טוב מאתמול. אני רוצה להודות לצוות בית החולים שערי צדק, שטיפלו בי במסירות ובדאגה רבה, קיבלתי עירוי נוזלים ולאחר כמה שעות של טיפול שוחררתי והיה חשוב לי להגיע מביה"ח ישר לכאן למאהל המחאה, כי המאבק הזה הוא לא עניין פרטי שלי, יש לנו אחריות על 18 אלף ילדים שאין להם חשמל ומים ומרכיבי ביטחון והמאבק הזה ממשיך".

מה קרה אתמול, איך הגעת למצב של פינוי לבית חולים?

''האמת שאני לא זוכר בדיוק את הרגעים של ההתעלפות. התחלתי להרגיש לא טוב בלילה שלפני, אחרי שבוע וחצי של שביתת רעב רצופה בקור הירושלמי, אבל אני אמרתי לעצמי ולכל השרים שהתקשרו אליי והתקשרו הרבה שרים ואמרתי להם שאני מאוד מעריך את הדאגה אבל אני לא אחזור לאכול עד שאני לא אוכל לחזור לתושבים שלי ולומר להם שמתחילה התקדמות, שתקרת הזכוכית המזוייפת הזו כלפי עשרות אלפי היישובים הזו נפרצת, אני לא יכול לשבת ולאכול במשרד המחומם שלי כשיש ילדים בשומרון ללא חשמל ומים בחורף".

"ראש הממשלה לא התקשר אבל התקשרו נשיא המדינה, השרים בני גנץ מירי רגב, יואב גלנט, יולי אדלשטיין, ח''כ אבי דיכטר, יו''ר הקואליציה מיקי זוהר. זה באמת מחמם את הלב אבל אני לא אדם פרטי. אני מייצג את 51 אלף תושבי ותושבות השומרון ויש לי אחריות ומשימת חיי היא לבנות את השומרון, יש לי אחריות על הכתפיים. אני לא יכול לשבת במשרד שלי המחומם ולאכול בנחת כשילדים בחוות גלעד, במעוז צבי, בנופי נחמיה, בחוות יאיר וברכס איתמר יושבים בבית שלהם בשיא החורף, בשיא הקור, בסגר, בלי חשמל, מים ומרכיבי ביטחון.

"אנחנו צריכים להתחיל לפתור את זה. תקרת הזכוכית המזוייפת צריכה להישבר כי גם תושבי יהודה ושומרון הם אזרחים במדינה הזו, אם לא סוג א' אז אני אומר בציניות לפחות סוג ד', אנחנו לא נסכים שהאזרחים שלנו יהיו סוג ת'.

''אני חושב שהמחאה הזו שהתחילה באמת וצריך לתת את הקרדיט, לאנשים הנפלאים של פורום ההתיישבות הצעירה, נשים ואנשים מהשורה הראשונה בארץ, אנשים באמת נפלאים שבמשך 20 שנה ולפעמים 30 שנה חיים בתת תנאים בלי מרכיבי ביטחון שאמרו די, נמאס לנו. וחובתי גם באופן אישי וגם חברי כנסת וראשי המועצות לגבות אותם ואני חושב שרוב מוחלט של שרי הממשלה וחברי הכנסת כולל לא רק מהימין מבינים שהמאבק הזה הוא מאבק מוסרי וחשוב.

"זה לא מאבק פוליטי זה מאבק של מינימום הגינות, מינימום להיות בנאדם לחברו, מינימום של הגינות מעבר לכל ויכוח פוליטי ואנחנו נמשיך ואף נחריף את המאבק אם נצטרך כי אנחנו צריכים למצוא פתרון גם אם זה לא פתרון מלא, כי אנחנו צריכים לשנות את המשוואה הזו שמי שגר ביישובים ביהודה ושומרון הוא בן ערובה של פוליטיקה ופקידים. אנחנו לא מוכנים להיות בני ערובה יותר. תושבי השומרון לא צריכים להיות סוג א רק בחובות אלא גם בזכויות".

אתה איש ליכוד, ומי שאשם זה יו"ר הליכוד נתניהו. מה עוזר כל הכוח הפוליטי שלך?

''אני חושב שמי ששותף לליכוד ומתפקד לליכוד, יש לזה השפעה אדירה על בניין ארץ ישראל. אגב, מי שפחות מזדהה עם הליכוד שיתפקד ויצטרף למפלגות אחרות. ציבור נאמני ארץ ישראל צריך להיות פעיל בכל מפלגה ובכל מקום שהוא יכול להשפיע, למדנו כמה דברים מהגירוש, צריך לבנות את הכוח של ארץ ישראל במערכת הפוליטית והמדינית".

"חשוב לי לומר בהקשר הזה כי האחריות בנושא משותפת, גם של ראש הממשלה נתניהו, ולא פחות, ואולי אף יותר, של ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ. אני פונה, ומנצל את הבמה המכובדת של ערוץ 7 כדי לפנות לשניהם:

''אדוני ראש הממשלה בנימין נתניהו, אדוני ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ, אני מכיר היטב את שניכם, אני יודע ששניכם אנשים אחראים ושניכם אנשים הגונים. יש ויכוחים ביניכם וזה חלק מהדמוקרטיה.

"אל תתנו ליועצים וכל מיני גורמים פוליטיים ועסקנים לסמא את עיניכם. אל תתנו להם לבלבל אתכם. אתם אחראים על המדינה הזאת, ואתם אחראים על הביטחון של התושבים שלי, ועל איכות החיים של התושבים שלי, על המים והחשמל שלהם ועל מרכיבי הביטחון, וכן, גם על ההסדרה של הבירוקרטיות המומצאות ביהודה ושומרון, ומה שמכונה 'הסדרת מאחזים' וכל הדברים הכאילו משפטיים האלה ביהודה ושומרון.

''אני פונה אליך ראש הממשלה בנימין נתניהו ואליך שר הביטחון בני גנץ: שבו עוד היום, אפשר גם כאן במאהל המחאה, בואו לכאן ושבו במאהל יחד עם נציגי המשפחות של ההתיישבות הצעירה וסיימו את הדבר הזה. 18,000 ילדים ו-25,000 תושבים של ההתיישבות הצעירה לא יכולים להיות חלק מהמשחק הפוליטי ביניכם.

"אני מדבר מכאן, והגולשות והגולשים יכולים לשמוע את הברד ואת הקירות של האוהל זזים והוא כמעט מתהפך, אנשים כאן יושבים שלושה שבועות, אני אישית כמעט שבועיים בשביתת רעב. אנחנו לא נזוז מכאן כל עוד אין התקדמות כי אנחנו לא יכולים לוותר ולא יכולים לסגת מהאחריות שלנו כלפי התושבים. לי ולכולנו יש אחריות כלפי התושבים היקרים האלו וכלפי ההתיישבות הצעירה".

יש סיכוי שעד הבחירות ב-23 במרץ נקבל בשורות טובות על ההתיישבות הצעירה?

''זה תלוי בראש הממשלה נתניהו ושר הבטחון בני גנץ, זה תלוי רק בהם. יש כל כך הרבה אנשים טובים שפועלים, ולצערי יש אנשים פחות טובים שפועלים כדי לסכל וכדי לסכסך. אני מקווה שהשכל הישר יגבר. לצערי איתי זר התעלף לי לפני שבוע בידיים, אני עצמי התעלפתי והובהלתי לבית החולים, יש כאן ששובתים רעב שהם גם חולים במחלות כרוניות, אבל אנשים כאן נחושים כי כאשר אתה רואה את היחד או הילדה הנכה מאחד הישובים הצעירים, כשהיא מחוברת למכשירי רפואה חשמליים, והיא צריכה כל מיני טובות מהמנהל האזרחי ופרוטקציות כדי לאפשר חיבורים הומניטריים וכדי שלא יפול לה החשמל, אתה תופס את הראש ואומר 'לאן הגענו?'.

''אין לנו דרך לוותר בדבר הזה. הגיע הזמן אחת ולתמיד לאחוז את השור בקרניו, הגיע הזמן שראש הממשלה ושר הבטחון יתנו מענה אמיתי. מאסנו בדיבורים, מאסנו בהבטחות והגיע הזמן למעשים. יותר מדי דברו בסוגיית הסדרת הישובים הצעירים, פחות מדי עשו. זהו, צריך מעשים''.